Hirdetés
3x3

Egy meccsen bárki ellen lehet esély – bombaerős világbajnokságra készül 3×3-as válogatottunk



:

:

Hirdetés

Kedden kezdődik Bécsben a 2023-as 3×3-as világbajnokság. Ahogy arról beszámoltunk, a magyar válogatott Böröndy Vivi, Hegedűs Janka, Papp Dia és Pusztai Petra összeállításban szerepel a seregszemlén. A csoportkörben kedden Mongólia és USA, csütörtökön Csehország és Kanada lesznek a riválisok. Földi Attila szövetségi kapitányt kérdeztük a felkészülésről és a várakozásairól.

A világbajnokságon Böröndy Vivi, Hegedűs Janka, Papp Dia és Pusztai Petra négyese képviseli hazánkat. St. Pöltben egy 16 csapatos felkészülési tornán már ebben az összeállításban szerepeltetek a hétvégén. Milyenek a benyomásaid az osztrák tornáról?

Színvonalas volt a torna, sajnos nem a szervezés, de maga a játék az egyértelműen. Ez betudható már az olimpiai évnek. Látva testközelből az itt felsorakozó válogatottakat, arra számítok, hogy a nőknél minden idők talán legerősebb világbajnoksága jön. Kanada, Ausztrália, USA, Spanyolország vagy éppen Hollandia mind-mind kiváló csapatokkal szerepeltek St. Pöltenben.

A világbajnoki négyesünk elsőként Ausztriával játszott. Azzal az osztrák csapattal, akiktől egy másik négyesünk kikapott Azerbajdzsánban. Nagy fölénnyel 21-8-ra vertük őket. A világbajnoki csoportellenfelünkkel, USA-val is megmérkőztünk. Végig kiegyenlített találkozó volt és szoros küzdelemben 13-11-re kaptunk ki. Jó tapasztalatot adott és fontosnak tartom, hogy a lányok látták: tudjuk velük a lépést tartani és azt gondolom, hogy egy jobb meccsen esélyünk is lehet. A harmadik ellenfelünk a tornán Olaszország volt. A szervezők engedték, hogy cseréljenek a csapatok. Az olaszok ellen viszonylag simán nyertünk 11-8-ra, de nem azzal a négyessel találkoztunk, amelyik elkezdte a tornát és reálisan nézve nem ez volt a legerősebb keretük.

Azért mondtam a bevezetőben, hogy a szervezés nem volt a top kategória, mert hiába 16 csapatos tornát állítottak össze, nem rendeztek negyeddöntőket a második napon, hanem csak a négy csoportgyőztesnek elődöntőkkel folytatódott a torna. USA ráadásul az utolsó napot kihagyta és így végül három csoportgyőztes körmeccseken döntötte el a helyezéseket.

Természetesen mindenki megoldotta ezt a helyzetet, mert sok csapat maradt a helyszínen és játszott nem hivatalos edzőmeccseket, melyhez játékvezetőket biztosítottak a szervezők. A világbajnoki négyesünk a japánokkal mérkőzött és a meccset végig uralva nyertünk. Azért a japánokat választottam, mert a kinti dobásaikkal és a sok futással hasonlít a játékuk a mongol válogatotthoz, akik ellen kedden kezdünk a bécsi világbajnokságon.

Mielőtt folytatjuk a világbajnokság felvezetését, St. Pöltenben szerepelt egy másik négyesünk is, illetve a franciaországi Voironban szintén pályára lépett egy csapatunk. Kérlek néhány mondatban rájuk is térjünk ki.

St. Pöltenben a másik csapatunkat Bach Bogi, Farkas Petra, Kiss Angelika és Tóth Orsi alkotta. Ez a négyes ebben az összeállításban még nem szerepelt. Korai, tesztelgetős fázisban járunk velük. Nem vonnék le messzemenő következtetést. A három csoportmeccs után ők szombaton Szlovákiával vívtak nem hivatalos edzőmeccset. Összességében, ha nem is pontokban, de tapasztalatokban mindenképpen hasznos túra volt ez az osztrák, ahogy a voiron-i is.

Franciaországban Jáhni Zsófi, Szabó Fanni, Tenyér Zsófi és Weninger Virág szerepelt. A két csoportmeccsen kikaptunk és ezzel kiestünk a tornáról. A portugáloktól és egy francia négyestől szenvedtünk vereséget. A franciákat semmilyen felállásban nem szabad leírni, míg a portugálokkal szemben egy izgalmas meccsen maradtunk alul. Másnap a lengyelekkel játszottunk szintén nem hivatalos edzőmeccset és sikerült legyőzni őket. Ennek az értékét növeli, hogy a legerősebb lengyel keret volt. Ez a csapat az azerbajdzsáni túrával együtt nagy terhelést kapott, de nekik most a világbajnokság ideje alatt lesz egy szabad hetük és azért is növeltük a terhelésüket.

Kanyarodjunk vissza a világbajnokságra. A kérdés, amit az edzők nem kedvelnek, de a közönségnek nyilván a legfontosabb. Hogy látod a csapat versenyképességét?

A most látottak alapján olyan érzésem volt, hogy mindenkivel fel tudjuk venni a versenyt. Természetesen tudjuk, hogy az éles versenyhelyzetek mindig mások. Nem mi vagyunk a favoritok a topcsapatok ellen, de bennünk van, hogy egy meccsen bárkit le tudunk győzni és ez fontos tapasztalata ennek a pár napnak. Természetesen még rá kell tenni egy lapáttal, de bízom benne, hogy a versenyhelyzet a lányokból a legjobbat hozza ki.

Bizakodó vagyok, hogy Kanadával, USA-val tudunk a csoportkörben jó meccset játszani, akár meglepetést is okozni. A cseheket és a mongolokat a továbbjutási esélyek megteremtése érdekében pedig két vállra kell fektetni. A világbajnokságon a csoportelső automatikusan negyeddöntős, a második és a harmadik helyezettekre keresztjáték vár a nyolc közé jutásért.

Fotó: Basketball Austria

Ez a négyes nem szerepelt még FIBA 3×3 Women’s Series versenyen együtt. Összeszokottság terén hogy állunk, milyenek a benyomásaid?

Ez minden résztvevőre igaz, hogy nincs túl sok felkészülési idő a világbajnokság előtt. Abban az időben, ami rendelkezésünkre állt, ez nagyjából 25 napot takar, mindent megtettünk. Az elején nyilván nehéz, mert versenyhelyzet van a keretbe kerülésért és az első szelekció után tudjuk csak csapatban szerepeltetni őket. Ez a négyes a házi tornán már játszott együtt, majd az utolsó héten csak ebben a formában szerepelt és úgy érzem, hogy ilyen téren rendben vagyunk. Nyilván mindig lehetne jobb, de a látottak alapján az összeszokottsággal nem lesz probléma.

Azt fontos kiemelni, hogy Böröndy Vivi, Hegedűs Janka és Papp Dia négyese tavaly játszott együtt. Talán mondhatom, hogy a fő csapatunknak számítottak. Ők tehát nem ismeretlenek egymásnak. Hozzájuk Pusztai Petra jött be negyediknek, aki tavaly szintén edzett már a felnőttekkel.

Böröndy Vivi és Papp Dia abszolút a motorjai annak a munkának, amit tavaly májusban elkezdtetek. Te is mondtad, hogy Hegedűs Janka szerepelt velük. Mi szólt Pusztai Petra mellett, hogy vele lett teljes a csapat?

Pusztai Petra stabil dobóteljesítményre képes a középtávoli tempóival és a külső dobásaival. A közös munka alatt kifejezetten jó százalékkal értékesítette a helyzeteit. Ez nagyon fontos, mert Kiwi és Dia egy-egyben rendkívül dominánsak, míg Pepe ehhez kívülről még többet hozzá tud tenni. Emellett fegyelmezettsége is mellette szólt, a megbeszélteket szépen és pontosan végrehajtja. Ahogy utaltál rá, nyilván nem egyszerű egy ilyen „Dynamic Duo” mellett megtalálni a szerepeket egy közösségben és talán Pepe illik melléjük a legjobban.

Hegedűs Janka már tavaly is bizonyította, hogy Kiwi és Dia mellett jól tud játszani. A tornákon nagyon meggyőző volt számomra. Bízom benne, hogy versenyhelyzetben is meg tudja ezt mutatni. Tavaly ezen nagyon sokat dolgoztunk és úgy tapasztalom, hogy az önbizalma van azon a szinten, hogy tudja azt hozni, amit a felkészülés alatt.

Olimpiai évben vagyunk. Ez a világbajnokság hol helyezkedik el a versenyek sokaságában? Milyen célkitűzéseket fogalmaztál meg?

Egy világbajnokságnak más a feeling-je, másként állnak hozzá a csapatok és a közönség is, de az én szememben ez egy torna a sok közül. Ez nem azt jelenti, hogy nem érdekel, hanem épp az ellenkezőjét, hogy az összes torna érdekel. Ezen is a legjobbat szeretnénk nyújtani és a következőn is. Az összképre próbálok fókuszálni.

Ha nagyon jó eredményt érnénk el, akkor sem ünnepeltethetnénk magunkat, mert menni kell tovább és egy hét múlva ugyanúgy teljesíteni kell a nemzetközi naptár talán legnehezebb versenyén, az Európa-bajnoki selejtezőn. Ez egy igazi orosz-rulett mindenkinek. Ugyanez ez igaz fordítva is, ha nagyon rosszul sikerülne a világbajnokság, akkor sem dőlhetnénk a kardunkba, mert menni kell tovább.

Minden tornán a minél jobb szereplés és a pontszerzés a cél, de konkrét eredményelvárást nehéz megfogalmazni. Egy 10 perces meccsen bárki meg tud verni bárkit. Biztosra nem lehet menni, különösen egy olimpiai évben. Ezzel kezdtük, hogy nincsenek rossz csapatok. Még Mongóliát sem lehet egy legyintéssel elintézni. A csehek is a kezdetektől ott vannak 3×3-ban, mindig tudnak egy-egy jó játékost felvonultatni. Kanadáról és USA-ról ilyen tekintetben nem is érdemes külön beszélni, mindenki ismerheti az erejüket.

A keresztágra nem térnék ki. Nyilván ismerjük a lebonyolítást, de addig nem szabad ezzel foglalkozni, amíg nem jutunk tovább a csoportból. Talán éppen az lehet a reális elvárás, hogy lépjünk tovább a csoportból. Nem azt jelenti, hogy utána hátradőlhetünk, de utána jön egy olyan egyenes kieséses szakasz, ahol egy meccsen bármi lehet.

Hirdetés