:
:
Csütörtök este került sor a Magyar Egyetemi – Fõiskolai Sportszövetség (MEFS) az “Év Egyetemi Sportolója” díjátadó ünnepségére. Ezen az eseményen az idei évben kiemelkedõ teljesítményt nyújtó egyetemi sportolókat köszöntötték. A 83 díjazott között a Miskolcon rendezett Egyetemi Európa-bajnokságon bronzérmet szerzõ TFSE együttesének játékosait is megtaláljuk. Gratulálunk!
Fotó: Magyar Olimpiai Bizottság (olimpia.hu)
Az alábbiakban a Magyar Egyetemi – Fõiskolai Sportszövetség (MEFS) közleménye olvasható:
KÖZLEMÉNY
Megünnepelte legjobbjait az egyetemi sport
Közel 80 egyetemista sportoló vette át ma az „Év egyetemi sportolója” díjat
2017. november 23.
A Magyar Egyetemi – Fõiskolai Sportszövetség (MEFS) november 23-án rendezte meg az “Év Egyetemi Sportolója” hagyományos díjátadó ünnepséget. A díjazottak között olyan nagy nevek is szerepelnek, mint az atléta Baji Balázs (ÁTE) és Kozák Luca (DE), Márton Anna (ELTE) és Szatmári András (BGE) vívók, az úszó Gyurta Gergely (METU)és a fogathajtó Hölle Martin (BCE).
Az „Év Egyetemi Sportolója” díjátadón az év legeredményesebb egyetemista sportolóinak járó plakettet azok az egyetemi, fõiskolai sportolók vehetik át, akik a 2017-es évben felnõtt világbajnokságon aranyérmet szereztek, a Siketlimpián arany-, ezüst-, vagy bronzéremmel tértek haza, illetve az Európai Egyetemek Bajnokságán és az Universiadén az elsõ három helyen végeztek.
A rendezvényen felszólalt dr. Szabó Tünde, az Emberi Erõforrások Minisztériuma (EMMI) sportért felelõs államtitkára,Fábián László a MOB sportigazgatója, Dr. Zsiga Marcell a Szerencsejáték Zrt. marketing és kommunikációs igazgatója és prof. dr. Kiss Ádám, a MEFS elnöke.
Prof. dr. Kiss Ádám a MEFS elnöke az esemény házigazdájaként köszöntötte a vendégeket. Köszöntõjében hangsúlyozta:fontos, hogy a sportban sikeres hallgatók ne csak sportoló társaik szemében váljanak példaképekké, hanem diáktársaik elõtt is.
A rendezvényt Dr. Szabó Tünde az EMMI sportért felelõs államtitkára nyitotta meg. Megnyitó beszédében ráirányította a figyelmet arra, hogy akiket ma ünneplünk nemcsak a sportban sikeresek, hanem olyan fiatalok, akik a felsõoktatásban is az élen járnak, mindamellett, hogy nap mint nap edzik fizikumukat, fontosnak tartják azt is, hogy a szellemükkel is ugyanezt tegyék. „A magyar Kormány felismerte a sport és a rendszeres testmozgás jelentõségét, ezért is kezeli kiemelt stratégiai ágazatként azt. Nagy öröm számomra, hogy a tavalyi évhez képest nõtt a díjazottak száma, mindez azt is jelenti, hogy joggal vagyunk büszkék – okkal hihetünk abban, hogy a változás elkezdõdött, és tényleg egyre több fiatal gondolja úgy, hogy nem kell az egyetemi tanulmányait háttérbe szorítania akkor, ha élsportoló. És igaz ez fordítva is: szerencsére sokan vélik úgy, hogy az egyetemi tanulmányok megkezdésével nem kell felhagyniuk az élsporttal.” – mondta az államtitkár asszony.
Dr. Zsiga Marcell a Szerencsejáték Zrt. marketing és kommunikációs igazgatója beszédében kiemelte, hogy „a Szerencsejáték Zrt. számos ponton kötõdik a hazai sportélethez, a profi sporthoz és a tömegsporthoz. Társaságunk elkötelezett a további közös programok kidolgozása mellett, szeretnénk, hogy évrõl-évre több és több felsõoktatásban tanuló hallgató kapjon kedvet a sportoláshoz, ismerkedjen meg új sportágakkal, és forduljanak a sportosabb, egészségesebb életmód felé.”
Fábián László a MOB sportigazgatója köszöntõjében hangsúlyozta, a nemzetközi versenysportban való helytállás az egyetemi sportnak is ugyanannyira fontos, mint az Olimpiai mozgalomnak. A Magyar Egyetemi – Fõiskolai Sportszövetség a MOB-bal közösen hangsúlyozni kívánja a kiváló sportteljesítmény mellett a tanulás fontosságát, illetve ennek a két párhuzamos teljesítménynek együttes erejét, és példaértékûségét. Fábián László beszéde után azon egyetemista élsportolóknak adta át az Év Egyetemi Sportolója díjakat, akik a Világjátékokon és a felnõtt világbajnokságokon aranyérmet szereztek, illetve a Siketlimpián érmes helyen végeztek.
Az Universiade bajnok Imre Gézától, a MOB elnökségi tagjától vehették át azok az egyetemista sportolók a díjaikat akik az Európai Egyetemek Bajnokságain érmet szerzetek idén.
A Díjátadón dr. Szabó Tünde államtitkár és dr. Zsiga Marcell a Szerencsejáték Zrt. igazgatója adta át az Universiade érmeseinek az Év Egyetemi Sportolója aranyplaketteket és a Szerencsejáték által felajánlott ajándékokat.
Baji Balázs: “Nagyon nagy megtiszteltetés számomra a MEFS-tõl kapott Év Egyetemi Sportolója Díj. Az idei évem minden szempontból sikeresnek mondható, így minden elismerés csak tovább fokozza azt. Az Universiade-gyõzelem nagyon kellemes ráadása volt az addigi eleve sikeres szezonomnak és nagyon örülök, hogy a részvétel mellett döntöttem, gyakorlatilag a világbajnokság után.”
A Magyar Egyetemi – Fõiskolai Sportszövetség Közgyûlése által alapított és a MEFS Elnöksége által megítélt díjak átadására is sor került. A díjakat prof. dr. Kiss Ádám, a MEFS elnöke adta át a díjazottaknak:
Kivételes ez az év, hiszen a MEFS fennállásának 110. évfordulóját ünnepli, mint Európa elsõ, a világ második egyetemi sportszövetsége. Ebbõl az alkalomból kerül sor az Életmûdíj, a Hajós Alfréd Aranyplakett és az Elek Ilona Bronzplakettek átadására. A MEFS Életmûdíját Kégel Tamás a Neumann János Egyetem (volt Kecskeméti Fõiskola) nyugalmazott testnevelõ tanára kapta a több évtizedes, a magyar egyetemi sport újjászervezése, népszerûsítése terén végzett munkássága elismeréseként. Hajós Alférd Aranyplakettet hárman vehettek át: Dr. Sós Csaba, a Testnevelési Egyetem tanszékvezetõje, a TFSE volt elnöke, a magyar egyetemi úszósport fejlesztése és szervezése terén végzett több évtizedes munkája elismeréseként. Dr. Blazsek József, a Semmelweis Egyetem docense, a Tudás Útja Félmaraton évtizedes szervezésének elismeréseként. Prof. Dr. Tóth Miklós, az MSTT elnöke, az egyetemi sportért végzett kiemelkedõ tevékenységéért. Elek Ilona Emlékérmet idén hét embernek adományozott a Magyar Egyetemi – Fõiskolai Sportszövetség az egyetemi sport támogatásáért végzett fáradhatatlan munkájuk eredményeképpen: Balogh Tamás, a Szegedi Tudományegyetem testnevelõ tanára, Dr. Halmos Imre, a Testnevelési Egyetem volt tanszékvezetõje, Magyarits Miklós, a Debreceni Egyetem testnevelõ tanára, Németh Lajos, a Testnevelési Egyetem mestertanára, a TFSE elnöke, Novotny Zoltán, sportújságíró, sportriporter, Dr. Prisztóka Gyöngyvér, a Pécsi Tudományegyetem tanszékvezetõje, a Sporttudományi Szakmai Kollégium titkára, Dr. Zakariás Géza, a Széchenyi István Egyetem docense.
A felsõoktatási intézmények nemes versengése egész évben folytatódott. Idén 35 MEFOB-on, azaz Magyar Egyetemi – Fõiskolai Országos Bajnokságon volt módjuk a versenyzõknek megmérettetni képességeiket. A versenyeket a felsõoktatási intézmények a szakszövetségekkel együtt szervezték. Az intézmények egyetemi sportban játszott szerepét és az egyetemi sportnak az intézmények életében való jelentõségét a MEFOB intézményi pontverseny is erõsíti, mely helyezettjeinek sorrendjét a hallgatói létszám arányában szerzett helyezések, a MEFOB-okon résztvevõk száma, és a szervezett MEFOB versenyek alapján kapott pontok ezer fõre való vetítése alapján határozta meg a MEFS. A MEFOB intézményi pontversenyt a 2016/17-es évben a Testnevelési Egyetem nyerte 1 338 ponttal, második Veszprémi Érseki Hittudományi Fõiskola 266 ponttal, harmadik pedig a Nemzeti Közszolgálati Egyetem 163 ponttal lett. Az abszolút pontverseny gyõztesei minden évben különdíjban részesülnek. Az I. abszolút gyõztes pedig ismét, megtartva tavalyi elsõségét, a Testnevelési Egyetem lett1 507 ponttal, a második különdíjat az ELTE kapta 1 104 pontjával, a harmadik különdíjat pedig a Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetem nyerte el 1 039 ponttal. A díjakat Dr. Székely Mózes, a MEFS fõtitkára adta át.
A Campus3Próba a Szerencsejáték Zrt. támogatásával idén is csatlakozott a BeActive Sporthéthez és az Egyetemi Sport Nemzetközi Napjához is. Nagy sikerrel zárult az idei program is, igaz ugyan, hogy a tavalyi létszámot nem sikerült túlszárnyalni, de így is több mint 25 ezren vettek részt az eseményen. Az elsõ 4000 fõ feletti létszámú intézmény kategóriában a gyõztes az Eötvös Loránd Tudományegyetem lett, akik 25.232 hallgatói létszámból 4.843 résztvevõt, amely a hallgatói létszám 19,19 %-a, mozgattak meg az esemény ideje alatt. Díjuk, melyet Dr. Zsiga Marcell a Szerencsejáték Zrt. kommunikációs és marketing igazgatója adott át egy 200.000 Ft értékû Hervis sportszer-utalvány. A második kategória, az 1000 – 4000 fõ létszámú intézmények között a legjobban teljesítõ egyetem a Nemzeti Közszolgálati Egyetem volt. 2.634 hallgatói létszámból 1.174 fõ vett részt a kihíváson, amely a hallgatók 44,5%-a. Az egyetem ezzel a teljesítménnyel 150.000 Ft-os Hervis sportszer-utalványt nyert. A harmadik kategóriában az 1000 fõ alatti létszámú intézményeknél a legtöbb egyetemistát a Semmelweis Egyetem Petõ András Kara mozgatta meg 236 fõvel, 85% részvételi aránnyal. Tekintettel arra, hogy a kar most csatlakozott a Semmelweis Egyetemhez és külön sportirodával rendelkezik, így külön értékeltük a részvételét. Az egyetem képviselõje 100.000 Ft-os Hervis Sportszer utalványt vehetett át. A Sportnap megszervezésében legaktívabb és legeredményesebb két sportirodai munkatársat is díjazták. A két legeredményesebb sportiroda vezetõ Herpainé Lakó Judit az Eszterházy Károly Egyetemrõl, aki a program keretében összesen 43 sporteseményt szervezett és Petrovicsné Tejes Edit a Szegedi Tudományegyetemrõl, aki, 28 program megszervezésével érdemelte ki a Szerencsejáték Zrt. 50 000 Ft-os wellness-hétvége ajándékát.
Az eseményt színesítette számos, az egyetemi sporthoz kapcsolódó kisfilm, illetve Ladányi Beatrix tanítványának Juhász Emmának (a KTC-Vuelta Se versenyzõjének) labdagyakorlata.
Az eseményen megjelentek még a díjazottak sportágainak sportszövetségi vezetõi, a felsõoktatási intézmények kancellárjai, rektorai, MOB képviselõi, a sportirodák vezetõi, és az Universiade Bajnokok Klubja elnökségi tagjai.
A DÍJAZOTTAK
Életmûdíj:
Kégel Tamás
Hajós Alfréd Aranyplakett:
Dr. Blazsek József
Dr. Sós Csaba
Prof. Dr. Tóth Miklós
Elek Ilona Emlékérem:
Balogh Tamás
Dr. Halmos Imre
Magyarits Miklós
Németh Lajos
Novotny Zoltán
Dr. Prisztóka Gyöngyvér
Dr. Zakariás Géza
Világjátékok egyetemista aranyérmesei Wroclaw (Lengyelország) 2017. július 20.- 30.
Senánszky Petra (DE) Uszonyos úszás, 50 m
Siketlimpia Samsun (Törökország)
Biatovszki Mira (TE) 10m légpuska (bronzérem)
Felnõtt világbajnokságok egyetemista aranyérmesei
Kötélugrás – (Orlando, USA) 2017. június 30. – július 11.
Szegedi Tudományegyetem (Balogh Nóra, Farkas Csamangó Petra, Kiss Blanka, Takarics Tímea) DD5 csapat
Vívás – Lipcse (Németország) 2017. július 19-26.
Kard egyéni: Szatmári András (BGE)
Öttusa – Kairó (Egyiptom) 2017. augusztus 21-29.
Öttusa csapat: Földházi Zsófia (BGE), Kovács Sarolta (TE)
Kajak-kenu – Racice (Csehország) 2017. augusztus 24-27.
K2 1000 m: Farkasdi Ramóna (EDUTUS), Medveczky Erika (TE)
K2 200 m: Balaska Márk (EKE), Birkás Balázs (SZTE), Hagymási Réka (EDUTUS), Szabó Ágnes (BCE)
K4 500 m: Medveczky Erika (TE), Takács Tamara (SZE)
Kajak-kenu maraton – Pietermaritzburg (Dél-afrikai Köztársaság) 2017. szeptember 08-10.
C2 férfi 26 km: Dóczé Ádám (TE)
K2 nõi 26 km: Kiszili Vanda (PTE), Mihalik Sára (SZIE)
Kettesfogathajtó világbajnokság – Lipica (Szlovénia) 2017. szeptember 21-24.
Kettes fogathathajtás (egyén és csapat): Hölle Martin (BCE)
Evezés – Sarasota (USA) 2017. szeptember 24. – október 01.
Kormányos kettes (M2+): Juhász Adrián (SZE), Simon Béla (SZE), Kolláth Vanda (SZIE)
Európai Egyetemek Bajnokságainak érmesei
Aranyérmesek
Evezõs EEB
Széchenyi István Egyetem (Lovass Márk, Priváczky Juhász Ákos, Szabó Bence, Szigeti Roland) – kormányos nélküli négyes (M4)
Karate EEB
Férfi kumite csapat: György Dániel (TE), Höning Ádám (Visoka Poslovna ©kola Strukovnih Studija Novi Sad), Höning Alexander (SZIE), Höning Dávid (TE), Kronstein Bálint (ELTE), Szegedi Döme (METU), Virág András (ÓE),
Ezüstérmesek
Karate EEB:
György Dániel (TE) 84 kg
Judo EEB
Boros Bence (PTE) +60-66kg
Bronzérmesek
Evezõs EEB:
Juhász Adrián (SZE) – férfi egypárevezés (M1x)
Karate EEB:
Höning Dávid (TE) 75 kg
Kosárlabda EEB:
Testnevelési Egyetem (Czivinger Lilla, Gereben Dorka, Karlócai Julianna, Kováts Gabriella, Magyar Bianka, Mányoky Judit Eszter, Miháczi Diána, Németh Alma, Sándorfi Réka, Shirian Fatime, Szeli Dorina, Varga Barbara Nikoletta)
Sakk EEB
Testnevelési Egyetem (Varga Klára, Terbe Zsuzsanna) – nõi csapat
Universiade érmeseinek
Aranyérmesek
Baji Balázs (ÁTE) – atlétika, 110m gát
Kreiss Fanni (University of Antwerpen) – vívás, tõr egyéni
Márton Anna (ELTE) – vívás, kard egyéni
Olasz Anna (Arizona State University) – nyíltvízi úszás, 10 km
Szatmári András (BGE) – vívás, kard egyéni
Ezüstérmesek
Bányai Zsombor (SZIE) – vívás, párbajtõr egyéni
Gyürkés Viktória (SE) – atlétika, 3000 m akadály
férfi párbajtõr csapat: Bányai Zsombor (SZIE), Berta Dániel (PTE), Cho Taeun Sándor (BCE), Siklósi Gergely (ELTE)
nõi kard csapat: Katona Renáta (SE), Márton Anna (ELTE), Mikulik Júlia (SE), Záhonyi Petra (BME)
nõi vízilabda csapat: Bolonyai Flóra (ELTE), Garda Krisztina (SZIE), Gurisatti Gréta (DUE), Horváth Brigitta (DUE), Kiss Alexandra (DUE), Kövesdi Vivien (TE), Leimeter Dóra (ELTE), Máté Zsuzsanna (ELTE), Menczinger Kata (DUE), Rebecca Parkes (DUE), Szilágyi Dorottya (DUE), Vályi Fanni (EKE), Ziegler Diana (DUE)
Bronzérmesek
Biczó Bence (EDUTUS) – úszás, 200 m pillangó
Gyurta Gergely (METU) – úszás, 1500 m gyors
Kozák Luca (DE) – atlétika, 100 m gát
Szikszai Róbert (NYE) – atlétika, diszkoszvetés
Gratulálunk a hallgatóknak a kiemelkedõ eredményekért!


