:
:
Csütörtökön magyar idõ szerint 16 óra 30 perckor a Kuba-Argentína mérkõzéssel elrajtol a Torontóban zajló Pánamerikai Játékokon a nõi kosárlabda torna. Kifejezetten jó mezõny állt össze. Erõs kerettel vesz részt az Egyesült Államok válogatottja, míg a többi nemzetnél az Amerika-bajnokságra készülõ gárdákat láthatjuk.
A Pánamerikai Játékok az amerikai kontinensen nagyon komoly presztízsértékkel rendelkezik, már a kezdetõktõl szerepel a programban a nõi kosárlabda is. Itt a lehetõségekhez képest a válogatottak mindig igyekeztek az elérhetõ legerõsebb összeállításban pályára lépni. Az Egyesült Államokban az USA Basketball saját szabályai szerint már jó ideje egyetemistákkal számolnak, míg más nemzeteknél a profik is indulhatnak.
Kijavítani a 2011-es botlást
Az amerikaiak a 2011-es tornát nagyon elrontották, két vereséget szenvedtek el és végül a 7. helyen zártak. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy különbözõ okok miatt nehezen állt össze a keret és sok volt a lemondás. Végül egy héttel a torna elõtt kezdték meg az edzéseket és annak a csapatnak nem volt esélye a hagyományoknak megfelelõen szerepelni. Ezúttal azonban nem lehet panasz, június vége óta a válogatottjuk egy teljes felkészülést csinált végig. A keretben pedig a jelenlegi legnagyobb egyetemi klasszis – a 2016-os WNBA Draft várhatóan elsõ kiválasztottja – Breanna Stewart is szerepel.
Stewart klasszisát olvasóinknak talán nem kell bemutatni, elismertségét jelzi, hogy õsszel tagja volt a törökországi Világbajnokságon aranyérmes felnõtt válogatottnak. Nem a UConn sztárja az egyetlen, akinek van már aranyérme világeseményekrõl. Mellett még hatan voltak tagjai különbözõ korosztályos tornákon elsõ helyen záró amerikai válogatottaknak, név szerint a szintén a UConn együttesét erõsítõ Moriah Jefferson, Linnae Harper, Stephanie Mavunga, Tiffany Mitchell, Kelsey Plum és Taya Reimer. Ettõl a csapattól lényegesen jobb szereplés várható, mint a 2011-estõl. Hogy sikerülhet-e megismételni az Angel McCoughtry és Marissa Coleman-féle generáció 2007-es sikerét, az viszont nagy kérdés. Ehhez azért lesz egy-két szavuk a rutinos profikkal felálló riválisoknak.
Minden idõk legerõsebb kanadai válogatottja
Nem szabad megfeledkezni Kanadáról, akik kifejezetten nagy idõket élnek nõi kosárlabdában. Tavaly a törökországi Világbajnokságon az 5. helyükkel minden idõk legjobb eredményét érték el. Universiade válogatottjuk a napokban döntõt játszott, az U16-os válogatottjuk pedig június végén megnyerte az Amerika-bajnokságot. Erre a nyárra a létezõ legerõsebb kanadai válogatottat rakták össze. Vállalta a szereplést a 2014-es WNBA Drafton kilencedik helyen kiválasztott centerük Natalie Achonwa is, illetve ott van a csapatban a UConn gárdájából ismert tehetség Kia Nurse. A rutint pedig az a hét játékos képviseli, akik már a londoni olimpián pályára léptek, köztük a tavaszt Sopronban töltõ Kim Smith Gaucher. A kanadaiak lelkesedése nem csak a Pánamerikai Játékoknak szól, hanem az EB-hez hasonlóan az olimpiai kvalifikációról is döntõ Amerika-bajnokságnak, melyet Edmontonban rendeznek. Ezen pedig a céljuk, hogy hazai pályán megnyerjék a tornát és selejtezõ nélkül szerezzenek kvótát.
A beharangozó végére maradt Brazília és Kuba. Mindkét válogatottnak rosszul sikerült az õszi törökországi seregszemle, a brazilok a 11., a kubaiak a 12. helyen zártak. A brazil csapatban több rutinos játékos lemondta a válogatottságot a VB után, köztük az elnyûhetetlen irányító Moises Pinto és Erika de Souza is. A brazil bajnok Recife gárdájában szereplõ 35 éves center Kelly Santos lesz a keret legrutinosabb tagja. A braziloknak utánpótlás szinten rendre vannak kiemelkedõ eredményeik, legutóbb az Egyesült Államokat verték az U16-os Amerika-bajnokság elõdöntõjében, de felnõtt szinten hosszú ideje várat magára egy kiugró eredmény. Kubáról keveset tudni, de felkészülési meccsen már Kanadában 67-58-ra verték a brazilokat.
A tornán a csapatokat két négyes csoportba sorolták. Az elsõ két helyezett jut az elõdöntõbe, ahol keresztbe játszanak a gárdák.
A csoportok beosztása
A-csoport: Egyesült Államok, Brazília, Puerto Rico és a Dominikai Köztársaság
B-csoport: Kanada, Kuba, Argentína és Venezuela