:
:
Kedden és szerdán rendezik az Euroliga-selejtező párharcainak első mérkőzéseit. A TARR KSC Szekszárd szerdán 18 órától a Zabiny Brno otthonában lép pályára. A találkozó felvezetéseként Magyar Bianka, vezetőedzővel készített riportunk itt olvasható, most ismerkedjünk meg a cseh gárdával.
Akik a 2000-es években követték a női kosárlabdát, azoknak a Zabiny Brnót, illetve jogelődjeit nem kell bemutatni. Jiří Hamza klubmenedzser és Jan Bobrovský vezetőedző által irányított gárda egy évtizeden keresztül uralta az európai porondot. Összesen hét Euroliga Final4 részvételük van, 2006-ban nyerték meg a sorozatot és ezen kívül négyszer álltak dobogón.
Két alkalommal csúsztak le erről, 2001-ben Messinában és 2004-ben Pécsett. Mindkét alkalommal a legendás nagy igazi pécsi csapat szorította le őket onnan. A Zabiny Brno ezekben az években a cseh bajnokságot is uralta, hasonló fölényben voltak, mint most az USK Praha. 1996 és 2010 között 14 alkalommal voltak bajnokok, a győzelemi sorozatuk 256 meccsen át tartott. Megdönthetetlennek hittük, de aztán a prágaiak ezt felülmúlták a 301 meccsen át tartó sorozatukkal.
Joggal tehetjük fel a kérdést, hogy mi volt a sikerek alapja és miért nem folytatódott a történet. A sikerek alapját egy csodálatos cseh generáció adta, mely 2001-ben éppen Brnóban máig emlékezetes tornán junior világbajnoki címet szerzett. Ez a Jana Vesela és Eva Viteckova nevével fémjelzett 1982-83-as generáció volt.
Kilenc évvel később ez a csapat szintén hazai pályán felnőtt világbajnoki döntőt vívott, ahol 89-69-re maradtak alul az Egyesült Államokkal szemben. Abba most ne gondoljuk bele, hogy arról a tornáról már ezeken a hasábokon tudósítottunk, mert kiderül, hogy milyen öregek vagyunk. Komolyra fordítva a szót, ez az aranygeneráció, melyet a legendás Hana Horakova (Machova) vezetett irányítóként, adta a Zabiny Brno vázát. Ehhez a vázhoz pedig kiváló légiósokat igazoltak.
Két folyamat egyszerre tetőzött, ami az aranykor végét jelentette. Egyrészt ezen egyedülálló cseh generációt nem lehetett a végtelenségig együtt tartani. Többen kipróbálták a légiós életet, illetve akadtak sérülések és volt, aki családot alapított, elszakadt a kosárlabdától. Ezzel párhuzamosan ebben az időben robbantak be az orosz és török klubok, feltornázták az árakat és a Brno már nem fért hozzá olyan minőségű légiósokhoz sem, ami pár évvel korábban még természetes volt számukra. Egy idő után ezt a versenyt már nem lehetett bírni.
A 2014/2015-ös szezonig húzták az Euroligában, sőt a következő évre is neveztek, de onnan végül azon a nyáron visszaléptek. Két-három kritikus évet követően 2019 óta állnak ismét dobogón Csehországban. Két harmadik hely után az utóbbi három évben már döntőztek és ezüstérmet szereztek.
Az elmúlt időszakban visszatértek a gyökerekhez. Igyekeznek hosszú éveken át tudatosan menedzselni a hazai magot. Már a párharcot felvezető anyagunkban is kiemeltük, hogy mindössze három új igazolásuk volt nyáron: Kateřina Zeithammerová, Ema Rychtecká és légiósként Stephanie Kostowicz csatlakozott a gárdához. Kateřina Zeithammerová a válogatottban is fontos szerepet kap, de mellette a mexikói selejtezőn még három játékos szerepelt a mostani brnói keretből: Eliška Hamzová, Emma Čechová és Simona Sklenářová.
Mind a négyen az összes találkozón lehetőséget kaptak a bizonyításra. Közülük Hamzová 18 perc felett átlagolt, míg Čechová és Zeithammerová valamivel 14 perc felett, de Sklenářová is 12.6 percet tölthetett átlagban a pályán Mexikóban. A felkészülési mérkőzéseken kifejezetten látszott is rajtuk, hogy játékból jönnek.
Ahogy egyébként az egész Zabiny Brnóra jellemző az összeszokottság és a tudatosság. Évek óta épül ez a csapat, kellően agresszívak, tudják mit akarnak. A légiósválasztásuk is ennek megfelelő. Hárman hosszabbítottak közülük az elmúlt szezon végén. Nikola Dudášová, illetve Elissa Cunane és Nikolina Knežević is visszatér a tavalyi ezüstérmes keretből.
A 196 cm magas Cunane a bajnokságban 13.3 pont és 9.9 lepattanó átlagot produkált, az Európa Kupában pedig 12.9 pontot és 8 lepattanót. A legjobb teljesítmény-index és a legjobb lepattanó átlaga volt az Európa Kupában. Érdekesség, hogy nemzetközi szinten nem az amerikai center, hanem Nikolina Knežević szállította a legjobb pontátlagot. Kereken 13-as mutatót szorgoskodott össze. A legtöbb gólpassz átlagot pedig Eliška Hamzová jegyezte, 3.8-at.
Tavaly az Európa Kupában a későbbi döntős Besiktas ejtette ki a csapatukat, de figyelmeztető, hogy a hazai meccset 10 ponttal megnyerték. Isztambulban a körülményekkel nem bírtak és a végére elfogytak, 21-4 lett a negyedik negyed. Ugyanakkor ahogy az első találkozóba beleálltak és Cunane 28, illetve Hamzová 17 pontjával behúzták a győzelmet, már komoly erőt sugárzott. Erre figyelnie kell a Szekszárdnak is.
A 190 cm magas Stephanie Kostowicz az egyetlen új légiósuk. Kiválóan debütált, amikor múlt héten szerdán Sopronban 75-72-re kikaptak, 14 pont, 10 lepattanós dupla-duplát jegyzett. A szombati 73-68-as sikerük alkalmával 10 ponttal zárt. Mellette Elissa Cunane, Eliška Hamzová és Kateřina Zeithammerová voltak a húzóemberek az elmúlt két találkozón. Hazai pályán 48.3%-al, Sopronban 43%-al dobtak mezőnyből. Mindkét összecsapáson megnyerték a lepattanócsatát, Sopronban 14, otthon 9 támadólepattanót szedtek. A hazai a meccsen szerzett labdáikból volt 14 és a Sopron eladott labdái után 29 pontot értek el.
Sorolhatnánk még a statisztikát, de ezer szónak és számadatnak is egy a vége: nehéz, de nem lehetetlen feladat vár a Szekszárdra egy kiváló rivális ellen.