Bemutatkoznak a Sopron Basket Euroliga riválisai: Bourges Basket

:

:

December 1-én megkezdődik az Euroliga 2020/2021-es kiírásának csoportköre. Négy helyszínen rendeznek buborékos tornákat. A Sopron Basket hazai pályán láthatja vendégül a Bourges, a Basket Landes és a Galatasaray együttesét. Cikksorozatban mutatjuk be a riválisokat.

Az első ellenfél december 1-én, kedden 18 órától a Bourges lesz. Tradicionális párharc ez az Euroligában, miután a két csapat az elmúlt 20 évben 20 alkalommal találkozott. Legutóbb a máig emlékezetes 2019-es negyeddöntőben, amikor 2-0-val a Sopron Basket lépett tovább. A csonka évadot tekintve a Bourges 8 győzelemmel és 6 vereséggel csoportja negyedik helyén zárt és a leállás előtti utolsó FIBA játéknapon még a Fenerbahce elleni negyeddöntő első meccsét is lejátszották.

Az új évadot a Bourges hasonlóan nehéz helyzetben kezdte, mint a Sopron. Három fertőzöttjük (Magali Mendy, Iliana Rupert, Marissa Coleman) volt. A járvány miatt az első tétmérkőzésüket október 28-án játszhatták. A válogatott szünet óta viszont a Sopronhoz hasonlóan ledolgozták a lemaradásukat. Öt lejátszott bajnokival rendelkeznek, ami megfelel a francia átlagnak. Hét mérkőzésnél többet a szezont zökkenőmentesebben kezdők sem vívtak. Minden találkozójukat megnyerték, köztük a Lyon elleni csúcsrangadót. Az öt mérkőzésen pályára lépők közül Alexia Chartereau 18.2 pontot, 5.8 lepattanót, Laëtitia Guapo 15.2 pontot, 4.2 lepattanót, míg Sarah Michel 10.6 pontot, 4.2 lepattanót és 4.6 gólpasszt átlagolt eddig.

A Bourges kerete nem sokat változott az elmúlt szezonhoz képest. A sorozatos sérülések által hátráltatott Ana Dabovic, Alexia Dubie, Jade Hamaoui és a tavaszra beugrónak igazolt Ana Maria Filip távozott a márciusi összeállításukhoz képest. Hosszabbított Elin Eldebrink, Pauline Astier, Sarah Michel, Marissa Coleman, Alexia Chartereau, Elodie Godin, Isabelle Yacoubou és Iliana Rupert, míg érkezett Alix Duchet, Magali Mendy és Laëtitia Guapo. Ha a két csapat között a rajt kapcsán párhuzamot vontunk, akkor ezt más téren is megtehetjük. A Sopronhoz hasonlóan a Bourges-nak is be kellett hoznia egy játékost november végén. Náluk Iliana Rupert sérülése miatt történt változás. A helyére Kristen Mann érkezett, aki a három csoportmeccs mellett a decemberi bajnokikon is segíti az együttest. Szerdán 24 percet már pályán töltött a rutinos amerikai magas játékos, aki 10 évet légióskodott eddig Franciaországban.

Iliana Rupert mellett sérült Elin Eldebrink, aki az idei naptári évben nem léphet pályára. Marissa Coleman mindössze egy bajnoki mérkőzésen szerepelhetett eddig, míg Isabelle Yacoubou három találkozón. A végül törölt szeptemberi Francia Kupa döntő felvezetésében idéztük Agnès Saint-Ges, a Bourges elnök asszonyának egy akkori nyilatkozatát, aki azt mondta, hogy nagyjából 18%-al kisebb költségvetést tervezhetnek, mint a világjárvány előtt. Elsődleges cél a meglévő értékek megtartása. Erre a bourges-i keretre pedig abszolút elmondható, nem csak az, hogy megőrizték az értékeiket, hanem az is, hogy a csapat a klasszikus stílusjegyeinek megfelelő szerkezetű.

A csapatjátékot jól mutatja, hogy a szerdai Carolo Basket elleni bajnokijukon a 27 mezőnykosarukat 21 gólpassz előzte meg. A belső posztokon komoly erőt vonultat fel a Bourges, melynek a védekezésére továbbra sem lehet panasz. Az öt bajnokijukon 60.6 pontot kaptak átlagban. Az utolsó mérkőzéseiken viszont mindössze 6-7 fős aktív rotációval játszottak a sérültek miatt és ez egy ilyen versenyhelyzetben, mint egy torna, nehézséget okozhat.

Fotó: tangobourgesbasket.com