Hirdetés
Utánpótlás

Egy eredményes időszak szép zárása – interjú Boros Julcsival



:

:

Fotó: FIBA.Baskeball

Hirdetés

A magyar válogatott 5. helyen zárt a soproni U20-as Európa-bajnokságon. Boros Julcsi 15.4 pontot, 3.7 lepattanót és 4.1 gólpasszt átlagolt a tornán. A tapasztalatokról, a csapat sikereinek a hátteréről és az utánpótlás évek zárásáról beszélgettünk.

Gratulálok az Európa-bajnoki szerepléshez! Immár több visszatekintő összeállítást volt alkalmam elkészíteni és csatlakozva a korábbiakhoz: nagyon szép eredmény ez az 5. hely.

Köszönjük szépen! Így pár nap elteltével én is úgy látom: szép eredmény, hogy Európa öt legjobb csapata közé tartozunk. Megmondom őszintén: úgy mentem erre az Eb-re, hogy szeretnék érmet nyerni. Ha az első meccs nem így sikerül, akkor lehet, hogy elérhető lett volna a dobogó. Nagy csalódottság viszont nincs bennem, mert helyt tudtunk állni és összességében jó eredményt értünk el.

Rögtön hozzátenném, hogy erős, kiegyensúlyozott mezőnyben tudtatok helytállni. Más jellegű kihívás az Európa-bajnokság, mint egy világbajnokság.

Igen, arról nem beszélve, hogy miénk volt a legnehezebb csoport Csehországgal, Franciaországgal és Hollandiával. Teljesen más egy Európa-bajnokság, mint egy világbajnokság ilyen szempontból. A csapat magja ugyanaz volt, mint tavaly, de azért három helyen ott is történt változás.

A saját teljesítményedet hogy értékeled? Nézve a tavalyi debreceni statisztikáidat, minden fontos mutatóbb előrébb léptél.

A tavalyi évhez képest fejlődtem a dobó teljesítményem szempontjából, de ezen még van javítani valóm. Emellett fontos volt számomra a társak kiszolgálása, hogy játékba hozzam a többieket és ők is önbizalmat kaphassanak.

A másik fontos elem, amit kiemelnék: a védekezés, amit próbáltam fenntartani magas intenzitással meccsről meccsre. Többször is ez volt a döntő, ami csapatszinten végig nagyon jól működött és egyénileg is igyekeztem a legtöbbet megtenni. Volt, hogy kaptam külön védőfeladatot és azt is próbáltam a legjobban megoldani.

Fotó: FIBA.Baskeball

Említetted a gólpasszokat. Az átlagod 4-es fölé csúszott, ami megkockáztatom pályafutásod eddigi legjobbja.

Ez egy csapatjáték, egyedül nem lehet megoldani mindent. Mindenkire szükség van. Van, aki több ponttal járul hozzá, van, aki inkább védekezésben erős. Ez a szép a kosárlabdában, hogy mindenki kiveszi a részét.

Az, hogy tudok adni olyan passzokat, amiből mások kosarat dobnak, nekem is óriási erőt ad. Ahogy mondtam korábban, nagyon fontos nekem, hogy másokat is játékba hozzak.

Mennyire volt teher, hogy Dombai Rékával együtt nektek abszolút vezérként kellett a csapat élére állni?

Saját nevemben tudok beszélni. Én ezt nem nagy nyomásként fogtam fel. Természetesen voltak elvárások és ezt éreztük is, de én inkább egy pozitív dologként fogtam el, hogy ennyire számítanak rám. Inkább extra löketet és pluszt motivációt adott.

Fotó: FIBA.Baskeball

Amikor a vezetőedzői értékelésre készültem, akkor kigyűjtöttem a statisztikai rangsorokat. A magyar válogatottnak volt az egyik legkevesebb eladott labdája az Eb-n. Ez mit árul el?

Az, hogy nincs sok eladott labdánk, egy nagyon pozitív jelző. Azt mutatja, hogy jól éreztük egymást a pályán és sok helyzetben higgadtak tudtunk maradni. Amikor volt egy nagyobb nyomás vagy kapkodósabb meccsszituáció, akkor is meg tudtuk őrizni a hidegvérünket és az edzői utasításokat betartva játszottunk. Szerintem ez volt az egyik a kulcs, hogy jól tudtuk kezelni mentálisan a nehéz helyzeteket.

Te is mondtad, hogy jól éreztétek egymást a pályán. Mi a titka ennek a generációnak, hogy ennyire egységes?

Már régebb óta együtt játszunk és jól ismerjük egymást. A kémia nagyon jól működött közöttünk. Nem csak pályán, hanem pályán kívül is ismertük a másikat. Mindenki mindenkivel nagyon jól elvolt és ezt a pályára is át tudtuk vinni.

Felszabadultak voltunk legtöbbször és szerintem kívülről is látszódott, hogy egymásért küzdünk mindig. Nem a másikat hátrahagyva, hanem egymást biztatva próbáltuk a maximumot kihozni.

Fotó: FIBA.Baskeball

Neked lezárult egy korszak. Az utolsó utánpótlás világversenyed volt. U16-os és U18-as Európa-bajnoki ezüstérem, U19-es világbajnoki harmadik hely és a mostani U20-as Európa-bajnoki 5. hely a mérleg. Milyen érzésekkel gondolsz vissza erre az időszakra?

Csodálatos évek voltak. Rengeteg élménnyel gazdagodtam, olyan társakat ismertem meg és olyan szakemberekkel dolgoztam együtt, amit soha nem fogok elfelejteni. Sok helyre juthattam el, a világ legkülönbözőbb tájaira. Ezek mellett az eredmények is önmagukért beszélnek.

Hatalmas élmény a világbajnoki bronzérem, a két európai és az EFOY-on megszerzett ezüstérmek. Nem gondoltam volna, amikor elkezdtük. Óriási volt mindezt átélni. Az eredményeken túl egyáltalán már az nagy dolog, hogy Európa és a világ legjobbjai ellen játszhattam.

Itt van előttem a 2016-os U14-es Slovenia Ball emléke és a spanyolok elleni döntő.

Valóban az első nagy torna még U14-ben volt. Azt is megnyertük, ha jól emlékszem. Nagyon kedves élmények ezek és szerintem a későbbiekben is sok erőt adhatnak. Pozitívan fogok visszatekinteni ezekre az évekre.

A válogatottban kialakult kapcsolatok a későbbiekben is megmaradhatnak?

Abban biztos vagyok, hogy igen. Olyan sok élmény köt össze minket. Nyilván ápolni kell ezeket a kapcsolatokat, de szerintem mindenki törekedni fog rá.

Neked hogy folytatódik a nyár? Mikor kezdődik a felkészülés Szekszárdon?

Megkaptam feladatnak, hogy 10 napig pihennem kell. Most éppen ezt töltöm. Kikapcsolódok kicsit, próbálok mással foglalkozni. Nyaralni is el tudtam menni. Augusztus 1-jén kezdem a munkát egyedül és majd 15-én kezdődik az alapozás Szekszárdon. Addig olyan állapotba kell kerülnöm, hogy feltöltődve új energiákkal tudjam kezdeni az alapozást és maximális teljesítményre legyek képes.

Fotó: FIBA.Baskeball

Hirdetés