Bemutatkoznak a 2021-es Európa-bajnokság csapatai: A-csoport
:
:
Csütörtökön elrajtol a 2021-es női kosárlabda Európa-bajnokság. A torna felvezetéseként cikksorozatban mutatjuk be a résztvevő csapatokat. Az első részben az A-csoporttal ismerkedhetünk meg, ahol a házigazda Spanyolország, Svédország, Szlovákia és Fehéroroszország szerepel.
Spanyolország olyan tettet hajtott végre a 2019-es Európa-bajnokság megnyerésével, ami a Szovjetunió felbomlása óta senkinek sem sikerült. Megvédték a címűket. Az elmúlt 30 évben 10 érmet nyertek a kontinenstornákon, köztük négy aranyat. Ha már a szovjetek szóba kerültek, akkor Spanyolország több olyan rekordot adott át vagy fog átadni a következő két hétben a múltnak, amit megdönthetetlennek gondoltunk. Ez történelmi dimenzióba helyezve is jól mutatja, hogy milyen korszakos teljesítményeket láthatunk a hazaiaknál. Nem lett fiatalabb a spanyol csapat a 2019-es kontinenstorna és 2020-as esztendő februárjában rendezett olimpiai selejtező óta. Az idei nyárra várt fiatalítás viszont elmaradt, de ez teljesen érthető. Ha 2020-ban bármilyen formában megrendezik az olimpiát, akkor most biztosan nem ebben a felállásban szerepelne Spanyolország. Lucas Mondelo sok kritikát kapott, a döntése azonban teljesen érthető: nyilvánvaló, hogy senki nem akarja felforgatni minden idők egyik legeredményesebb csapatát egy hónappal az olimpia előtt.
A spanyoloknál óriási kérdés a hétvégi Covid-helyzet után, hogy milyen felállásban lépnek pályára és lelkileg az elmúlt napok történései hogyan csapódnak le náluk. Extra egység és bizonyítási vágy jön felszínre vagy esetleg ennek ellenkezője, így beragadnak a rajtnál. Érdekesség, hogy a FIBA egy összeállításában (ami még a hétvégi Covid-helyzet előtt készült) mindhárom szakértő trónfosztást jósolt. Valóban nem mozogtak jól a spanyolok a felkészülési meccseken. Kiemelkedő klubszezont futottak. Alba Torrens Euroligát nyert ismét a Jekatyerinburggal, a Salamanca Euroliga döntőt vívott, míg a Valencia elhódította az Európa Kupát. Ezen felül a Girona és a Gernika is szépen menetelt. Úgy tűnik, hogy ez a zűrös, eseménydús szezon sokat kivett a játékosokból. Érdekes lesz figyelni, hogy az elmúlt időszakban elérőbb lépők közül – itt elsősorban Raquel Carrera jöhet számításba – lesz-e, aki tud új impulzusokat adni a rutinos magnak.
Svédországot soka kedvelik itthon, hiszen a legjobbjaik közül többen játszottak hazánkban és az elmúlt 10 évben megtett útjuk magyar szemmel is átélhető. Ha a névsort nézzük, akkor a korábbi évektől elmarad nemzetközi rutinban a keretük. A 1988-1993 között született és sokat versenyző generációjukhoz négyen is felkerültek az 1999 és 2003 között születettek közül. Azért volt nagy csapás számukra, hogy tavaly az olimpiai selejtezőn elbuktak, mert éppen egy ilyen vegyes felállás volt a cél. Az extra generációjukból az Eldebrink-ikerpárra még lehet számítani, a fiatalabbak közül Amanda Zahui a csúcséveit éli és a legfiatalabbak is bevethetőek nemzetközi szinten. Ezzel az egységgel pedig nagy álmaik lehettek volna. Ehhez képest lemaradtak az olimpiáról, Amanda Zahui inkább a WNBA-t választotta és így felgyorsult a fiatalítás. Furcsa kettősség ez, mert a jelenlegi svéd csapat ránézésre nem képvisel olyan erőt, mint a korábbiak. Ugyanakkor ebből a csoportból reális esélyük van a továbbjutásra és onnan már csak két meccset kell nyerni a VB-selejtezőhöz, amivel elérnék a kitűzött céljaikat.
A csoportot Szlovákia és Fehéroroszország teszi teljessé. Két olyan nemzet, mely számára már önmagában a kvalifikáció is óriási siker. A kettőből az egyik biztosan, de akár mind a kettő ott lehet a 12 között és ez óriási esély számukra.
Szlovákia négy év után éppen akkor vívta ki az Európa-bajnoki kvalifikációt, amikor fennállása során először nem adott klubcsapatot a FIBA sorozataiba. Emlékezhetünk, hogy ezt a sikert a magyar válogatott csoportjából érték él. A szlovákok számára nagy csapás, hogy a legismertebb játékosuk, immár az USK Praha irányítója Barbora Bálintová post-covid mellékhatások miatt nem lehet ott az Európa-bajnokságon. Az Euroligás duó másik tagja Angelika Slamová sem lesz ott sérülés miatt. Nélkülük pedig jelentősen csökken a szlovákok versenyképessége. Nikola Dudasova személyében majd a PEAC-Pécs játékosának is szurkolhatunk. Nagy kérdés, hogy a holland és a magyar csapat ellen mutatott játékuk mire lesz elég. Összeszokottságra, csapategységre helyezte a hangsúlyt a stábjuk az elmúlt napok nyilatkozataiban.
Fehéroroszág sikeres kvalifikációja kisebb meglepetés volt. Egy nagy korszak vélhetően utolsó utáni felvonása ez. A honosítottjuk Alex Bentley lesz. Visszatér Anastasia Verameyenka, számíthatnak a Jekatyerinburgnál edződő centerükre Maryia Papovára és érkezik Tatsiana Likhtarovich is. Nehéz felkészülésen vannak túl, vastagon közbeszólt a Covid és a politika is. Minden eddiginél kacskaringósabban állt össze a csapatuk, voltak lemondások is. Centerposzton azonban továbbra is kiemelkedően erősek és rengeteg nagy tornán szerepeltek. Az Európa-bajnokságok mellett olimpián, világbajnokságon, mely tapasztalatok rengeteget érnek.