:
:
A februári válogatott szünet alatt az U19-es nemzeti csapatunk is összetartáson vett részt. Visszatekintőnk középpontjában ezúttal Magyar Gergely csapata került.
A novemberi összetartást követően most február 1. és 3. között találkozott ismét a Magyar Gergely vezette U19-es és az U20-as korosztály. Ahogy azt korábban is említettük, idén az Európa-bajnokság mellett az U19-es világbajnokság is szerepel a nyári programban, így a mostani edzőtábor a vb-re való felkészülésről szólt.
Hogyan telt ez a pár napos összetartás? Milyen céllal hívtál be újabb játékosokat a válogatottba?
Öt edzésünk volt a három nap alatt, és végül betegség miatt csak 11 játékossal tudtunk dolgozni. Volt pár olyan játékos, akik már a novemberi összetartáson is részt vettek, de legfőképp most olyanok alkották a keretet, akik még nem dolgoztak velünk együtt. Szerettünk volna több mindenkit megnézni az edzések alatt, ahogy Josepovits Kingát is behívtuk, hiszen a jövőben szükségünk lesz az ő alsó posztos játékra, mivel hadilábon állunk a magas emberekkel. Ezúton is szeretném megköszönni a játékos, a klubja, a szövetség és az U18-as válogatott stáb hozzáállását ehhez a kérdéshez. Voltak, akik sérülés miatt nem tudtak részt venni az összetartáson, de rájuk a nyári felkészüléskor mindenképp számítunk. A délelőtti edzéseken egyénileg mértük fel a játékosokat, hogy technikailag, taktikailag ki, milyen szinten van. Elégedettek voltunk a lányok teljesítményével, nyilván van, aki előrébb tart, de hozzáállással és az akarattal nem volt gond. Délután csapat szinten zajlottak az edzések, ahol legfőképp azt figyeltük, hogy az alap játékban milyen döntéseket hoznak, hogy muzsikálnak a játékosok mind védekezés, mind támadás tekintetében.
Mindig a pozitív dolgokra helyezzük a hangsúlyt, azonban most arra lennék kíváncsi, hogy milyen hiányosságokat látsz, amiket fejleszteni kell a nyári világbajnokságig?
Alapvetően azt gondolom, hogy egy nagyon tehetséges generációval dolgozunk. Nekem az edzői filozófiám szerint a védekezés az első, ha az rendben van, akkor rendben lesz a támadás is. Azt gondolom, hogy évről évre egyre jobb munka folyik az országban, csapatszinten a rendszerben való védekezést minden játékos tudja. Ezek a 18-19 éves játékosok már az élvonalban is szerepet kapnak, így ezzel a csapat szintű védekezéssel nincs gond. Talán az 1-1 elleni védekezés lehet az, ami bizonyos játékosoknál nem erősség. Ez betudható annak is, hogy még nincsenek azon a szinten, éppen az akarat hiányzik vagy kicsit rápihennek védekezésben a támadásra. Azt gondolom, hogy akik kulcsjátékosok lesznek a nyári eseményeken, ők már komplex játékosok. Egészen idáig nem véltünk nagyobb hiányosságokat felfedezni, de nyilván nyáron ezek a hibák, amikor folyamatosan edzünk, akkor jobban felszínre fognak jönni. Jelenleg az egyéni hiányosságokat látjuk, amik kezelhetők lesznek. Fontos lesz, hogy mindenki elfogadja a saját helyét a csapatban, és megtaláljuk azokat a kiegészítő játékosokat, akik a kulcsembereket tehermentesíteni tudják.
Milyen szerkezetű csapattal tudtok kiállni a világbajnokságon, illetve az Európa-bajnokságon egyaránt?
Mindig az adott csapatra kell rászabnunk a taktikát. Nagyon nehéz és tűpontos szervezést fog igényelni a nyár. Ebben nagy segítségünkre van az erőnléti stáb, mely Lukasz Trzaskoma vezetésével mérésekkel alátámasztva tervezi meg a terhelés-phenés-regeneráció arányát. Jelen állás szerint öt olyan játékos is van, aki mind a két versenyen nagy valószínűséggel részt fog venni, az ő terhelésükre is oda kell figyelnünk.
Törekedni szeretnénk a könnyű kosarakra, hogy minél kevesebbet kelljen felállt védelem ellen játszani, de nyilván ez a játékoskerettől függ. Szeretnénk gyors játékot játszani, de tudnunk kell megállni és adott esetben türelmesen játszani. Rá kell kényszeríteni az ellenfelünket arra, hogy minél többet védekezzen, többet hibázzon. A gyors játék nem feltétlen a rohanást jelenti, türelemre is szükség lesz. Szerencsére vannak olyan játékosok, akik alkalmasak arra, hogy a játékot olvassák, kreatívak legyenek és jó helyzeteket tudjanak kreálni. Valahogy a gyors játékot és a kontrolt kell vegyítenünk, ebből kell kihoznunk a maximumot.
Szerkezetileg nem nagyon van variálási lehetőségünk, leginkább a négy kint, egy bent felállást fogjuk tudni alkalmazni. A kényszerhelyzet ellenére azt gondolom, hogy ez a felállás nagyobb mozgásteret ad majd a külső, illetve a belső játékosoknak is. Bízom benne, hogy lesznek tiszta helyzeteink a palánk alól, besegítés után kiosztásból vagy éppen kontra betörésből. Remélem, hogy több lábon tud majd állni ez a csapat!
Mikorra tervezitek a következő összetartást? Mi a felkészülés következő lépcsőfoka?
Valószínűleg már csak nyáron találkozunk, hiszen mindenkinek folytatódik a bajnokság. Június elején lesz majd egy válogatott program, ahol elsősorban erőnléti felmérések lesznek minimális kosárlabdával. Szeretnénk felmérni a játékosok állapotát, ami után mindenki személyre szabottan kap majd egy programot, amit otthon el fog tudni végezni a csapat szintű felkészülés kezdetéig. Ez egy nagyon fontos lépcsőfok ahhoz, hogy lássuk, hogyan állnak a sérültek, ki milyen fizikális állapotban van, hiszen a terhelés miatt ez nagyon nagy tervezést igényel. Az első és legfontosabb dolog az, hogy a játékosok egészségét megőrizzük. Az U19-es válogatottal majd június 20-án fogjuk elkezdeni a felkészülést a világbajnokságra.
Terhelés szempontjából nem lesz könnyű dolgotok, hiszen durván két hét van a két nagy esemény között. Ilyen esetben kell sorrendet állítani, hogy melyik esemény élvez prioritást?
Azt gondolom, hogy amikor ott leszünk, akkor épp az adott verseny lesz a prioritás. Edzőként nekem mind a két esemény prioritás és a játékosok is hasonlóan vélekedtek erről. Mind az Eb-n, mind a vb-n is próbáljuk a lehető legtöbbet kihozni magunkból. A szakmai stáb feladata lesz, hogy a terhelés, pihenés, regeneráció arányaira odafigyeljünk és megtaláljuk a megfelelő hangsúlyt. Az nem kérdés, hogy az U20-as „A” divízióba való visszajutás nagyon fontos, ott azt célozzuk meg, hogy az első három hely egyikére odaérjünk. A világbajnokság egy plusz feladatként jött a képbe, de ha már kijutottunk, akkor próbáljunk meg a legjobban szerepelni. Nem mindegy, hogy a vb-ről milyen lélektani állapotból jövünk haza, és hogyan megyünk neki a céljaink elérésének az Eb-n. Ebből a szempontból is fontos kapcsolat van a két esemény között.
A februári összetartáson résztvevő játékosok névsora:
Rátkai Eszter – NKA Univsersitas Pécs
Fodor Lili – Csata DSE
Toman Réka – Darazsak Sportakadémia
Albert Szidónia – VBW CEKK Cegléd
Tózer-Nemes Boglárka – DVTK HUNTHERM
Fárbás Eliza– DVTK HUNTHERM
Szűcs Gréta – TARR KSC Szekszárd
Josepovits Kinga – NKA Univsersitas Pécs
Szikszai Franciska – Darazsak Sportakadémia
Czirkos Anna Panka – Vasas Akadémia
Mészáros Ágota – SERCO UNI Győr
