Hirdetés
Európa

Francia listavezetőként érkezik Pécsre a Villeneuve d’Ascq



:

:

Fotó: ESBVA Lille Métropole Facebook

Hirdetés

Csütörtökön az NKA Universitas PEAC is bemutatkozik a női kosárlabda Európa Kupa nyolcaddöntőjében. A pécsiek ellenfele a Villeneuve d’Ascq lesz. Az első találkozót rendezik a baranyai megyeszékhelyen, míg a visszavágóra kerül sor Franciaországban. A mérkőzés felvezetéseként lapunknak Wentzel Nóra nyilatkozott, Jovan Gorec vezetőedző nyilatkozatát ITT idéztük, az alábbiakban ismerkedjünk meg a francia riválissal.

A Villeneuve d’Ascq csapata régi motoros az európai mezőnyben. 2000-ben jutottak fel a francia élvonalba és azóta is a legjobbak között szerepelnek. A 2005/2006-os idényben jártak először a rájátszásban a hazájuk bajnokságában. Egy évvel később már dobogóra is állhattak és így a 2007/2008-as idényben bemutatkozhattak az Euroligában. A legrangosabb európai kupasorozatban nem sikerült az igazi áttörés az eredményeket tekintve, ahogy akkoriban a bajnokságban sem. Megmutatkozott esetükben is az örök igazság, hogy a nagycsapattá válás útja rögös és buktatókkal van tele.

A 2012/2013-as évadban tértek vissza a nemzetközi porondra, egészen pontosan az Európa Kupába, ahol egy évvel később a csoportban találkoztak is a PEAC csapatával (ekkor hazánk a Nyugati Konferenciában szerepelt, így kerülhetett sor erre a csoportmeccsre). A 2010-es évek közepe volt a csúcs a klubnál, 2015-ben megnyerték az Európa Kupát, majd 2017-ben a bajnokságban is csúcsra értek. A siker letéteményese egy jól ismert francia szakember Frédéric Dusart volt, aki 2012 és 2019 között irányította a csapatot. Érdekesség, hogy jelen pillanatban Lelik Réka edzője a Caastors Braine együttesénél.

A rövid történeti áttekintés után ugorjunk a jelenre, mert könnyen lehet, hogy ez az évad is olyan előkelő helyen szerepel majd a francia klub történetében, mint az előbb kiemelt szezonok. Nem feltétlenül így indult, hiszen nyáron le kellett vezényelni a Villeneuve d’Ascq-nál egy kisebb generációváltást. Johanne Gomis visszavonult, míg a csapat motorjának számító, a 3×3-as kosárlabdából ismert elnyűhetetlen spanyol klasszis Sandra Ygueravide a hazatérés mellett döntött. Eközben pedig Jolene Anderson-nal is elváltak az útjaik. Nem elegáns ilyet mondani, de jól szemlélteti a váltás mértékét, hogy 111 év és közel két évtized nemzetközi rutin esett ki a keretből. Ráadásul nem is indult jól az év, hiszen a Spar Gironával szemben elbukták az Euroliga selejtezőjét egy sérülésekkel tarkított feszült párharcban.

Fotó: ESBVA Lille Métropole Facebook

A nehéz kezdés után viszont elmondható, hogy az új érkezők jól helyettesítették a régi kedvenceket, sőt új impulzusokat is adtak a társaságnak. A címlapokra  Kennedy Burke került a legtöbbet, akit a Gironától hoztak el. A 25 éves, 185 cm magas játékos extra fizikummal rendelkezik. 18.4 pontot, 6.4 lepattanót és 2.2 gólpasszt átlagolt az Európa Kupában. Tette mindezt 45%-os mezőnymutatóval. Burke 18.9 ponttal a francia bajnokságban is a második legjobb pontátlaggal rendelkező játékos. A csapat másik motorja a Lengyelországból szerződtetett Kamiah Smalls, aki 14.9 pont, 3.6 lepattanó és 3.9 gólpassz átlagot hozott össze eddig az Európa Kupában. A megkérdőjelezhető török és orosz kitérők után Nyugat-Európába visszatérő belga válogatott Hind Ben Abdelkader is friss lendületet kapott: 12 pont, 4 lepattanó és 1.9 gólpassz átlaggal segíti társait.

Francia csapatok esetében egy dolog a légiósok teljesítményét összefoglalni, de ott van egy nagyon mély, erős, jól képzett és kiváló fizikális adottságokkal rendelkező hazai mag. Ezzel nehéz felvenni a versenyt. Spanyolországon kívül senki nem tud Európában ilyen mély merítésből dolgozni. Irányítóposzton a 3×3-as kosárlabdából ismert Caroline Heriaud egy nagyon stabil pont, ahogy a korosztályos válogatottakban remeklő Janelle Salaun-ról is elmondható ez. A 21 éves, 188 cm magas tehetségnek lassan 10 pont fölé csúszik az átlaga. Kariata Diaby-val és Christelle Diallo-val együtt a festékben stabil oszlopok.

Amennyire a szezon elején nagy csalódás lehetett a Villeneuve d’Ascq-nál az Euroliga selejtező elbukása, azóta igencsak átértékelődhettek a gondolataik. Ez a keret nem feltétlenül Euroliga szint, viszont az Európa Kupában összejött egy 5/1-es csoportkör, a bajnokságban pedig 8/2-es mutatóval listavezetők. Ugyanilyen mutatója van a Lyon, a Bourges és a Lattes Montpellier gárdájának is. Az ötödik viszont már két vereséggel többet gyűjtött. Az Európa Kupában a csoportkör után a 7. helyen rangsorolták a csapatukat. Az első körben a play-off során a London Lions volt az ellenfelük, akikkel a csoportkörben is találkoztak. Az első meccsen Londonban kikaptak, de utána hazai pályán ledolgozták a hatpontos hátrányukat és 148-141-es összesítéssel léptek tovább. A bajnokságban a Lyon-tól és a Charleville-Mézières kaptak ki, de például a Bourges-t is legyőzték.

A csapatstatisztikákat nézve szerzett pontok átlagában 10. a Villeneuve d’Ascq az Európa Kupa mezőnyében, 76.1-es az átlaguk. A lepattanókban kereken 42-es átlaggal a 8. helyen állnak a rangsorban. A PEAC számaival összevetve nincsen markáns különbség. Amennyivel jobb a francia alakulat mezőnymutatója, annyival jobban lepattanózik a PEAC. Ugyanakkor fontos hozzátenni, hogy ezek csak számok. Egy nemzetközi kupasorozat nyolcaddöntője oda-visszavágós párharcban speciális versenyhelyzet.

Fotó: ESBVA Lille Métropole Facebook

Hirdetés