Japán - Belgium 58-85 (7-19, 16-20, 16-22, 19-24)
Párizs 2024
Villeneuve d'ASCQ, Lille, Pierre Mauroy Stadium
Boris Krejic (SLO), Wojciech Liszka (POL), Praksch Péter (HUN) - Sandra Velcheva
Japán: Takada 7, Machida 5/3, Hayashi 13/9, Miyazaki 2, Akaho 5/3. Csere: S. Mawuli 2, Yoshida, Motohashi 7/3, E. Mawuli 12/6, Miyazawa, Todo 5.
Belgium: Ramette 16/12, Delaere 12/6, Meesseman 30/3, Linskens 6, Vanloo 5/3. Csere: Be. Massey 4, Mbaka 12/3, Bi. Massey, Joris.
Az olimpiai női kosárlabda torna vasárnapi játéknapjának nyitányán Belgium 85-58-ra legyőzte Japánt. Ezzel a belgák bebiztosították helyüket a negyeddöntőben. Csoda, extázis, kivételes sportélmény.
Úgy dobták fel a labdát a találkozón, hogy Belgiumnak minimum 27 pontos győzelemre volt szüksége. Ebben az esetben ugyanis az A-csoport harmadikját, Kínát minden körülmények között megelőzik a csoportharmadikak különversenyében és ezzel bejutnak a negyeddöntőbe. Lille-ben egészen csodálatos hangulat uralkodott, 25000 belga szurkoló gyűlt össze, akik szüntelenül biztatták kedvenceinket.
Extázisban kosárlabdáztak Emma Meessemanék. Már az első percekben elszakadtak, az első negyed felénél 10-4-re mentek, három perccel később pedig 10 pontos differencia állt az eredményjelzőn. A negyedet éppen Meesseman duplája zárta, amivel 19-7-re alakult az állás. A második szakasz elején 27-12-re ellépett az Európa-bajnok és ami addig álomnak tűnt, elkezdett a reális esélyként felcsillanni a horizonton. Nevezetesen olyan képet festett a játék, hogy Belgium joggal reménykedett akár a 27 pontos differenciában is. Az első félidőben 43%-al dobták a duplákat és 50%-al a triplákat.
Az első félidő legnagyobb különbsége éppen az utolsó másodpercekben Emma Meesseman 2+1-es helyzetével alakult ki. 20 perc után 39-23-ra, tehát 16 egységgel járt előrébb az európai csapat. A harmadik negyed elején folytatódott a belga henger, egy újabb 6-0-s futással 45-23-ra módosították az eredményt. Időt kért a japán szövetségi kapitány. A tokiói ezüstérmesnek elúszni látszottak a továbbjutási álmai. Ettől függetlenül nagyobb koncentrációt kért tanítványaitól az ázsiai szakvezető, akik ezt megfogadva egy 6-0-s futással 45-29-re szépítettek. Ekkor már belga időkérés következett.
A japán felzárkózás után rendezték a sorokat a belgák és ez olyan jól sikerült, hogy 55-33-nál egy újabb 10-4-es futást rögzíthettünk. A harmadik szakasz slusszpoénja pedig Emma Meesseman nevéhez fűződött. A duplájával 61-39-ről, tehát a lélektani 20 pont feletti előnyről indultak neki a negyedik szakasznak. A játék képe nem változott, de a 27 pontos belga előny nehezen akart megszületni. Végül 4 perc 52 másodperc volt vissza, amikor Elise Ramette triplájával 71-44-nél meglett ez a határ. Ramette nem sokkal később egy újabb hármast értékesített, majd ugyaninnen Antonia Delaere is betalált.
Érdekesség, hogy a második 20 percben összesen ez a három sikeres távoli dobása volt az európai csapatnak. Az újabb belga roham ellenére becsülettel mentek a japánok. Törekedtek arra, hogy véletlenül se érhesse őket az a vád, hogy elengedték a hajrát és ez alapozta meg a nagy különbséget. Többször bejöttek 30 pont alá. Sőt, az élet nagy csavara volt, hogy az utolsó 16 másodpercben éppen a hős, az akkor már 30 egységnél járó Emma Meesseman eladott labdája után került veszélybe a 27 pontos belga siker. Stephanie Mawuli büntetőivel 85-58-ra módosult az állás. Ezt követően viszont több pont már nem született.
Egy kivételes hangulatú, elképesztő sportélményt adó mérkőzésen Belgium extázisban kosárlabdázva varázslatos győzelmet aratott és bejutott a legjobb nyolc közé az olimpián.