Hirdetés
Magyarország

Eb-selejtező 2025: egy biztos, hogy minden bizonytalan



:

:

Fotó: Rébay Viktor / FIBA.Basketball

Hirdetés

Vasárnap rendezik a 2025-ös női kosárlabda Európa-bajnokság selejtező-sorozatának 6. fordulóját. Lezárul a sorozat, vasárnap estére meglesz a nyári kontinenstorna 16 csapatos mezőnye.

A 2025-ös Európa-bajnokságot négy nemzet rendezi közösen. A házigazdák alanyi jogon résztvevők, így Görögország, Csehország, Németország és Olaszország az I-csoportban versenyen kívül szerepel. Hozzájuk a selejtezők első öt fordulójának eredményei alapján Spanyolország, Svédország, Franciaország, Törökország és Szerbia már biztosan csatlakozik. Ezek a gárdák ugyanis matematikailag is biztosították továbbjutásukat.

A selejtező lebonyolítása végtelenül egyszerű. A versenyen kívül szereplő I-csoportot leszámítva a nyolc csoportgyőztes és a négy legjobb második jut tovább.

Válogatottunk számára egyenes úton a csoportgyőzelem érne kvalifikációt, melyre a matematikai esély még él. Ehhez azonban a csütörtökön Miskolcon látott finn válogatottnak Szlovéniában nyernie kellene. Ebben az eseteben egy bármilyen arányú bulgáriai sikerrel kijutna nemzeti csapatunk a kontinenstornára.

A finn meglepetésre azonban minimális az esély. Azt ugyanis nem szabad elfelejteni, hogy Szlovéniához novemberben Jessecia Shepard csatlakozott, most februárban pedig Teja Oblak is visszatért súlyos sérülésből. Ebben a felállásban hazai pályán nem fogják kiengedni a sikert a kezükből. A csütörtöki bulgáriai mérkőzésükön is bizonyították, hogy kellően fókuszáltak ehhez a feladathoz.

Reálisan tehát a csoport második helyéről történő kvalifikációban bízhatunk. Egy biztos, hogy ehhez is nyerni kell Bulgáriában, ráadásul a finn meccshez hasonlóan szem előtt tartva a pontkülönbséget. Jelenleg +38 a magyar válogatott pontkülönbsége. A legtöbb kérdés az elmúlt másfél napban arról szólt, hogy mennyivel kell nyerni. Ez az, amire nincs biztos válasz, hiszen annyira sok forgatókönyv lehetséges.

Érzések, gondolkozások nyilván vannak, ebből többet meg is osztunk az alábbiakban, de egy konkrét számot, hogy “ennyivel kell nyerni a kvalifikációhoz” nem lehet mondani.

Nézzük a csoportokat

Részletek

Az A-csoportban Horvátország a közvetlen riválisunk. Ők hazai pályán Ausztria ellen zárják a sorozatot. A horvátok szinte ugyanúgy állnak, mint a mieink. Hozzánk hasonlóan 3/2-es mutatóval és +41-es pontkülönbséggel. A képlet egyszerű, hogy megelőzzük őket. Négy ponttal többel kell legyőznünk Bulgáriát, mint amivel a horvátok megverik a jelenleg nyeretlen Ausztriát. A két csapat novemberi meccsén mindössze 11 pontos horvát siker született és az osztrákokra általánosságban is jellemző, hogy nem verik őket agyon. Ebben a sorozatban 39 pontos volt a legnagyobb vereségük. Ezt Spanyolországban szenvedték el.

A C-csoportban 4/2-es mutatóval Belgium (+190) vagy Litvánia (+92) lesz a második. Mindkét gárda eddig egyetlen egyszer talált legyőzőre ebben a szériában és vasárnap Vilniusban egymás ellen vívnak csoportdöntőt. Nekünk jobb lenne egy nagy arányú belga siker. A belga válogatott ugyanis +190-es pontkülönbséggel rendelkezik, így ha ők lesznek a másodikak, akkor sem tud olyan arányban romlani a pontkülönbségük, hogy meg tudjuk előzni a csapatukat. Ellenben, ha saját közönsége előtt a +92-es pontkülönbségű Litvánia beleszaladna egy kiütésbe, még akár lehet is keresnivalónk az összevetésben.

A D-csoportban a szintén 3/2-vel álló, de +97-es pontkülönbségű britek az ellenfeleink. A britek Dániában zárják a sorozatot és ha nyernek, akkor biztosan kijutnak ilyen pontkülönbség birtokában. Őket előzni reálisan ekkor nem tudjuk. Egy dán csoda rengeteget jelentene számunkra, de ezt jelenleg nehéz belelátni az eredmények alakulásába.

Az E-csoportban minden szempár Lettországra szegeződik. A lettek hozzánk hasonlóan 3/2-es mutatóval, de jelentős lépéshátrányba -15-ös pontkülönbséggel rendelkeznek. Könnyű lenne azt írni, hogy velük nem kell foglalkozni, de a mezőnyből látványosan kilógó, csütörtökön például 101 pontos vereséget szenvedő írekhez látogatnak. Abban a tudatban lépnek pályára, hogy minél többel kell nyerniük, így nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy nincsenek versenyben.

Az F-csoportban 3/2-es mutatóval és +12-vel Szlovákia az ellenfelünk. A szlovákok Pozsonyban Izlandot fogadják. A két csapat novemberi meccsén Izlandon mindössze 8 ponttal nyertek a szlovákok, de a távolság és a speciális körülmények miatt az izlandi túra soha senkinek nem egyszerű. Ettől függetlenül bízhatunk abban, hogy nem lesz nagy “gázolás”. Az izlandiak csütörtökön Törökországban is becsülettel helyt tudtak állni. Egyáltalán nem az a kategória a csapatuk sem játékerőben, sem kosárlabda kultúrában, mint Írország.

A G-csoport okozhat számunkra végtelenül kellemetlen meglepetést. Szerbia a papírforma szerint veretlen és már továbbjutó, de vasárnap Portugáliába látogatnak. A portugálok pedig 4/1-es mutatóval rendelkeznek és ha nyernek akárcsak egyetlen pontocskával is, biztosan megelőznek minket. Másik oldalról viszont az is biztos, hogy a pontkülönbségük “csak” +30, tehát ha kikapnak és mi nyerünk Bulgáriában, akkor biztosan előzzük a portugálokat.

A H-csoportban Luxemburg (4/1 +69), Montenegró (3/2 +48) és Svájc (3/2 +10) versenyfutása megjósolhatatlan. Vasárnap Montenegró – Luxemburg és Svájc – Bosznia-Hercegovina összecsapások lesznek. Feltételezve a két hazai győzelmet, tehát a montenegróiak verik Luxemburgot és a svájciak a nyeretlen bosnyákokat, akkor három darab 4/2-es csapat lesz és a körbeverésből “bármi lehet”.

Összegzés

Ha nem nyerjük meg a csoportot, hanem második helyen zárunk, akkor négy másodikat kell megelőznünk a sikeres kvalifikációhoz. Mindennek az alapja a vasárnapi idegenbeli győzelem. Nem lehet elég alkalommal elmondani, hogy vereség esetén nincs esély továbbjutni. Amennyiben nyerünk bármilyen különbséggel, Lettországot és Szlovákiát reálisan magunk mögé utasítjuk. Ha négy ponttal jobban megverjük a bolgárokat, mint amivel a horvátok Ausztriát, akkor Horvátországot is előzzük. Ebben az esetben a H-csoport körbeverése és a portugál-szerb csata lesz a mi nagy izgulnivalónk, amit nézni kell. Jó eséllyel Belgium, Litvánia versenyfutásából a második helyezettet nem tudjuk befogni és a ha briteket nem éri rém kellemetlen meglepetés Dániával szemben, akkor őket sem előzhetjük meg.

Fotó: Rébay Viktor / FIBA.Basketball

Hirdetés