Bombameglepetés: A horvátok elütötték a negyeddöntõtõl a spanyolokat

:

:

Nem túl meggyõzõ játékkal a francia válogatott négy ponttal verte a házigazda lengyeleket az F-csoport utolsó játéknapján. A már biztos búcsúzó lengyel együttesnek 38 percen át reális gyõzelmi esélyei voltak. A nap legfontosabb mérkõzésén a horvátok remek dobóformát mutatva legyõzték a fáradt spanyolokat, akik ezzel nem jutottak a negyeddöntõbe. A montenegrói válogatott a letteket is legyõzte és így veretlenül várhatja a negyeddöntõt.

NYILATKOZATOK     FOTÓK

EB 2011 – Középdöntõ – F-csoport

A házigazda megszorongatta a címvédõt

A F-csoport utolsó játéknapjának nyitó mérkõzésén a már továbbjutásra esélytelen lengyelek és a címvédõ francia válogatott csapott össze. A mérkõzés ennek ellenére komoly téttel bírt, a galloknak nyerniük kellett, hogy a többi eredménytõl függetlenül elkerüljék a negyedik helyet a csoportban, azaz ne az „E” jelû hatos legjobbjával kelljen játszaniuk a folytatásban.

Nagyon gyengén kezdtek a csapatok. A pontszegény elsõ negyedben egyedül a lengyel Mowlik találta el a gyûrût, vezetésével a hazaiak 15-8-ra megléptek. A második negyedben megálltak a lengyelek, ebben a 10 percben mindössze 4 pontot szereztek, miközben a franciáknál Laborde és Gomis is elkezdte termelni a pontokat. A szünetre 19-24-re megléptek a vendégek.

Érdemes volt kiböjtölni a finoman szólva is felejthetõ elsõ 20 percet, mert a harmadik negyedben nagy fordulatokat láthattunk. A galloknak jól indult a játékrész, Zurowska sportszerûtlen szabálytalansága után már 32-23-ra vezettek. A 9 pont környéki különbséget a negyed elsõ 5 percében szépen tartotta a címvédõ, de ezt követõen beálltak egy zónára a lengyelek és ezzel sikerült kizökkenteni a riválisukat. 26-35 után egy 18-4-es futással 44-39-es elõnyre tett szert Dariusz Maciejewski alakulata.

A negyedik negyedben sokáig a hazaiak voltak nyeregben, 4 perccel a lefújás elõtt 52-45-re vezettek. Ezt követõen azonban kezdett kijönni a fáradság a lengyeleken, míg a továbbra is sokat hibázó franciák a rutinjuknak köszönhetõen fordítottak. 2 perccel a mérkõzés vége elõtt 52-54-nél már a címvédõ járt elõrébb. 54-54-nél Kobryn még egyenlített, de Gomis egy 2+1-es megoldás után eldöntötte a találkozót.

A gyõztes csapat legjobbja 15 pontos Emilie Gomis volt. A lengyelektõl Ewelina Kobryn dicsérhetõ.

Franciaország – Lengyelország 58-54 (8-15, 16-4, 15-25, 19-10)

Végre egy komoly mérkõzés, nagy téttel, drámával és ami legfontosabb élvezetes kosárlabdával! Az eredmények úgy hozták, hogy vasárnap délután Horvátország és Spanyolország egy sorsdöntõ mérkõzést játszott. A gyõztes csapat a negyeddöntõben folytathatta, a vesztes pedig utazhatott haza és lemondhatott az olimpiai álmairól. A papírforma a spanyolok sikerét vetítette elõre, de fájdalmasan nagy közhellyel élve: egy mérkõzésen bármi megtörténhetett és meg is történt.

A horvátok 5-0-val kezdtek és már ekkor érzõdött Stipe Bralic tanítványain, hogy mit szeretnének. Rengeteg vállalás érkezett ugyanis Mandiréktól, akik csak az elsõ negyedben négy triplát süllyesztettek el. Jose Igancio Hernandeznek 4-11-nél idõt kellett kérnie, hogy rendezze a csapatai sorait. A rossz formában lévõ, fáradt spanyol csapatot igencsak meglepte a korábbi mérkõzésekhez képest harciasabb horvát együttes. A negyed végére ennek ellenére a hispánok szépítettek, 10 perc után 18-19 állt az eredményjelzõn.

A második szakaszban 5-6 percen át az történt a pályán, amit a horvátok akartak. Az utolsó 2 percbe 30-38-as állás mellett fordultak a hölgyek, azaz az esélytelenebbnek tartott együttes már 8 ponttal vezetett. Ekkor azonban a spanyolok pillanatai jöttek el. Laia Palaua zseniális védekezést mutatott be, ezzel együtt a horvátok sorra szórták el a labdákat és a tavalyi VB bronzérmese 40-38-ra fordított.

A szünetben úgy nézett ki, hogy Palauék megtörték a riválisuk ellenállását. A harmadik negyedben is hasonlóan jó védõ munkát láthattunk a hispánoktól, akik a végjátékra 55-49-re léptek el. Volt olyan a másfél perc ebben a szakaszban, amikor egymás után 4 labdát adtak el a horvátok. Az egész meccsen zseniálisan játszó és 24 pontot szerzõ Mandir azonban kirángatta társait a gödörbõl és egy jól irányzott triplával szorossá tette a meccset. 30 perc után 55-54-re vezettek csak a spanyolok.

A negyedik szakasz elején négy perc után 61-54-re elléptek Jose Ignacio Hernandez tanítványai. Ekkor szintén azt vetítette elõre a mérkõzés képe, hogy meg fog törni az alacsonyabban jegyzett gárda. Sandra Mandir – akit a 2002/2003-as évadban a pécsi csapatban Magyarországon is láthattunk – vezetésével egy 14-0-s futást csinált Stipe Bralic együttese. Ebben a szakaszban a 2001 óta minden EB-n dobogós spanyolok teljesen megtörtek. Az elmúlt egy év brutális fáradtsága érzõdött a lábakon, a fejeken és bár a büntetõk közül többet is hibáztak a horvátok, a meccset a hispánok nem tudták megfordítani, a vége 71-75 lett.

A döntõ mutató triplák terén keresendõ, 22-bõl 9-et dobtak be a horvátok, míg a spanyolok 17-bõl csak kettõt, azokat is az utolsó percben. Alba Torrens 13 dobásából egy sem talált utat a gyûrûbe. A spanyolok Valdemoro, Xargay hiányát nem bírták el. Ráadásul a sorsdöntõ mérkõzés során kisebb sérülést összeszedett Lyttle is. A 2012-es olimpiai játékok nõi kosárlabda tornáját Spanyolország nélkül rendezik. Elõzetesen meglepetés, a látottak alapján nem az.

Spanyolország-Horvátország 71-75 (18-19, 22-19, 15-16, 16-21)

Montenegró veretlenül jutott el a negyeddöntõig

Vasárnap estére maradt az F-csoport döntõje a veretlen Montenegró és Lettország között. Felemás helyzetben voltak a csapatok, mivel az E-csoport mérkõzéseit hétfõn rendezik, azaz nem lehetett taktikázni és úgymond „ellenfelet választani.”

Nagyon jól kezdtek a lettek, 5 perc alatt kétszer annyi pontot szereztek, mint Montenegró. A nagy lendület 18-9 után egy kicsit megtört, így 22-16-os állást mutatott az eredményjelzõ 10 perc játék után.

A második etap elején 26-27-nél átvették a vezetést Miodrag Baletic tanítványai. Hullámzó mérkõzést láthattunk, mivel Montenegró nemcsak átvette a vezetést, de 26-35-re el is szakadt riválisától. Ezt követõen 35-37-nél 2 pontra zárkózott fel a lett együttes, majd a szünetre 9 egységgel ismét meglépett az eddig veretlen gárda.

A harmadik negyedben 8-10 pont környékén állandósult a differencia, 30 perc után pedig 48-58-ra vezettek Perovanovicék. Már-már eldõlni látszott a csata, amikor a negyedik negyed végjátéka ismét megajándékozott minket egy fordulattal.

3 perccel a lefújás elõtt még 61-70-nél 9 ponttal járt elõrébb Montenegró, ezt követõen azonban egy 7-0-s futással 1 perc 50 másodperccel a lefújás elõtt 68-70-re jöttek fel a lettek. Babkináék tehát szorossá tették a végjátékot, de fordítani már nem tudtak. Az utolsó másfél percben Skerovic és Dubljevic is eredményes volt, a vége pedig 70-74 lett. A gyõztes csapat legjobbjának a 24 pontos Dubljevic bizonyult, de De Forge neve mellé is 15 egység került.

Lettország – Montenegró 70-74 (22-16, 14-29, 12-13, 22-16)