A Gdynia majdnem megtréfálta a Galatasarayt

:

:

Az Euroliga 5. fordulójának mindegyik mérkõzését szerdán rendezték. Ennek megfelelõen a Sopron remek gyõzelme, a Gyõr fájó veresége és a Salamanca-Orenburg csúcsrangadó mellett még nyolc találkozóra került sor. A forduló összefoglalója következik.

Az A-csoportban a Gyõr fájó vereségérõl már beszámoltunk. A Jekatyerinburg Prágában lépett pályára. A találkozó a 74-59-es végeredménynél jóval magabiztosabb orosz gyõzelmet hozott. Egy szoros elsõ negyed után a szünetre 31-19-re léptek el a vendégek, a harmadik etap végére pedig 56-31-re hízott a differencia a két csapat között. A negyedik szakaszban a 24 pontos Anna Montañana vezetésével az USK Praha faragott valamennyit a hátrányán. A cseh bajnok Milton-Jones hiányát és a pont nélkül maradó Elhotova várakozáson aluli teljesítményét már nem bírta el, így nem tudta megismételni múlt heti valenciai bravúrját. A lepattanókért folytatott csatát 50-30 arányban megnyerõ Jekatyerinburg legeredményesebbjei a 15 pontos Gruda és a 13 pontos Candace Parker voltak.

A Valencia javította a múlt heti botlását. A spanyol sztárcsapat 77-50-es gyõzelmet aratott a sérülésektõl tizedelt Bourges otthonában. Natalia Hejkova együttese már egy negyed után 21-6-ra vezetett, a félidõben pedig 60-44 állt az eredményjelzõn. A franciák ugyan a harmadik és a negyedik negyedben jobban tartották magukat, de az eredményen nem tudtak kozmetikázni. A valenciai együttesben négy játékos is kétszámjegyû pontot ért el. A legeredményesebb a 17 pontos Eshaya Murphy volt, de Sancho Lyttle teljesítményét (16 pont, 9 lepattanó) is ki kell emelni. Honti Kata 3 percet töltött a pályán, ez idõ alatt 2 pontot szerzett.

A Gdynia hatalmas meglepetésre megszorongatta a Galatasaray együttesét. A török sztárcsapat Taurasi két remek triplájának köszönhetõen verte 77-71-re a lengyeleket. Sokáig minden úgy alakult, hogy a papírformának megfelelõen a Galata simán behúzza a gyõzelmet. A szünetben 41-30-ra, a harmadik negyed közepén 50-36-ra, a harmadik etap végén pedig 59-47-re vezettek a törökök. A negyedik negyedben azonban 64-55 után kimaradt három hazai ziccer, amelyre válaszul egy 7-0-s futás érkezett. 4 perccel a lefújás elõtt 64-62-nél így teljesen nyílt volt a mérkõzés. Ekkor azonban megvillant Taurasi és egymás után két triplát szerzett, amivel végül eldõlt a találkozó. A meglepetésre a lepattanókért folytatott csatát 50-42 arányban elveszítõ Galatasaray önmagához képest gyenge dobóformát mutatott. Egyedül Taurasi (21 pont) és Tina Charles (16 pont) hozta a szokott számait.

ZVVZ USK Praha - UMMC Jekatyerinburg 59-74 (13-17, 6-14, 12-25, 28-18)
VICI Aistes - Uni Seat Gyõr 71-51 (20-8, 18-11, 22-13, 11-19)
Bourges Basket - Ros Casares Valencia 50-77 (6-21, 14-23, 17-19, 13-14)
Galatasaray - Lotos Gdynia 77-71 (24-16, 17-14, 18-17, 18-24)

8. VICI AISTES KAUNAS	        5	1/4	311/382	6

A B-csoportban a Sopron remek gyõzelmérõl és a Salamanca orenburgi sikerérõl már nagy terjedelemben beszámoltunk. A csoport harmadik mérkõzésén a Fenerbahce 78-56-ra nyert a Tarbes otthonában. Érdekes összecsapás volt. Az elsõ etapot 9 ponttal hozta a török sztárcsapat, de a harmadik szakasz elején 36-36-nál kiegyenlítettek a hazaiak. Ezt követõen azonban egy 15-4-es futással 51-40-re léptek el George Dikeoulakos tanítványai és ezzel a fontos kérdések eldõltek. A negyedik szakaszban már folyamatosan nõtt a különbség a két gárda között. A Fenerbahce legjobbjai a 16 pontos McCoughtry és a 14 pontos Penny Taylor voltak.

UNIQA Euroleasing Sopron - CCC Polkowice 75-58 (25-19, 13-14, 16-6, 21-19)
Nagyezsda Orenburg - Perfumerias Avenida Salamanca 64-69 (19-19, 11-11,
15-19, 19-20)
Tarbes GB - Fenerbahce 56-78 (12-21, 20-13, 14-27, 10-17)

7. TARBES GESPE BIGORRE	        4  0/4	244/298	4

A C-csoportban a Wisla Krakow tovább folytatta menetelését, ezúttal az áldozat a Taranto volt. Az olaszok Krakkóban 64-58-as vereséget szenvedtek. A lengyel sztárcsapat már a mérkõzés elején magához ragadta a vezetést és a szünetben 40-31-es elõnyben voltak. A két csapat között a folytatásban is állandósult a 8-10 pontos különbség. Az olaszok az utolsó 4 percre érve ugyan 61-56-ra felzárkóztak, de fordítani nem tudtak. A Kobryn és gyakorlatilag De Mondt nélkül felálló hazai gárdából Milka Bjelica emelkedett ki. A montenegrói center 16 ponttal és 12 lepattanóval vette ki a részét a sikerbõl. Ujhelyi Petra 26 percet töltött a pályán, ez idõ alatt 6 pont és 3 lepattanó került a neve mellé.

A Gospic egy elképesztõ mérkõzésen szenvedett 14 pontos vereséget a Basket Lattes Montpellier Agglomeration alakulatától. A horvátok az elsõ negyedet 33-17-re hozták, de a hihetetlen kosáresõt hozó találkozón a szünetre 54-48-ra zárkóztak fel a vendégek. A harmadik etap elején 4 perc sem telt el és 58-58-nál már egyenlítettek is a gallok. Innentõl kezdve egy új mérkõzés kezdõdött és bár a hármadik negyed után még 70-70 volt az állás, a horvátoknak gyõzelmi esélyeik nem voltak. A negyedik szakaszban folyamatosan nõtt a különbség a két gárda között, a vége 96-82 lett. A gyõztes csapat legeredményesebbje a 24 pontot és 8 lepattanót szerzõ Stephany Skrba volt.

A forduló másik elõzetesen várt rangadóját Kassán játszották, ahol a Szpartak Moszkva vendégszerepelt. A szlovák bajnok 3 gyõzelemmel és 1 vereséggel kezdte a szezont, míg Pokey Chatman együttese csúnyán beragadt, négy forduló után a 2-2-es mérleget nem tették ki a kirakatba az orosz sztárcsapatnál. Most azonban már látszódott, hogy mit akar játszani a Szpartak Moszkva. Az elsõ negyed végére Augustus vezetésével 19-16-ra lépett meg az orosz alakulat és a szünetre már 8 pontra hízott a differencia. A kassaiak nagyot harcoltak, de csak annyit értek el, hogy 10 pont környékén tudtak maradni. A vége 67-55-ös Szpartak Moszkva siker lett. A gyõztes csapat legjobbja a 19 pontos Seimone Augustus volt, aki az idei szezonban messze a legjobb teljesítményét nyújtotta az Euroligában. Németh Bernadett 11 percet töltöt a pályán, ez idõ alatt szerzett 3 pontot és kiosztott 3 gólpasszt.

A forduló záró mérkõzésén a Rivas Ecopolis kiütötte a jelentõsen megfiatalított Brnót. A madridiak már a félidõben 55-35-re vezettek és végül 112-70-re nyertek. A Rivas Ecopolisnál hatan is kétszámjegyû pontot szereztek, a legeredményesebbnek a dupla-duplát (20 pont, 10 lepattanó) elérõ Asjha Jones bizonyult.

Wisla Can-Pack Krakow - CB Taranto 64-58 (16-13, 24-18, 10-12, 14-15)
Gospic CO - BLMA 82-96 (33-17, 21-31, 16-22, 12-26)
Good Angels Kosice - Szpartak Moszkva Vidnoje 55-67 (16-19, 14-19,