Hirdetés
Nagyvilág

“A terheket közösen kell viselni”



:

:

Hirdetés

Abban konszenzus mutatkozik, hogy a sportvilág a járványügyi krízis után már nem lesz ugyanaz, mint, ahogy eddig ismertük. A gazdasági hatások felmérhetetlenek. Az InfoRádió Aréna című műsorában Szabados Gábor közgazdász beszélt arról, hogy miként folytatódhat a sportélet.

A sportnak ez egyértelműen egy csapás. Minden szereplőnek kivétel nélkül. Igazából a megoldást is az mutatja, hogy az a teher, amit el kell viselni, az a veszteség, amit el kell viselni, azt a szereplőknek meg kell osztaniuk egymás között. Amikor arról van szó, hogy a kluboknak, sportszövetségeknek kieső bevételeik vannak, mert hiányoznak a jegybevételek, a televíziós társaságok, a szponzorok joggal kérdezik, hogy nincs mérkőzés, nincsen termék, akkor én miért fizessek. Ebben a kérdésben valahogy meg kell osztani a terheket. A televízióknak és a szponzoroknak is nagyobb belátással kell lenniük, nyilván ugyanez igaz az egyesületekre és a szövetségekre is. Ugyanakkor igaz ez abban az esetben is, ha ezek az egyesületek, szövetségek a sportolókkal tárgyalnak, akkor ott is kell lennie szolidaritásnak, közös megértésnek. Valamilyen módon a terheket közösen kell viselni.

– mondta a közgazdász, aki szerint a veszteségek közös viselése és egy széleskörű összefogás mellett is lesznek hosszú távú következmények.

Mindenki veszít, minden résztvevő. Ezt a veszteséget pedig nyilván a most kezdődő és darabig elhúzódó tárgyalások során lehet majd látni, hogy miként elosztható a szektor egyes szereplői között. Ki az, aki többet fog veszíteni és ki az, aki kevesebbet. Azt látom, hogy elindult egy olyan egészséges folyamat, hogy szolidáris módon, közös teherviseléssel oldják ezt meg, hogy senki ne kerüljön bajba. Ettől függetlenül reálisnak látom azt az opciót, hogy lesznek olyan sportvállalkozások, amelyek komoly anyagi gondba kerülhetnek, csődhelyzetbe sodródhatnak és lesznek olyan sportolók ezzel összefüggésben, akiknek az egzisztenciájuk veszélybe kerül és hosszabb időre kikerülhetnek a sportáguk körforgásából. Vannak tehát komoly kockázatok, amelyek hosszú távú hatással járhatnak.

Szabados Gábor szerint összességében a kulcs az összefogásban van és várhatóan minden szereplőnek engednie kell:

Ha minél jobban el tudja sajátítani a sportvilág azt a gondolatot, hogy együtt, közös teherviseléssel, egymás iránti szolidaritással oldják meg a problémát, annál valószínűbb, hogy minél kevesebb igazi nagy vesztese lesz ennek az egésznek. Amikor pedig újraindulhat a sportélet, közösen helyre tudják állítani azt a gazdasági működést, ami korábban jellemző volt.

Hirdetés