Hat európai csapat lesz az Olimpián

:

:

Pénteken rendezték a negyeddöntõit az ankarai olimpiai selejtezõnek. A mérkõzéseken a papírformának megfelelõen az európai csapatok taroltak. Horvátország, Csehország, Törökország és Franciaország is készülhet a Londoni Olimpiára. Az ötkarikás játékon így összesen hat európai gárda lesz, a mai gyõztesek a kontinensbajnok oroszokhoz és a rendezõként alanyi jogon résztvevõ britekhez csatlakoznak.

Horvátország – Kanada 59-56 (17-16, 16-10, 8-20, 18-10)

A nap legszorosabb mérkõzését Horvátország és Kanada vívta. A horvát sztárok közül Mandir és Lelas is gyengébb napot fogott ki, de a Gyõrrel magyar bajnoki címet szerzõ Iva Ciglar a legjobbkor lépett elõ vezérré. A negyedik szakaszt 46-41-es elõnyrõl kezdte Kanada, Ciglar azonban a záró 10 percben 9 pontot szerzett. 6 perccel a lefújás elõtt éppen a triplájával vették át a vezetést a horvátok, melyet onnantól kezdve ki sem adtak a kezükbõl. A szoros végjátékban elsõsorban a nemzetközi rutin döntött déli szomszédaink javára. A kanadai játékosok rengeteg rossz döntést hoztak. Ha lenne még egy-két emberük, aki az Euroligában edzõdik, lehet, hogy az este londoni repülõjeggyel a zsebükben ünnepeltek volna valamelyik ankarai szórakozóhelyen.

Maga a találkozó fordulatosan alakult. Kanada agresszív, kemény játékkal kezdett és 8 percen át magabiztosan vezettek. Az elsõ negyed végére azonban 17-16-ra fordítottak a horvátok. A második szakaszban pedig 33-22-nél már a 11 pontot is elérte az elõnyük. Kanadának megváltás volt a szünet. A 33-26-ról induló harmadik etapban visszatértek a mérkõzés elején mutatott játékukhoz és a faultproblémákkal küzdõ horvát csapatot nemcsak utolérték, de 5-6 ponttal elszakadtak a tõlük. A negyedik negyedben azonban ismét nagyot fordult a világ…

Csehország – Japán 53-47 (17-4, 12-14, 14-13, 10-16)

A csehek a dupla-duplát (14 pont, 15 lepattanó) jegyzõ Petra Kulichova vezérletével úgy arattak 6 pontos gyõzelmet, hogy saját maguk számára nehezítették meg az életet. Lubor Blazek tanítványai a mérkõzés elején 4 perc alatt 13-0-ra léptek el. A japánok az elsõ szakaszban mindössze 4 pontot szereztek. A második negyedben a csehek visszavettek a tempóból és a gyorsan megszerzett nagy elõnyük megõrzésére rendezkedtek be. Ennek megfelelõen be is állt a két csapat között a 10 pontos differencia.

Három negyed után 43-31-es állást jegyezhettünk fel. A negyedik szakaszban a japánok még inkább a távoli dobásokra összpontosítottak és ezekkel 46-43-ra jöttek fel 6 perccel a lefújás elõtt. Ekkor a csehek idõt kértek, majd két olyan másfél perces támadásuk is volt, amikor egymás után három támadólepattanót tudtak szedni. Ezen akciókkal nemcsak az idõ ment, de végül pontot is szereztek belõlük. Az utolsó 3 percre fordulva 50-43-ra módosult az eredmény és innen a japánoknak nem volt visszaút.

Törökország – Argentína 72-58 (14-8, 21-7, 20-25, 17-18)

A mérkõzés hivatalos nézõszáma 7500 fõ lett. Ha ez egy kicsit kerekített szám, akkor is óriási dolog, hogy 6-7000 ember kilátogatott egy nõi mérkõzésre. Volt is okuk a törököknek az örömre, a csapatuk három negyeden át azt az arcát mutatta, amivel Európa-bajnoki ezüstérmes lett és ezzel pillanatok alatt átgázoltak az argentinokon. Nevriye Yilmaz szerezte a mérkõzés elsõ 11 pontját, amivel 11-0-ra elléptek a hazaiak. Az elsõ félidõben emellett még egy 19-0-s futás is összejött a törököknek, így a szünetben 35-15-re vezettek.

A harmadik negyedre a fiatal argentin csapat – a 12 fõs keretükbõl 7 játékosuk 23 év alatti – immár komolyabb tét és teher nélkül futott ki. A felszabadultság meglátszott a játékukon, 25 pontot szorgoskodtak össze 10 perc alatt. A negyedik szakaszban kicsit korán kezdtek ünnepelni a törökök. A fantasztikus publikum vastapsa közepette lankadt a figyelmük és 55-35 után 7 perccel a lefújás elõtt 57-50-re zárkóztak fel a dél-amerikaiak. Ezt követõen rendezték a sorokat a hazaiak és egy 8-0-s futással ismét elléptek a riválisuktól. A török csapatból Yilmaz végül 17 pontnál állt meg.

Franciaország – Dél-Korea 80-63 (19-20, 20-10, 21-12, 20-21)

A legnagyobb differencia ezen a mérkõzésen alakult ki, pedig nem így indult a kontinenstornákat nézve az európai 3. és az ázsiai 2. helyezett csatája. A koreaiak nagyon bekezdtek. Kockáztattak és olyan játékkal rukkoltak elõ, amit nemhogy 40, de még 20 percen át sem lehetett bírni. A mérkõzés elején 20-14-re elléptek. A második szakaszra a franciák rendezték a soraikat és a 20-19-es hátrányukból egy 12-3-as futással 31-23-as elõnyt faragtak.

A 39-30-ról induló harmadik negyedben volt még egy fellángolása Dél-Koreának, amikor 43-38-ra zárkóztak fel. Ezt követõen azonban Pierre Vincent tanítványai a harmadik negyed végére 60-42-re léptek el, amivel végképp eldöntötték a mérkõzés sorsát. A gallok legjobbja Sandrine Gruda volt, aki 19 pontot és 5 lepattanót jegyzett.

A négy európai csapat továbbjutott, a vesztesek pedig szombaton folytatják a tornát.

A folytatás:
Kanada – Argentína
Japán – Dél-Korea

A két találkozó gyõztese vasárnap este az 5., egyben utolsó olimpiai helyért mérkõzik.