Hirdetés
Archivum

A magyar mellett nyolc nemzet válogatottjába adnak játékosokat klubcsapataink



:

:

Hirdetés

Szombaton elrajtol a 2017-es nõi kosárlabda Európa-bajnokság selejtezõsorozata, mely során 33 nemzeti válogatott küzd 15 helyért. A magyar válogatott felkészülésének kezdetérõl nagy terjedelemben beszámoltunk, most nézzük, hogy a hazánkban pattogató légiósok közül kik léphetnek pályára ebben a kétmeccses novemberi válogatott programban.

Fotó: basket.se

Fotó: basket.se

A magyar klubcsapatok közül az UNIQA Sopron és a PINKK Pécsi 424 együttesét képviselik játékosok a legtöbb nemzeti válogatottban. Mindkét klub a magyar együttes mellett három-három másik nemzeti válogatottba delegál játékost. A soproni légiósok közül Sara Krnjic és Aleksandra Crvendakic a szerb válogatottba kapott meghívást, Iva Ciglar a horvát együttesben szerepel, míg Louice Halvarsson a svéd válogatott színeiben lép pályára. A PINKK légiósai közül Binta Drammeh szintén a svéd csapattal készül, Chantelle Handy a brit, míg Jelena Vucetic a montenegrói együttesben bizonyíthat.

A CMB Cargo UNI Gyõr a magyar mellett két másik nemzeti válogatottba küldött játékosokat. Tamara Radocaj a szerb, míg Monika Grigalauskyte a litván válogatottban szerepel. Az Aluinvent DVTK légiósai közül Tatsiana Likhtarovich a fehérorosz nemzeti csapat alapembere. Az Atomerõmû KSC Szelszárd gárdájából pedig Emina Demirovic a bosnyák válogatottban szerepelhet. Részben magyar érdekeltség, hogy a szezont a PEAC-Pécsnél kezdõ, de onnan a várakozásoktól elmaradó teljesítménye miatt elküldött Snezana Aleksic tagja a montenegrói keretnek.

Jó esélyekkel a selejtezõben

A legtöbb légiósunk nemzeti csapata kifejezetten jó esélyekkel várja a selejtezõsorozatot. Az Európa-bajnoki címvédõ szerb válogatottról korábban már írtunk, a D-csoportban Ukrajna, Németország és Luxemburg ellen lépnek majd pályára. A szerb válogatottra korábban jellemzõ volt, hogy elõzetesen kötelezõnek elkönyvelt meccseket elveszített és ezzel nehéz helyzetbe sodorta magát. Ennek az Európa-bajnok gárdának azonban ez a négyes nem okozhat gondot.

Két játékosnak szurkolhatunk az I-csoportban szereplõ svédeknél. Itt mindössze három gárda kapott helyet, a svédek mellett Spanyolország és Finnország. Nem kérdés, hogy a spanyol és a svéd csapatnak is helyen lenne a kontinenstornán, de figyelni kell arra, hogy mindössze a hat legjobb csoportmásodik jut ki az Európa-bajnokságra. Így a finnek ellen egyik topcsapat sem veszíthet. A svédeknél ki kell emelni, hogy Farhiya Abdi és Amanda Zahui személyében két nagy névvel egészül ki a keretük az Eb-hez képest.

A horvát válogatottat is jól ismerhetik a magyar szurkolók. Iva Ciglaréknak Franciaország, Észtország és Hollandia lesznek az ellenfeleik. A franciák még úgy is toronymagas esélyesei a csoportnak, hogy ezen a két novemberi meccsükön a sérült Sandrine Gruda helyett Laetitia Kamba szerepel majd a keretükben. A horvátoknál is akadnak hiányzók, a legnagyobb nevek Ana Lelas és Mirna Maziæ ezen a listán. Viszont Shavonte Zellous ott lehet a csapatban. A papírforma a csoport második helyéért horvát-holland versenyfutást feltételez, mely során a kellemetlen stílusú holland csapatot nem lehet leírni.

A brit és a montenegrói válogatott egy csoportban szerepel. A „C” jelû négyesbe kaptak besorolást, ahol Olaszország és Albánia csapatát láthatjuk még. Ebbõl a csoportból Albánia kilóg, viszont a három másik válogatott között nehéz igazságot tenni. A briteknél az aggasztó tavaszi hírek óta rendezõdött a helyzet és a csökkentett állami támogatás mellett is megoldották a felnõtt válogatott versenyeztetését. A szövetségi kapitányi posztra Jose Maria Buceta érkezett és a rutinos szakember garancia a szakmai munka magas színvonalú folytatására. Montenegró sorozatban negyedik Eb-részvételére készül. Õk reálisan azzal számolnak, hogy amíg a ©keroviæ, Dubljeviæ, Perovanoviæ hármas aktív, addig lehetnek nagyobb reményeik. Természetesen versenyképességüket a honosított Angelica Robinson nagyban javítja. A magyar vonalról Handy a briteknél alapember, míg Jelena Vuceticnek a rutinos játékosok mögött részfeladatok megoldása juthat, mint a nyári Eb-n is.

Fehéroroszország a „G” jelû hármasba Lengyelország és Belgium mellé kapott besorolást. Tatsiana Likhtarovich és társai az Eb-selejtezõk mellett nyáron az olimpiai selejtezõn is szerepelhetnek. Számukra a problémát az okozhatja, hogy a honosított Lindsey Harding családjában egy tragédia történt, így a játékos nem tudott Los Angelesbõl elutazni a válogatott összetartás kezdetére és a kulcsfontosságú lengyelek elleni szombati idegenbeli meccset kihagyja. Szerdán a belgák ellen már ott lehet a pályán. A litvánokat majd az A-csoportban kell keresni Lettország és Szlovénia mellett. Monika Grigalauskyte csapata reálisan célozza meg az Eb-részvételt, melynek elérésében a lettek lehetnek a riválisok. A lett csapatból gyakorlatilag az összes nagy név bevállalta még ezt a sorozatot. A végére maradt Bosznia-Hercegovina, akik Törökország, Izrael és Románia mellett epizódszereplõk lehetnek a H-csoportban.

A 2017-es Európa-bajnokság selejtezõjének csoportjai:

A-csoport: Litvánia, Lettország, Szlovénia
B-csoport: Franciaország, Horvátország, Észtország, Hollandia
C-csoport: Montenegró, Olaszország, Nagy-Britannia, Albánia
D-csoport: Szerbia, Ukrajna, Németország, Luxemburg
E-csoport: Szlovákia, Magyarország, Portugália, Izland
F-csoport: Oroszország, Görögország, Bulgária, Svájc
G-csoport: Fehéroroszország, Lengyelország, Belgium
H-csoport: Törökország, Románia, Izrael, Bosznia és Hercegovina
I-csoport: Spanyolország, Svédország, Finnország

A csoportok elsõ helyezettjei alanyi jogon résztvevõi lesznek a 2017-es kontinenstornának. Mellettük a hat legjobb csoportmásodik szerez részvételi jogot. Ezen rangsor elkészítésénél a négyes csoportok esetében az utolsó helyen végzett gárdák elleni eredmények kiesnek.

Hirdetés