Hatalmas csatában győzelem a csehek ellen, elődöntőben a magyar válogatott

Magyarország - Csehország 78-71 (26-22, 14-13, 17-17, 21-19)

FIBA U19 Women's Basketball World Cup 2021, negyeddöntő
Debrecen, Hódos Imre Sportcsarnok
Davydov, Deman, Salins

Magyarország : Kéita 2, Dombai 17/3, Krasovec 6, Boros 23/12, Madár 17. Csere: Sitku 7/3, Miklós, Rakita 2, Gyöngyösi 2, Telegdy, Holcz 2.

Csehország: Zeithammerova 8, Malikova 5, Fiserova 7, Vydrova 4, Kadleocva 14/6. Csere: Paurová 22, Hynkova, Kubickova, Pokorna 2, Brejchova 9/6.

Szerdán legyőzte Olaszországot, ezzel bejutott a legjobb nyolc közé a női válogatottunk az U19-es világbajnokságon. Ahogy az a mérkőzés előtti beharangozóban is olvasható, a pénteki negyeddöntőt Csehország ellen vívták mieink, akik ellen hatalmas párharcban, 78-71-es győzelmet arattunk.

A mérkőzés feldobásából a magyarok szerezték meg a labdát, és bár nem az első támadásból, de az első pontok így is a lányoké voltak. Boros Júlia nevéhez fűződött az első öt pont, akihez nem sokkal később Madár Eszter is csatlakozott (7-5). Az elkövetkezendő percek pontjai változatlanul Boroshoz és Madárhoz tartoztak. Ám sajnos ez sem volt még elég, hogy lányaink túlzottan el tudjanak szakadni ellenfelüktől. Csehország hosszabb ideig tartotta magát a 2-3 pontos különbségen, míg nem Madár Eszter hét pontjával sikerült kellőképpen elszakadnunk (18-10). Hiába az ezt következő pár cseh pont, kettő perccel a negyed vége előtt Boros Júlia megszerezte a mérkőzés első magyar hárompontosát is, mely időkérésre kényszerítette az ellenfél vezetőedzőjét (21-14). A periódus vége ugyan Csehország hajrájával végződött, de Magyarország így is megtartotta előnyét, 26-22-vel kezdhettük meg a második negyedet.

A második szakaszt Dombai Réka pontjai nyitották (30-22). Egy rövid időre a csehek feljönni látszódtak, de Dombai mm-re pontos aszisztjával Sitku Zsuzsanna is megszerezhette első pontjait, így megtartva a két fél közötti különbséget. A negyed közepére a 8 pontos előny állandósulni látszott. A mérkőzésnek ezen a pontján viszont lányaink beütötték az ötödik csapatfaultjukat, mely esélyt adhatott volna a cseheknek a felzárkózásra, ám ehelyett csak még nagyobb energiát mozgósított mieinkben. 10 pontos különbségnél egy újabb időt kért ki a cseh vezetőedző. Az eligazításból visszatérve Cziczás László is elhasználta első időkérését, melyből visszajőve Csehország feléledt hamvaiból és három pontra felzárkózott (38-35). A negyedet Gyöngyösi Janka középtávolijával zártuk, öt pont volt a magyar előny (40-35).

A magyaroké volt a kezdőlabda a harmadik negyed elején, így az első támadásból Boros Júlia szerezhetett további pontokat (42-35). A csapatok egy ideig fej-fej mellett haladtak. Felváltva vétettek hibákat, illetve szereztek pontokat a felek, de Csehország így se tudta megtörni a kialakított magyar előnyt. Elképesztő harcok folytak a pályán, szerzett és eladott labdák sokasága mindkét oldalon, de az eredmény így is változatlan maradt (47-43). A csehek törték meg a dobócsendet hárompontosukkal, mely felhozta Őket egy pont különbségre (47-46) , de a Boros-Madár duó válaszával, szinte azonnal visszaállt az előnyünk (51-46). A negyed vége előtt egy perccel mindkét csapatnak összegyűlt az öt csapatfaultja, amelyet felváltva használtak ki a nemzetek. Ez persze lányainknak kicsit jobban kedvezett, hiszen minden kiharcolt faulttal tovább tudták növelni fore-jukat. A periódus lefújásakor 57-52 állt az eredményjelző táblán.

Az utolsó játékrészt Csehország rohama indította, és habár nagyon kemény védekezést láthattunk Tőlük, Dombai Rékát így se tudták megállítani, Ő is átlépte a 10 dobott pontot (59-55). A negyedik percbe érkezve a cseh vezetőedző kénytelen volt kikérni egy újabb időt, melyet Sitku Zsuzsanna jól időzített hárompontosa kezdeményezett. Visszatérve lányaink hatalmas energiákat mozgósítottak, újra kialakítottak egy 10 pontos különbséget, ami elsősorban Boros Júliának volt köszönhető. A meccs ezen pontján érte el a 20. dobott egységet (67-57). Igazi csapatjátéknak lehettünk tanúi. Minden egyes alkalommal, amikor a csehek feléledni látszottak, valaki kézbe vette az irányítást és korrigálta az eredményt. Egy perccel a negyed vége előtt cseh időkérés következett és 74-65 állt a kijelzőn. A szünetből visszatérve az ellenfél rövid időre meglepte lányainkat és sikerült felzárkózniuk, de összeségében ez már mit sem számított, Magyarország hatalmas csatában legyőzte Csehországot, ezzel kiharcolva magának az elődöntőbe való jutást (78-71).

Az elődöntőben az USA-Spanyolország párharc győztese lesz az ellenfelünk!