Hirdetés
Nagyvilág

Bemutatkoznak a párizsi olimpia női kosárlabda tornájának csapatai: B-csoport



:

:

Hirdetés

Cikksorozatban mutatjuk be a 2024-es párizsi olimpia női kosárlabda tornájának válogatottjait. A második részben a B-csoporttal ismerkedhetünk meg, ahol Kanada, Nigéria, Ausztrália és Franciaország szerepel. Az első rész az A-csoport csapataival ITT olvasható.

Fotó: FEB

Kanada

Fennállása nyolcadik olimpiai részvételére készül női kosárlabdában Kanada. 2024-ben ráadásul dupláznak, hiszen a 3×3-as kosárlabdában is ott lesz a nemzeti csapatuk. A juharlevelesek 2012-ben és 2016-ban negyeddöntőt játszottak, Tokióban viszont nem jutottak a legjobb nyolc közé. Ezt a botlást mindenképpen szeretnék javítani, amire minden esélyük megvan. A 2022-es világbajnokságon elért negyedik helyük ebben egyértelműen iránymutató. Ez még igaz akkor is, ha tudjuk, hogy a 2023-as Amerika-bajnokságon “csak” bronzérmet szereztek és az olimpiai kvótájuk is egy hajszálon múlott Sopronban.

Magyar szemmel a Győr légiósa Bridget Carleton kívánkozik az élre. A rendkívül szimpatikus kosárlabdázó alázatos játékával hamar népszerű lett a szurkolók körében. Az Egyesült Államokban ráadásul Juhász Dorka csapattársa és a Lynx színeiben 8.9 pont, 3.9 lepattanó, illetve 2.2 gólpassz átlaggal zárta a WNBA szezon első felét. Két éve a világbajnokságon az All-Star ötösbe került és óriási mérföldkő lenne a pályafutásában, ha az olimpián is vezérként tudna fellépni. A keretből nem csak Carleton érhet mérföldkőhöz a pályafutásában, hanem Natalie Achonwa is, hiszen a klasszis játékos a negyedik olimpiájára készül. Eredményes szereplés esetén a nyári olimpiákat nézve hazája egyik legsikeresebb női sportolója lehetne csapatsportágakban.

A kanadaiak soproni keretéhez képest három változás történt: Aislinn Konig, Shaina Pellington és Emily Potter nincs a februári csapatból. Helyükre érkezik Kia Nurse, aki sérülés miatt kényszerült kihagyni a selejtezőt. Aaliyah Edwards, a UConn növendéke, aki a WNBA Draft 6. helyén kelt el idén és jelenleg a Washington Mystics-t erősíti. A harmadik újonc a soproni kerethez képest pedig a 2005-ös születésű Cassandre Prosper, a Notre Dame feltörekvő játékosa. Felemás főpróbát tartottak egy spanyolországi tornán, hiszen Ausztráliát 77-74-re legyőzték a 21 pontos Kayla Alexander vezetésével, a spanyoloktól viszont 20 ponttal kikaptak. Ez a kettősség jellemzi a teljes működésüket. Bárkivel és bármikor versenyképesek, de az igazi áttöréshez jóval kiegyensúlyozottabb teljesítményre lenne szükség.

Kanada kerete: Natalie Achonwa, Kayla Alexander, Laeticia Amihere, Bridget Carleton, Shay Colley, Aaliyah Edwards, Yvonne Ejim, Nirra Fields, Sami Hill, Kia Nurse, Cassandre Prosper, Syla Swords

Fotó: FIBA.Basketball

Nigéria

A 2023-as Afrika-bajnokság címvédőjeként érkezik Nigéria az olimpiára. Februárban a belgiumi selejtezőről szereztek kvótát. A szabályok szerint a két afrikai csapat egy csoportban szerepelt, hogy legalább az egyik biztosan kijusson az olimpiára. A FIBA ezzel teremtette meg az előírásoknak megfelelően az esélyegyenlőséget és azt, hogy minden kontinenst legalább egy gárda képviseljen Párizsban. Igazságtalan lenne azonban Nigériát amolyan “vigaszágas” alakulatként bemutatni…

Számtalan kiváló kosárlabdázót adnak a világnak női és férfi szakágban egyaránt, de sokan nem hazájuk színeiben szerepelnek. Hosszú évekig központi kérdés volt, hogy női kosárlabdában a legjobbakat, az Egyesült Államokban tanuló és élő, de nigériai gyökerekkel rendelkező játékosokat hazahívják. Tokió előtt a “legforróbb témát” Nneka Ogwumike szolgáltatta, aki WNBA bajnokként és MVP-ként nem tudta állandósítani helyét az amerikai válogatottban és Nigéria igyekezett lecsapni rá. A törekvéseik adminisztratív okok miatt nem jártak sikerrel, ahogy egyébként Tokióban a csapatuk sem. Hiába szorongatták meg USA-t, Franciaországot és Japánt, három vereséggel a csoportkör végén búcsúztak.

Nehéz meghatározni a játékerejüket, a belgiumi olimpiai selejtezőn az afrikai ki-ki meccsen Szenegált verték a kvótáért. Utána USA-tól nagy pofont kaptak, míg egy tét nélküli találkozón Belgiummal szorosabb csatát alakítottak ki. Amy Okonkwo volt a legjobbjuk februárban 15.3 pontos átlaggal. Ő tavaly az Afrikai-bajnokságon is MVP lett. A keretükből érdemes kiemelni a 24 éves Duke növendék Elizabeth Balogun nevét, illetve a hazánkban is megfordult Ezinne Kalut. Az utolsó felkészülési meccsükön Belgrádban megszorongatták Szerbiát, amire mindenképpen építhetnek.

Nigéria kerete: Adebola Adeyeye, Pallas-Kunayi Akpanah, Solape Amusan, Promise Amukamara, Elizabeth Balogun, Lauren Ebo, Blessing Ejifor, Nicole Enaosi, Lucy Ibeh, Rita Igbokwe, Christeen Iwuala, Ezinne Kalu, Murjanatu Musa, Amy Okonkwo, Ifunana Okoro, Tomo Taiwo

Fotó: FEB

Ausztrália

Lauren Jackson. Lauren Jackson. Lauren Jackson. Lehetne-e mással kezdeni egy ilyen kis bemutatót. Nem valószínű… Elképesztő az út, amit a 43 éves világklasszis center bejárt. Gyermekvállalás után komoly egészségügyi problémákat és a teste teljes átalakulását követően készül az ötödik olimpiájára. Jackson – miután alacsonyabban jegyzett ausztrál ligákban formába lendült – a 2022-es hazai rendezésű világbajnokságra állt vissza és 10 perces játékosként átlagolt 9.1 pontot, illetve 2.3 lepattanót a bronzérmet hozó menetelésük során.

Mindig elhangzik némi éllel, ha ilyen ikonikus játékosoknak még pályafutásuk késői szakaszában is be kell állni, az a követő generációk kritikája egyben. Olyan szempontból legalábbis, hogy nem nőttek fel hasonló klasszisok. Ez az ausztrálokra nem igaz, hiszen többek Ezi Magbegor, Bec Allen, Cayla George, Alanna Smith, Marianna Tolo vagy éppen Sami Whitcomb is ott lesz Párizsban Jackson mellett. Egyébként nem is biztos, hogy bárkit ki kellene emelni, hiszen a teljes 12-es névsort kiváló játékosok alkotják. Önmagában is éremesélyes gárda lenne, melyet Jackson jelenléte, a pályán példátlan rutinja, azon kívül a személyisége csak tovább erősíthet.

Sokan párhuzamot vonnak Ann Wauters tokiói búcsúkörével, de Jackson-tól az aktuális sportformája alapján minőségibb hozzájárulás várható. Brazíliában a selejtezőn februárban a házigazdát, a németeket és a szerbeket is legyőzték. Ezi Magbegor és Bec Allen álltak a gárda élére 12.7, illetve 11.3-as pontátlaggal. Az ausztrálok Spanyolországban hangoltak az olimpiára. Itt a hazaiakat 75-66-ra verték. Sami Whitcomb 14 pontjával, illetve Alanna Smith 12 pont, 11 lepattanós dupla-duplájával. Kanadától 77-74-re kikaptak. Ekkor Jade Melbourne jegyzett 23 pontot.

Ausztrália kerete: Bec Allen, Isobel Borlase, Cayla George, Lauren Jackson, Tess Madgen, Ezi Magbegor, Jade Melbourne, Alanna Smith, Steph Talbot, Marianna Tolo, Kristy Wallace, Sami Whitcomb

Fotó: FFBB

Franciaország

Olimpián a házigazdán mindig nagy a nyomás a labdajátékokban, különösen olyan csapatokon, amelyekben “benne van az érem” és ezt a közvélemény el is várja. A francia női kosárlabda válogatott pedig egyértelműen ez a kategória. Tavaly egy átalakuló és ezer sebből vérző csapattal lettek bronzérmesek az Európa-bajnokságon. A mieinket győzték le a bronzcsatán. Azóta visszatért a csapatba Gabby Williams és Marine Johannes. Mind a ketten a WNBA-s ambícióikat is háttérbe szorították ezért. A totálisan széteső lyon-i klubszezonjuk ellenére ők olyan minőség, akikkel nagy álmaik lehetnek.

A franciák tét nélkül a kínai selejtezőn szerepeltek februárban és komoly erőt mutattak. Puerto Ricót 88-40-re, Kínát 82-50-re, Új-Zélandot 94-39-re verték. Az MVP címet Gabby Williams kapta meg. Mind az öt felkészülési mérkőzésüket hasonlóan simán nyerték nyáron. Nagyon jó benyomást keltettek, de egyet hozzá kell tenni: nem lehet szimulálni az olimpiával járó mentális terhelést. Különösen, ha házigazda az ember. Nekünk ezt nem kell bemutatni… Itthon egyszer az 5:5 válogatottal Sopronban, kétszer a 3×3-as válogatottal Debrecenben belekóstoltunk ebbe selejtezőn. Ráadásul annak többszöröse a teher, amikor ez a küzdelem a fejekben már ténylegesen az ötkarikás porondon zajlik. Ami segítség lehet, hogy a csoportkör Lille-ben lesz és ez tompíthatja a nyomást. A csatolt képünk éppen a helyszínre való indulás előtt készült a válogatottjukról.

Mindig nagy kérdés a kiemelkedő nemzeteknél, hogy a címlapokon szerepelő sztárok mellett kik léphetnek fel. A franciáknál az elmúlt egy év Dominique Malongáról is szólt, aki a kínai selejtezőn a harmadik legjobb teljesítmény-index átlagot szállította Williams és Johannes mögött. A 2005-ös születésű 198 cm magas center, aki a 2022-es debreceni U17-es világbajnokságon 18 pont, 10 lepattanós átlagot jegyzett, a következő évek nagy sztárja lehet. Óriási lépés számára, hogy 19 évesen beverekedte magát a párizsi csapatba.

Franciaország kerete: Valeriane Ayayi, Marieme Badiane, Alexia Chery, Marine Fauthoux, Marine Johannes, Leila Lacan, Dominique Malonga, Sarah Michel Boury, Iliana Rupert, Janelle Salaun, Gabby Williams

Hirdetés