Hatalmas küzdelemben maradt alul az U16-os válogatott

:

:

A magyar U16-os válogatott hatalmas csatában, egy végletekig kiélezett mérkõzésen 74-72-es vereséget szenvedett az udinei Európa-bajnokság nyolcaddöntõjében Litvániától. A magyar csapat az alsó ágon, a 9-16. helyért folytatja a szereplését a tornán. Pénteken 16 óra 30 perctõl Szerbia lesz az ellenfél.

Fotó: FIBA

Fotó: FIBA

Litvánia ellen az Európa-bajnokságon az eddigi legnagyobb téttel bíró mérkõzésére készült a magyar válogatott Udinében. Ebben a lebonyolításban ugyanis a nyolcaddöntõkkel gyakorlatilag egy új torna kezdõdik és egy gyõzelem már most biztosan az A-divíziós tagság megõrzését jelentette volna. Litván triplával indult a mérkõzés, de erre Horváth Fruzsina és Angyal Barbara válaszolt, így másfél perc után 4-3-as elõnyben voltunk. A folytatásban a litvánok kerültek kisebb lépéselõnybe, a legnagyobb különbség 6 pont volt a javukra. A játékrész hajrájában azonban Kovács Kitti és Dúl Panka találataival, illetve Mányoky Réka triplájával zárkázott a válogatottunk. 10 perc után 19-15-ös állást regisztrálhattunk.

Fotó: FIBA

Fotó: FIBA

A második szakasz nem indult jól. Rögtön a játékrész elején betaláltak a litvánok, majd Angyal Barbara sportszerûtlenje után 24-15-re ellépett riválisunk. Kovács Kitti és Balogh Júlia volt eredményes magyar részrõl, de a következõ percekben 6-8 pont között beállt a differencia a csapatok között. 29-21 után kezdte meg a felzárkózást a magyar együttes: Wentzel Nóra, Tóth Orsolya és Angyal Barbara is eredményesnek bizonyult ekkor. Három perc volt hátra a félidõig, amikor 31-30-nál fordítottunk. Egyértelmûen lendületben jött a magyar csapat, érkeztek a lepattanók és a szerzett labdák. Farkas Laura is feliratkozott a pontszerzõk közé két szép találattal. Egészen 37-34-re léptünk el, amikor elérkezett az utolsó perc. Az eddig is feszült hangulatú mérkõzés során Farkas kért számon a játékvezetõkön vitatott ítéleteket (a palánkok alatti csatározások megítélésében valóban akadtak bírói következetlenségek ezen az estén) és ezért technikait kapott. Ebbõl a szituációból a litvánok jöttek ki jól, 7-0-val zárták a félidõt és így 41-37-re vezettek a szünetben.

Fotó: FIBA

Fotó: FIBA

A harmadik negyed elején Tóth Orsolya volt eredményes, de a következõ litván támadásnál Angyal Barbara beütötte a harmadik hibáját. Lélektanilag nagyon fontos volt, hogy hamar sikerült kiegyenlíteni, majd Dúl Panka 2+1-es megoldásával 46-43-ra vezettünk is. Fej-fej mellett haladtak a csapatok, kiegyenlített küzdelem folyt a pályán. Azok számára, akik csak a statisztikán követték a meccset, a számok nem adják vissza, hogy a magyar lányok erõn felül küzdve tudták a lépést tartani – a jelen pillanatban még – erõsebb, de mindenképpen nagyobb nemzetközi rutinnal rendelkezõ riválisukkal. Két litván tripla is utat talált a gyûrûbe, így 53-50-nél kisebb lépéselõnybe kerültek. Erre azonban az Angyal, Dúl, Farkas trió révén volt válasza a magyar csapatnak. 56-54-re vezettünk az utolsó percbe érve, de végül két büntetõvel 56-56-nál egyenlítettek a litvánok.

Fotó: FIBA

Fotó: FIBA

A faultok száma gyorsan gyûlt az utolsó 12-13 percben. Elõbb Horváth Fruzsina ütötte be a negyedik hibáját, majd a negyedik negyed elején Angyal Barbara is így tett. A záró szakasz elején a litvánok két duplát értékesítettek, míg magyar részrõl Dúl tripláját és Angyal két büntetõjét regisztrálhattuk. 61-60-ra vezettünk, amikor kétperces magyar kosárcsend következett. Ezt a kisebb kihagyást könyörtelenül megbüntette a litván együttes, 6-0-val 66-61-re fordítottak. A rossz szériánkat Angyal és Dúl találatai törték meg, így 66-66-nál ismét egyenlõ állásról árulkodott az eredményjelzõ. Kevesebb, mint 4 perc volt hátra, amikor Angyal Barbara kipontozódott. Ezt követõen ismét a litvánok kerültek elõnybe, de a végjátékban elõbb 70-66 után Kovács és Dúl révén egyenlítettünk, majd az utolsó percben 72-70-nél Mányoky hozta 72-72-es döntetlenre a meccset. A gyõztes találatot végül 16 másodperccel a lefújás elõtt szerezték a litvánok. Ezt követõen idõkérés után adódott lehetõsége válogatottunknak az egyenlítésre vagy egy triplával a meccs megnyerésére, de ezek a kísérletek nem érte célt, így Litvánia jutott a legjobb nyolc közé.

A magyar csapat legközelebb pénteken 16 óra 30 perctõl lép pályára, az ellenfél Szerbia lesz.

Litvánia U16 – Magyarország U16 74-72 (19-15, 22-22, 15-19, 18-16)