:
:
Természetesen nem csak Európában zajlanak a FIBA nõi kosaras tornái. A múlt héten került sor a Közép-Amerikai térség válogatott megmérettetésére. A Centrobasket 2017-es bajnoka az Amerikai Virgin-szigetek válogatottja lett.

Fotó: FIBA
A Centrobasket az Amerika-bajnokság Közép-Amerikai térségre vonatkozó selejtezõtornája is egyben. A nõi csapatok számára a FIBA már 1971 óta megrendezi az eseményt és helyben nagy presztízse van. Mivel Kuba nem vett részt az idei kiírás alkalmával, így megnyílt az út a kiscsapatok elõtt és egy hármas holtversenybõl meglepetésre az Amerikai Virgin-szigetek válogatottja jött ki gyõztesen. Hazai közönség elõtt ünnepelhettek, hiszen St. John szigetén rendezték ezt az erõfelmérõt.
A hatcsapatos mezõnybõl az elsõ három helyezett kvalifikálta magát az amerikai kontinenstornára. Körmérkõzéses rendszerben küzdöttek a válogatottak és hamar eldõlt, hogy a három kvalifikáló csapat a késõbbi aranyérmes Amerikai Virgin-szigetek, Mexikó és Puerto Rico lesz. Ezen együttesek között azonban nem született döntés a pályán. Mindhárom gárda 4 gyõzelemmel és 1 vereséggel zárt. A hármas körbeverésbõl az utolsó meccset követõen kisebb számolgatás után született meg a történelmi siker. A 108612 lakósával az Amerikai Virgin-szigetek ugyanis a legkisebb tagja a FIBA-nak, amelyik a nemzetközi szövetség égisze alatt rendezett felnõtt tornát tudott nyerni.
A torna MVP-je a gyõztes csapatból Natalie Day lett, aki az öt mérkõzésen 18.6 pontot és 11 lepattanót átlagolt.
A 2017-es nõi Centrobasket torna végeredménye
1. Virgin-szigetek
2. Mexikó
3. Puerto Rico
4. Jamaica
5. Bahamák
6. Guatemala


