Nagyvilág

Emlékezetes csatában Kína legyőzte Ausztráliát, Kína – USA döntő lesz a világbajnokságon

Ausztrália - Kína 59-61 (17-13, 13-23, 14-11, 15-14)

FIBA Women's Basketball World Cup 2022
Sydney, Sydney SuperDome

Ausztrália: Talbot 12/3, Magbegor 12, Tolo 6, Blicavs, Whitcomb 15/9. Csere: Wallace 2, Garbin, Madgen, Allen, George 10/3, Jackson 2.

Kína: Siyu Wang 14/3, Liwei Yang 18/6, Ru Zhang, Sijing Huang 4, Yueru Li 4. Csere: Yuan Li, Tongtong Wu, Weina Jin 2, Zhenqi Pan, Xu Han 19.

A 2022-es világbajnokság második elődöntőjében Kína 61-59-re legyőzte Ausztráliát. Ezzel eldőlt, hogy szombaton reggel 8 órától USA – Kína döntő lesz, míg előtte hajnali 5 órától Ausztrália – Kanada bronzcsata jön.

Az első elődöntő egyoldalú játékot hozott. Ezúttal sokkal kiélezettebb csatára lehetett számítani. Kínai találattal indult a találkozó, de ezt követően az első negyedben jellemzően a hazaiak jártak előrébb. Steph Talbot és Sami Whitcomb felelt a pontokért, miközben ekkor a festéket is uralni tudták a hazaiak. Nem meglepő, hogy végül 10 perc után 17-13-ra mentek. A második negyed elején még 20-15-re, majd 23-20-ra is vezetett Ausztrália. Innen azonban egy 10-2-es futással 30-25-re fordított Kína.

Miután a második negyed közepén magához ragadta a kezdeményezést Kína, sokáig nem is engedték ki azt a kezükből. Ekkor egyértelműen érvényre tudták juttatni az akaratukat. Kétszer is elléptek hat ponttal és volt esélyük nagyobb különbséget kialakítani. Ezzel nem éltek. A félidőben 36-30 állt az eredményjelzőn. A félidőben kínai oldalon a 13 pontos Xu Han volt a legeredményesebb. Az összes pontját a második negyedben szerezte. Jól mutatja, hogy mekkora változás állt be a játék képében. Ausztrál oldalon Sami Whitcomb állt 13 ponttal.

A harmadik negyed első találatát Kína jegyezte. Ekkor ugrott először nyolc egységre a differencia. Ausztrália azonban egy pillanatra nem adta fel. Nem telt három perc és 38-36-nál karnyújtásnyi közelségbe kerültek. Rendkívül nagy iramú, kőkemény küzdelmet láthattunk, mely során Kína őrizte előnyét. Ausztrália 43-40-nél öt támadást vezetett az egyenlítésért, de a kísérleteik rendre lejöttek a gyűrűről. Az utolsó 10 percnek 47-44-es kínai vezetésről vágtunk neki.

Ami nem sikerült Ausztráliának a harmadik negyedben, az sikerült a negyedikben… Ne szaladjunk azonban ennyire előre. A játékrész első felében ugyanis 51-46-ig menedzselte pár pontos előnyét Kína. Cayla George triplájával és Sami Whitcomb remek tempójával 51-51-nél jött össze a vágyott egyenlítés a házigazdának. Felrobbant a Sydney SuperDome 12 ezres, telt házas lelátója. Ezt pedig lehetett fokozni, amikor egy indítás után Steph Talbot 53-51-re alakította az eredményt.

Az utolsó négy perc drámai izgalmakat tartogatott. A hazai fordítás nem zökkentette ki Kínát. Fej-fej mellett váltott vezetéssel haladtak a csapatok. 55-53-nál, 57-55-nél és 59-57-nél a hazaiak vezettek. Úgy tűnt, hogy náluk van a kezdeményezés. Kína 46 másodperccel a vége előtt 59-59-nél egyenlített. Ausztrália nem tudott erre válaszolni. A győztes büntetőket három másodperccel a vége előtt értékesítették a kínaiak. Időkérés után még Ezi Magbegor próbálkozott egy betöréssel, de a kísérlete lejött a gyűrűről.