USA - Japán 90-75 (23-14, 27-25, 25-17, 15-19)

Tokió, Saitama Super Arena
Mazzoni, Silva, Malo (Schaer Araya)

USA: Bird 7/3, Wilson 19, Stewart 14/3, Taurasi 7/3, Griner 30. Csere: Loyd 3, Diggins-Smith, Atkins 1, Gray 6, Collier, Fowles 2, Charles.

Japán: Takada 17/3, Machida 8, Hayashi 4, Miyazawa 3, Akaho 3/3. Csere: Nagaoka 2, Miyoshi 5/3, Motohashi 16/12, Todo 2, Mawuli 6, Miyazaki 5, Okoye 4.

A tokiói olimpia női kosárlabda tornájának döntőjében az Egyesült Államok 90-75-re legyőzte Japánt és ezzel sorozatban hetedszer, összességében kilencedik alkalommal szerzett aranyérmet.

Az ötödik olimpiai aranyáért küzdő Sue Bird és dupla-dupla közelében átlagoló A’Ja Wilson találatai vezették fel a finálét. Villámrajtot vett USA, így három perc után 10-2-re vezettek. Az első szakasz felénél, 14-5-nél kért időt a házigazda. Rendezték a sorokat és jó távoli dobásokkal 20-14-re felzárkóztak. Az első negyedet azonban Breanna Stewart triplája zárta, amivel visszaállt a nagyobb különbség. 10 perc után 23-14-es állást rögzíthettünk.

A második szakaszt kiegyenlített játék jellemezte. Ebben az időszakban tudta Japán a leginkább érvényesíteni a játékát. Négy perc telt el, amikor 32-25-nél teljesen nyílt lett az összecsapás. Kifejezetten jól tartotta magát a japán csapat. Fordítási esélyeik ugyan nem voltak, de egyáltalán nem játszottak alárendelt szerepet. Ennek köszönhetően 38-32-nél reális esély nyílt arra, hogy akár a félidőig 10 pont alatt tarthatják a hátrányt.

A japán álmokhoz azonban volt egy-két szava a címvédőnek is. Ezt követően ugyanis 6-0-s futással rákapcsolt USA. 46-32-nél hazai időkérés miatt állt a játék, de a folytatásban érdemben nem került közelebb Japán. A félidőben 50-39-es eredményt regisztrálhattunk.

A harmadik negyed első találatát még Rui Machida szerezte, de a következő két percben egy újabb 8-2-es futással erősítette meg vezetését Dawn Staley együttese. Óriásit küzdött Japán, ahogy azonban teltek a percek, egyre inkább érvényesítette fölényét az amerikai csapat. Három és fél perc volt a harmadik etapból, amikor 68-47-nél először lépte át a 20 pontot a differencia. Végül 30 perc után 75-56 állt az eredményjelzőn.

A záró szakasz elején Brittney Griner és Chelsea Gray két találata 79-56-nál végképp megpecsételte a japánok sorsát. Mindent megtett a szép lezárásért a hazai alakulat. 86-59 után egy 7-0-s futással fogták meg a meccset, hogy a számszerű eredmény se szálljon el a végére. Ezt a cél elérték, hiszen a hajrában 89-68 után ismét akadt egy kisebb felzárkózásuk. USA végül 90-75-ös győzelmet aratott.

Úgy ért véget a találkozó, hogy mindkét oldalon őszinte mosolyt láthattunk az arcokon. Az amerikaiak elképesztő elvárások mellett szerepeltek. Ráadásul nagyon kevés idő volt a közös munkára, amit számtalan tényező nehezített. Japán pedig történelmet írt és a kiváló teljesítményével a teljes kosárlabda-társadalom elismerését kivívta.

A’Ja Wilson 19 ponttal lett a legeredményesebb, Breanna Stewart 14 ponttal és 14 lepattanóval dupla-duplát ért el. A japánoknál Maki Takada 17 egységig jutott. A Sopron Basket csapatához érkező Napheesa Collier 3 percet töltött a pályán, 1 lepattanó és 1 mezőnykísérlet került a statisztikai lapjára.