:
:
Cikksorozatban mutatjuk be a 2024-es párizsi olimpia női kosárlabda tornájának válogatottjait. A harmadik részben a halálcsoportként is emlegetett “C” jelű négyessel ismerkedhetünk meg, ahol Németország, USA, Japán és Belgium szerepel. Az első rész az A-csoport csapataival ITT olvasható, a második rész a B-csoport együtteseivel ITT érhető el.
Németország
A németek tudatos munkával elképesztően sokat léptek előre az évek alatt. Tavaly 6. helyen zártak az Európa-bajnokságon, majd a brazíliai olimpiai selejtezőt sikerrel megvívva szereztek kvótát. Ezzel párhuzamosan a 3×3-as válogatottjuk is a világelitbe küzdötte magát és szintén olimpiai résztvevő. A németek számára óriási lehetőség ez az időszak, hiszen komoly perspektívát ad a játékosaiknak, hogy 2025-ben az Európa-bajnokság társházigazdái lesznek, 2026-ban pedig világbajnokságot rendeznek. Ez így együtt egy olyan “csomag”, amely képes felfelé húzni az egész rendszert.
Ha Németország, akkor a többség Satou és Nyara Sabally nevét említi elsőként. Satou Sabally éppen a februári olimpiai selejtezőn szenvedett vállsérülést. Műteni kellett és azóta tétmeccset nem játszott. Az amerikaiakkal vívott londoni felkészülési mérkőzésükön kedden este 84-57-re kaptak ki és ekkor Satou 8 pontot dobott. Nyara Sabally az első európai szezonját teljesítette, az USK Praha színeiben remekelt és a WNBA-ben a New York Liberty alakulatában is tud értékes perceket kiharcolni. Igazságtalan csak rájuk felfűzni a német válogatott bemutatását, hiszen tavaly az Európa-bajnokságon nem voltak. Akkor a jelenleg sérüléssel bajlódó Marie Guelich és Leonie Fiebich állt a gárda élére.
Érdemes kiemelni Luisa Geiselsoder nevét, aki kedden este az amerikaiaknak 15 pontot dobott. Illetve azt, hogy lesz a németeknek is honosítottja. A Basket Landes irányítója Alexis Peterson segít majd be a csapatuknak az olimpián. A keretükbe a tavalyi Európa-bajnokságon és a februári olimpiai selejtezőn Svenja Brunckhorst és Sonja Greinacher átjátszott 3×3-ból. Ők az olimpián így nem tudnak segíteni az 5:5 válogatottnak. Tekintve, hogy a kontinenstornán egy évvel ezelőtt mind a ketten 20 perc felett átlagoltak, ez kifejezetten nehéz helyzetet szülhetett a stábjuknak. Sok múlik Satou Sabally és Marie Guelich egészségén, illetve azon, hogy a honosított Peterson minél előbb megtalálja számításait.
Németország kerete: Romy Bar, Emily Bessoir, Frieda Buhner, Leonie Fiebich, Luisa Geiselsoder, Marie Guelich, Alina Hartmann, Alexis Peterson, Nyara Sabally, Satou Sabally, Lina Sontag, Alexandra Wilke-
USA
A címvédő a legnagyobb favoritként várja a tornát. Az amerikai keretben összesen 15 olimpiai aranyérmet és 18 világbajnoki címet számlálhatunk, ha összeadjuk a játékosok eredménysorát. A 2021-es tokiói olimpián aranyérmes gárdából heten (Collier, Gray, Griner, Loyd, Stewart, Taurasi, Wilson) térnek vissza és két olyan játékos kap lehetőséget, Kelsey Plum, illetve Jackie Young személyében, akik Tokióban 3×3-as kosárlabdában szereztek olimpiai bajnoki címet.
Nagy port kavart és megosztja a szurkolókat, sőt a tengerentúli szakmát is, hogy Caitlin Clark nem kapott bizalmat. Feltételezhetően nem akart vele az ismeretlenbe ugrani a stáb. Jól látszik a névsorból, hogy olyanok kerültek keretbe, akik emberi és szakmai is oldalon is bizonyítottak már világversenyeken. Erre azért van szükség, mert nagyon kevés felkészülési idejük van. A szombat esti WNBA All-Star gálával vonult szünetre a liga, így összesen egy hetet dolgozhat együtt a csapat a rajt előtt. Minden olimpiát megelőzően – a WNBA-vel való ütközés miatt – gyakorlatilag ez a kevés közös munka a legnagyobb rizikófaktor.
A liga All-Star csapatától még kikapott a válogatott. Kedden azonban A’Ja Wilson (19 pont, 14 lepattanó) és Breanna Stewart (15 pont) vezetésével 84-57-re kiütötték a németeket. Brittney Griner azon a találkozón nem játszott, de a tervek szerint az olimpián már pályára léphet. Az ő története az oroszországi fogva tartása után mindenképpen nagy figyelmet fog kapni. A legnagyobb figyelmet azonban a hatodik olimpiájára készülő Diana Taurasi élvezheti, aki abban az esetben, ha legalább egy alkalommal pályára lép pár percre, már történelmet ír hazájában.
USA kerete: Napheesa Collier, Kahleah Copper, Chelsea Gray, Brittney Griner, Sabrina Ionescu, Jewell Loyd, Kelsey Plum, Breanna Stewart, Diana Taurasi, Alyssa Thomas, A’ja Wilson, Jackie Young.
Japán
Sopronból jól ismerhetjük a japánokat, hiszen az olimpiai selejtezőn megmérkőztünk velük és akkor komoly beszédtémát adott atipikus kosárlabdájuk. Az egyik legnagyobb skalp, amit az elmúlt években begyűjtött nemzeti csapatunk, amikor legyőztük őket. A japán válogatott elképesztő hullámvasúton van. 2021-ben Tokióban olimpiai döntőt játszottak, 2022-ben a világbajnokságon “csak” 9. helyet szereztek, 2023-ban az Ázsia-bajnokságon megint döntőt játszottak. Ezzel kvalifikáltak az olimpiai selejtezőre, amit Sopronban 2 győzelemmel és 1 vereséggel végül sikerrel teljesítettek.
A japánoknál a legnagyobb kérdés, hogy az olimpiai tornán melyik arcukat mutatják. A szakmai konszenzus az, hogy a realitás az esetükben közelebb áll a világbajnoki 9. helyhez, mint az olimpiai döntőhöz. Ettől függetlenül bármikor okozhatnak meglepetést. A rutin mellettük szól, hiszen a tokiói ezüstérmes gárdából kilencen visszatérnek. Ennek a rutinos sornak Mai Yamamoto és az európai légiós-életbe is belekóstoló, Tokióban még 3×3-at játszó Stephanie Mawuli ad új lendületet. Visszahívták az idei évre a 37 éves Asami Yoshidát, aki Sopronban nem sokat tett hozzá, de az olimpiai színtéren a rutin rengeteg ér.
Hányattatott évek után újra a csapatot erősíti Rui Machida, aki Tokió egyik legnagyobb sztárja volt, de azóta világversenyen nem játszott. Kérdéses, hogy mennyit tud hozzátenni. Jól látszik, hogy amennyire a lehetőségek engedték, igyekezett a korábbi sikeres recepthez visszanyúlni a japán stáb. Ettől függetlenül a vezetőedzői poszton bekövetkezett változás önmagában is hozott némi átalakulást és a mezőny is más szemmel nézi a csapatukat, mint Tokió előtt. Ugyanakkor az a példamutató alázat, szorgalom, ami a nemzetüket jellemzi, nem változott és a sport ezt mindig jutalmazza.
Japán kerete: Himawari Akaho, Saki Hayashi, Rui Machida, Evelyn Mawuli, Stephanie Mawuli, Saori Miyazaki, Yuki Miyazawa, Nako Motohashi, Maki Takada, Nanaka Todo, Mai Yamamoto, Asami Yoshida.
Belgium
Európa-bajnoki címvédőként érkezik Belgium az olimpiai tornára. Emma Meesseman áll a középpontban, aki hazája zászlóvivője is lesz a megnyitón. A belgák 2017 óta minden felnőtt FIBA tornán a nyolc közé jutottak. Tokió óta pedig szintet léptek. Meesseman pályafutása kiteljesedett két Euroliga MVP címmel. Csapatszinten Európa-bajnoki címet szereztek és sikerrel vették a hazai rendezésű olimpiai selejtezőjüket is. Ott ráadásul a februári tornák legjobb meccsét játszva USA-val egylabdás csúcsrangadót alakítottak ki.
Lesz egy kényszerű változás a keretben. Julie Allemand mégsem tudja vállalni az olimpiát. A helyét Nastja Claessens veszi át. Allemand a bokaműtétje után rendbejött és munkába állt, de csütörtökön izomsérülést szenvedett. A februári olimpiai selejtezőhöz képest Kyara Linskens viszont újra bevethető, akivel a festékben erősödtek. Mivel az alapcsapat többi tagja is ott van, mint Julie Vanloo, Bethy Mununga, Antonia Delaere vagy már az újabb generációból Maxuella Lisowa-Mbaka, így joggal bizakodnak egy jó szereplésben.
Ha Belgium, akkor a vezetőedző Rachid Meziane munkáját is meg kell említeni. A feltörekvő szakember a felemásan sikerült 2022-es VB után vette át a gárdát. Azon túl, hogy Európa-bajnoki címet szerzett a csapattal, klubszinten a Villeneuve-d’Ascq-ot Euroliga döntőben vezette és az év edzője címet is megkapta. Sokszor feltettük a kérdést a 2023-as kontinenstorna előtt, hogy mi kellene ahhoz, hogy Belgium igazán nagy trófeát nyerjen. Könnyen lehet, hogy Rachid Meziane adta meg azt a kis plusz impulzust.
Belgium kerete: Nastja Claessens, Antonia Delaere, Ine Joris, Kyara Linskens, Maxuella Lisowa-Mbaka, Beckey Massey, Billie Massey, Emma Meesseman, Bethy Mununga, Elisa Ramette, Laure Resimont, Julie Vanloo.