Hirdetés
Utánpótlás

Finnország az első rivális az 5-8. között az U18-as Eb-n



:

:

Fotó: FIBA.Basketball

Hirdetés

Szombaton 14 órától a kiváló erőkből álló Finnországgal mérkőzik az 5-8. helyért az U18-as Európa-bajnokságon a magyar válogatott. Ismerkedjünk meg aktuális riválisunkkal.

Az Európa-bajnokságokon – legyen szó akár a felnőttekről, akár az utánpótlásról – az 5-8. helyért zajló küzdelmeknek mindig különleges ízt kölcsönöz, ha azok részei egy következő évi világverseny kvalifikációs folyamatának. Jelen esetben is igaz ez az állítás, hiszen az 5. helyezett még részvételi jogot szerez a 2025-ös csehországi U19-es világbajnokságra. Ez azt jelenti, hogy a magyar, finn, portugál vagy belga válogatott közül az a gárda, mely mind a két mérkőzését megnyeri a hétvégén, készülhet a 2025-ös seregszemlére.

A portugáliai kontinenstornán a mieink a nyolcaddöntőben Toman Dóra utolsó másodperces triplájával verték Olaszországot, majd a negyeddöntőben alulmaradtak a végső győzelemre is esélyes spanyolokkal szemben. A finnek a nyolcaddöntőben Szlovéniát verték, majd a negyeddöntőben Szerbiától kaptak ki végletekig kiélezett csatában.

A finn női kosárlabda felszálló ágban van. Tavaly U20-ban 9., U18-ban 10., míg U16-ban 4. helyen zártak a kontinenstornákon, miközben az Universiadén bronzérmet szereztek. Abból a csapatból az irányító Sara Bejedi éppen hazánkban, Szekszárdon kezdi meg profi karrierjét a tengerentúli tanulmányait követően. A felnőtt válogatottjukkal a 2025-ös Európa-bajnokság selejtezősorozatában egy csoportban vagyunk. Awak Kuier személyében pedig már egy szupersztárral is rendelkeznek, aki legutóbb az olasz döntő MVP-je lett, amikor a Reyer-t csúcsra vezette.

Természetesen minden fejlődési pályán vannak bukkanók, ilyen például, hogy idén kiestek az U20-as A-divízióból. Ez viszont nem von le semmit a finnek által elvégzett munka értékéből és a mostani csapatot, mellyel a magyar lányok mérkőznek szombat délután, nem is érinti. Tavaly a finnek az U16-ban érték el a legjobb eredményüket a négy közé jutással. Abból az együttesből hárman: Tiia Talonen, Nicole Ogun és Erika Mace van most itt. Ogun az All-Star ötösbe is bekerült egy évvel ezelőtt. Ez a 4. hely ráadásul a finneknek U17-es világbajnoki részvételt ért.

A világbajnokságon szintén bizonyítottak, a júliusi mexikói U17-es seregszemlén 8. helyen zártak. Ezt a tornát az előbbiekben kiemelt három játékos szintén megjárta. Talonen 12 pontot, 3.1 lepattanót és 2.6 gólpasszt átlagolt, Ogun 8.3 pontot, 11.3 lepattanót és 1.3 gólpasszt jegyzett, míg Mace 6.6 pontot, 4.9 lepattanót és 1.1 gólpasszt átlagolt meccsenként.

A tavalyi U18-as Eb-n 10. helyezett csapatukból Stella Jokela és Lilli Onnela kerettag ezúttal is. Onnela személye olyan szempontból mindenképpen kiemelést érdemel, hogy a legjobb teljesítmény-index átlaggal rendelkezik a finn gárdából ezen a tornán. Ezen felül 15.8 pontot, 6.8 pontot és 2.6 gólpasszt átlagolt eddig Portugáliában. Csapatszinten a harmadik legtöbb pontot a finn együttes jegyezte a mezőnyben, a legtöbb lepattanó hozzájuk fűződik és a 7. legtöbb szerzett labdával rendelkeznek.

A kiváló munkamorállal dolgozó és rendkívül gyorsan fejlődő északi női kosárlabdával rettenetesen nehéz a lépést tartani. Bár kisebbek a hagyományok, mint például nálunk, de annál nagyobb az alázat, az elszántság, a tenniakarás a jövőért, az előrelépésért. Számunkra ráadásul hagyományosan nagy kihívás a sok mozgásra épülő kellemetlen stílus ellen érvényesülni. Nincs irigylésre méltó helyzetben csapatunk, de közben még mindig él az esély a világbajnoki részvételre, ami rendkívül fontos lenne.

>>> ÉLŐ KÖZVETÍTÉS

Hirdetés