Bemutatkoznak a Sopron Basket Euroliga riválisai: Galatasaray
:
:
A Sopron Basket idei Euroliga ellenfeleit bemutató sorozatunk a harmadik részéhez érkezik. A Galatasaray együttesével ismerkedhetünk meg. A török gárda pozitív koronavírus tesztek miatt a december elején rendezett buborékos tornán nem tudott részt venni. Kedden és csütörtökön hazánkban lépnek pályára és a Novomatic Arénában a Sopron Basket csapatával megvívják mind a két csoportmeccsüket.
A Galatasaray csapatával kapcsolatban érzéki csalódásunk lehet, mivel a címlapokon jellemzően a Fenerhabce együttese szerepel Törökországból. Teljesen érthetően, hiszen a Fener abszolút megkerülhetetlen szereplője az európai női kosárlabdának. Közben ha az elmúlt 15 év nemzetközi trófeáit nézzük, akkor a végső sikerekhez a Galata tudott odaérni. Egyszer nyertek Euroligát 2014-ben és kétszer Európa Kupát 2008-ban, illetve 2018-ban. Időben és szurkolói figyelemben is az utolsó Európa Kupa sikerük az olvasóink számára a legközelebbi, hiszen ez az Allie Quigley, Gintare Petronyte nevével fémjelzett csapat diadala volt, amit Marina Maljkovic szerb szövetségi kapitány irányított.
Maljkovic 2018-ban úgy fogalmazott a távozásakor, hogy nem érezte az előrelépési szándékot a klub vezetői részéről. Azóta mégis visszatért a Galatasaray az Euroligába. Ha a játékoskeretet nézzük és a nyilatkozatokat próbáljuk összefoglalni, akkor két területen váltott irányt a klubjuk. A légióspolitikát nézve a meglévő erőforrásokat nem egy-egy extra névre áldozzák, hanem inkább a bővebb rotációs lehetőségekre fókuszálnak. A hazai mag terén pedig kibővítették az utánpótlásukból feljátszók létszámát. Egy fiatalabb, de mégis nagyobb létszámú és hosszú távon együtt tartható hazai magot alakítottak ki.
Az idei keretet június végén mutatták be, de ahogy a legtöbb klubnál, úgy a Galatasaray-nál is változtatni kellett az eredeti tervekhez képest. Törökországban a legnagyobb hír, a klub ikonjának számító válogatott irányító Isil Alben tavaszi távozása volt, akitől a fiatalitás jegyében köszönt el a klub. Nyáron Bria Hartley visszatérését, Mercedes Russell és a 2020-as WNBA Draft ötödik kiválasztottja Bella Alarie, illetve a korábban a Reyer Veneziában remeklő lett klasszis Anete Steinberga szerződtetését kommunikálták. A hazai mag bővítése céljából három válogatottat (Cansu Köksal, Pelin Bilgiç, Asena Yalçın) igazoltak.
Bria Hartley, aki tavaly a szurkolóik legnagyobb kedvence colt, a WNBA küzdelmei során súlyos térdsérülést szenvedett. Vele kapcsolatban azt is ki kell emelni, hogy a francia útlevele miatt európai státusszal szerepelt és emiatt vált nehézzé a pótlása. Végül Courtney Williams-t hozták be a helyére. Bella Alarie már október végén távozott. Őt a törökök honosítottja Quanitra Hollingsworth pótolta. Ősszel szerződtették Zofia Hruscakovát, aki tavaly hazánkban a Győrt erősítette. Szabadon igazolható játékosként szeptember közepén csaptak le rá, némileg bővítve a rotációs lehetőségeket.
A Galatasaray kétszer került karanténba. Még szeptemberben a felkészülés alatt volt egy leállásuk, illetve most az Euroligát megelőző kötelező tesztek eredményeinek ismeretében. Összességében jól állnak a bajnokságban, 12 mérkőzést tudtak lejátszani: 11 győzelem és mindössze egy 1 vereség a mérlegük. Az egyetlen vereségüket a Fenerbahce otthonában szenvedték el rögtön az első fordulóban. Ezzel az eredménysorral joggal lehetnek elégedettek. Főleg úgy, hogy múlt héten a harmadik CBK Mersint, mely a tavaly még Euroligázó Cukorova utódja és Alina Iagupova köré épül, meg tudták verni.
Ha a statisztikáikat nézzük, akkor a 12 meccsen játszók közül Courtney Williams emelkedik ki 17,9-es pontátlaggal, amely mellett 5,3 lepattanót és 5,6 gólpasszt átlagol. Williams kreativitása és sokoldalúsága rengeteget dob a versenyképességükön. Anete Steinberga 12,1 pont, 7 lepattanó és 2,5 gólpassz átlaga szintén kiemelkedő. Zofia Hruscakováról sem lehet megfeledkezni, aki a 18 perces átlagából 7,9 ponttal és 2,9 lepattanóval kihozza a maximumot.
A magas posztokon Quanitra Hollingsworth és Mercedes Russell tapasztalata, ereje komoly stabilitást ad. Nem beszéltünk még a hazai magról. Mindhárom válogatott játékos, akiket szerződtettek, beváltotta a hozzáfőzött reményeket. Yalcin (7,2 pont, 2,4 lepattanó és 3,7 gólpassz), Köksal (5,1 pont, 2,6 lepattanó és 1,8 gólpassz) és Bilgic (9,4 pont, 3,75 lepattanó és 5,7 gólpassz) is tudnak segíteni a légiósoknak értékes perceket vállalva. Ez nem minden évben volt elmondható a Galatasaray-ról. Csapatszinten közel 84 pontot átlagolnak meccsenként, ami a harmadik legmagasabb érték a török mezőnyben. A 36 lepattanó és a közel 24 gólpassz szintén olyan átlag, amit egy Euroliga csapatnak hoznia kell a nemzeti bajnokságában.
Teljesen más stílusra számíthatunk, mint a francia riválisok esetében két héttel ezelőtt. Komoly erőpróba lesz, ahol a két meccs után reális képet kaphatunk a Sopron Basket csoportbeli lehetőségeiről.