:
:
Szerdán lezárul a nõi kosárlabda Euroliga 2017/2018-as kiírásának alapszakasza. Az utolsó fordulóban a Sopron Basket már az A-csoport biztos második helyezettjeként fogadja a Bourges-t. A találkozóhoz a klub felvezetõ összeállítása ITT érhetõ el. Az alábbiakban a szerkesztõségi beharangozónk olvasható.
Írta: Nagy Norbert
Sokszor leírtuk már ezeken a hasábokon is, hogy a Sopron Basket minden elõzetes várakozást felülmúlt eddig az Euroligában. Az utolsó forduló úgy érkezik el, hogy az eredményektõl függetlenül Roberto Iniguez együttese a második helyen zár az A-csoportban a Dinamo Kurszk mögött. Ez az eredmény azt jelenti, hogy fennállása során elõször a Sopron Basket együttesének pályaelõnye lesz az Euroliga negyeddöntõjében. Egy másik mérföldkõhöz is érkezhet a soproni csapat, egy gyõzelemmel ugyanis a 10. sikerét ünnepelhetné az alapszakaszban. A 10-es határt még egyszer sem sikerült elérni, a 2002/2003-as és a 2003/2004-es évadban volt 9-9 gyõzelme a csoportkörben a klubnak.
Attól függetlenül, hogy soproni szempontból a mérkõzés eredménye már nem befolyásolja a csoportban megszerezhetõ pozíciót, az Euroligában nincs tét nélküli meccs. Ahogy megismertük Roberto Iniguez munkáját, tõle nagyon távol állna ez a hozzáállás. Biztosak lehetünk benne, hogy a végsõkig ûzni-hajtani fogja a játékosait és maximális koncentrációt vár el. A Bourges is már biztos továbbjutó, de nekik nem teljesen tét nélküli ez az este. Gyõzelemmel biztosan a 3. helyen zárnak, vereség esetén azonban figyelniük kell az USK Praha – Castors Braine összecsapást. Ebben az esetben ugyanis a csehek egy gyõzelemmel megelõznék a francia gárdát.
A Sopron és a Bourges az Euroligában a 18. alkalommal csap össze. Ez a két csapat szerepel a legrégebb óta az Euroligában az idei mezõnybõl. Mindkét klub maximális elismerést érdemel, hogy a folyamatosan változó világukban közel két évtizede ott tud maradni az európai élmezõnyben. Ezek azok a tradíciók, amire igazán büszkének lehet lenni! Legutóbb decemberben találkozott a két együttes, akkor a Bourges 76-65-ös sikert aratott. Talán az idei szezon egyetlen kisebb hullámvölgye alkalmával érkezett el az a találkozó. A Sopron 14 ponttal is vezetett, de végül a francia együttes ünnepelhetett gyõzelmet.
Az a decemberi Sopron elleni gyõzelem volt a Bourges-nak mindössze a második sikere az idei kiírásban, de azóta még öt meccset nyertek. Ez jól mutatja, hogy náluk (is) szépen összeállt a játék. Akkoriban sokat írtunk arról, hogy Olivier Lafargue személyében új vezetõedzõ érkezett. Egy kicsit más irányt, más stílust képvisel, mint az eddigi szakvezetõk Bourges-ban. Ehhez a klubnak és a játékosoknak is alkalmazkodniuk kellett. A decemberi mérkõzés óta mindkét keret változott. Sopronba Jelena Milovanovic sérülése után Danielle Page érkezett, aki korábban volt a Bourges játékosa. A játék minõségén nem érzõdik, hogy történt váltás. A Bourges-nál is sérülések miatt kellett váltani, hiszen a spanyol irányítójuk Cristina Ouvina és a kanadai center Katherine Plouffe is kidõlt. Helyettük érkezett az Ausztráliából visszatérõ Laia Palau és a kanadai válogatott Ruth Hamblin.
A decemberi találkozónak két kulcsa volt. Az egyik, hogy uralta a festéket a Bourges. Nyerték 43-30-ra a lepattanócsatát. Ezek közül a 18 támadólepattanó az, ami meghatározónak számított. Emellett a soproni csapat 18 eladott labdával zárt, a hazaiaknak pont fele, azaz 9 került a statisztikai lapjára ebbõl. Azóta rendkívül jól szervezett játékkal mindkét területen sokat lépett elõre a soproni csapat. Precízen mûködõ rendszert épített fel Roberto Iniguez, amit szemmel láthatóan el is sajátítottak a játékosok. A keret képes 40 percen át tartani egy igen magas szintet, mindenkinek megvan a helye és a feladata. Ez a fajta profizmus és következetes gondolkodásmód, ami a pályán elért eredményektõl függetlenül az idei Euroliga alapszakasz legnagyobb szintlépése.