Hirdetés
Nagyvilág

Bemutatkoznak a 2022-es világbajnokság csapatai: A-csoport



:

:

Hirdetés

Szerdáról csütörtökre virradóra elrajtol Ausztráliában a 2022-es női kosárlabda világbajnokság. A 12 csapatos seregszemlén két hatos csoportban küzdenek a válogatottak. Beharangozónk első részében az “A” jelű hatossal ismerkedhetünk meg, ahol a címvédő USA, Belgium, Kína, Bosznia-Hercegovina, Puerto Rico és Dél-Korea szerepel.

Kezdjük a címvédő Egyesült Államokkal, akik a jól megszokott módon egy tipikus olimpia utáni üzemmódba álltak át. A tavalyi tokiói keretükből mindössze öten voltak ott a 18 fős bő keretben, illetve három 3×3-as olimpiai bajnok is lehetőséget kapott a bizonyításra. A WNBA-rájátszásban nem érdekeltek már augusztus vége óta készülnek, így ha akadtak is hiányzók, de azt nem lehet mondani, hogy USA “felkészületlenül” futna neki a tornának. Ráadásul az edzőtábornak volt egy olyan hozadéka is, hogy több fiatal megmutathatta tudását. Közülük Aliyah Boston és Nalyssa Smith például jó eséllyel a jövőben ott lesz a keretben. Már a 2021-re halasztott ötkarikás játékoknak az volt az egyik záró gondolata, hogy Sue Bird és Sylvia Fowles visszavonulásán túl is karakteresebb fiatalítás jöhet. Ennek előszele ez a mostani keret.

Öten lesznek ott a WNBA döntőjében szereplő játékosok közül. A döntő MVP-je Chelsea Gray, az alapszakasz MVP-je A’ja Wilson, illetve Kelsey Plum Las Vegas-ból és Brionna Jones, Alyssa Thomas kettőse a Connecticut Sun-tól. Szintén érdekes lesz figyelni a kiemelkedő európai szezont teljesítő Kahleah Copper játékát. Négy évvel ezelőtt Breanna Stewart lett a tenerifei seregszemle MVP-je. Neki ezúttal is főszerep juthat, főleg, hogy a Seattle Storm elődöntős kiesése után volt ideje regenerálódni. Már egyértelműen a jövőnek szól a New York Liberty színeiben valós tudását végre megmutató Sabrina Ionescu és a keret legfiatalabb tagjának számító Shakira Austin beválogatása.

Nem véletlen, hogy az A-csoport felvezetésében hosszan időztünk USA jellemzésénél, hiszen a címvédőnek ebből a hatosból a nehezen összeálló keret ellenére gond nélkül első helyen kellene továbbjutnia. Kihívó lehet Belgium, akik ötöt cseréltek a számukra rossz emlékű olimpia óta. Mint ismert, tavaly drámai negyeddöntőben maradtak alul Japánnal szemben. A sztárok közül a Chicago Sky-nál hullámzó WNBA szezont teljesítő Emma Meesseman és a tavalyi csalódottsága után a gondolatait rendező Julie Allemand ott lesz a csapatban. Kim Mestdagh hiánya és Marjorie Carpréaux visszavonulása viszont nagyon fájhat. Ki kell emelni Hind Ben Adbelkader visszatérését, míg Maxuelle Lisowa-Mbaka és a Massey-ikerpár már egyértelműen a jövő, kimondottan a párizsi olimpiai csapat előkészítése lehet.

Nagyon sokan szurkoltak a hatalmasat küzdő Connecticut Sun-nak, hogy fordítsa meg 0-2-ről a WNBA döntőjét. Egy országban ezt biztosan nem tették meg. Bosznia-Hercegovina így ugyanis teljes kerettel kezdheti meg a világbajnokságot. Már napjaink egyik legjobbja Jonquel Jones is ott lehet a rajtnál. Kellő “jóindulattal” sokan hajlamosak itthon a bosnyák válogatottat kizárólag Jonquel Jones teljesítményével azonosítani. Miközben ahhoz, hogy egy ilyen honosítás működjön, mellé kell tenni a rendszert és azokat a játékosokat, akikkel tud működni. A bosnyákok pedig ezt a munkát elvégezték. Jones mellett a keret legismertebb tagja a rendkívül sérülékeny Marica Gajic nem lesz ott Ausztráliában. A tavalyi Eb-n második legeredményesebbnek bizonyuló Nikolina Knezevic és a gólpasszokban legjobb Mate Tavic viszont ott van a csapatban. Óriási talány, hogy mire lehetnek képesek.

Ha Bosznia-Hercegovina nagy talány, akkor Kína még inkább az. A Tokióban ötödik helyet szerzett csapatukból a kereken két méter magas Yueru Li és a 205 cm magas Xu Han ezúttal is alapember. Nem szabad megfeledkezni a februári belgrádi selejtező MVP-jéről Sijing Huang-ról sem, aki 16.3 pontot, 8.3 lepattanót és 6.7 gólpasszt átlagolt. A 26-os teljesítmény-index átlaga szintén kiemelkedett. Kínának a legfontosabb feladat a csoportkörben Dél-Korea és Puerto Rico megelőzése, illetve egy “nagy” európai skalp begyűjtése lehet. Ezzel az eredmények kedvező alakulása esetén a negyeddöntőben a házigazda Ausztráliát és akár Japánt is elkerülhetnék, amivel megnyílna az út az elődöntőbe.

A végére maradt Puerto Rico és Dél-Korea. Puerto Rico a háborús agresszió miatt kizárt oroszok helyett lett beugró. Magyar szempontból ez azért fontos döntés, mert így a DVTK irányítóját Arella Guirantes-t is láthatjuk majd a tornán. Puerto Rico válogatottjának nagyon nem sikerült tavaly Tokió és túlzás lenne azt állítani, hogy bármi a versenyképességük erősödésére utalna. Itt az lesz majd izgalmas, hogy tudnak-e a szorosabb meccseket kialakítani. Az olimpián átlagban 34.6 ponttal kaptak ki riválisaiktól. Dél-Korea februárban Belgrádban kihozta a maximumot a selejtezőből. Ez Brazília legyőzését és Szerbia megszorongatását jelentette. Ugyanakkor a hírek szerint a legjobbjuk JiSu Park nem vehet részt a világbajnokságon. Danbi Kim lehet a feltörekvő generációból, aki a helyét átveheti.

Hirdetés