:
:
A 10. kiírásához érkezik a Bajnokok Tornája. A hagyományos soproni seregszemlén az európai U16-os bajnokcsapatok mérik össze az erejüket. A pénteki rajt előtt Czukorné Hollós Annát, a házigazda Soproni Darazsak Sportakadémia szakmai igazgatóját kérdeztük a torna hátteréről, sikerének titkáról.
Mielőtt rátérnénk az előttünk álló erőfelmérőre, néhány gondolatban kérlek foglald össze a Soproni Darazsak Sportakadémia szezonjának eddigi alakulását.
Alapvetően jól sikerült a szezon eleje a sportakadémia számára. Természetesen vannak orvosolandó kérdések, de a tehetségeink haladnak az útjokon és többé-kevésbé a tervezett programjukat végre tudjuk hajtani.
Nagyon örültem annak, hogy sok játékosunk kapott meghívást a válogatottakba és meg tudták mutatni felkészültségüket a novemberi Heraklész-héten. Három edzőt is delegáltunk, Czirják Szilviát (U16) és Stoics Juditot (U15) vezetőedzői, Laczka Miklóst (U18) másodedzői pozícióba. Ahogy a játékosok, úgy a sportszakembereink részvétele is fontos számunkra.
Haladunk tovább a megkezdett úton. A csapataink az első nemzetközi tornáikat teljesítették a közelmúltban vagy fogják teljesíteni az előttünk álló időszakban. Az eddigiek nagyon hasznosnak bizonyultak, sokat építettek a játékosainkon. Bízom benne, hogy sérültjeink minél gyorsabban felépülnek és még hatékonyabban végezhetjük a képzőmunkánkat.
Utaltál a nemzetközi erőpróbákra, melyek ebben az időszakban indulnak be igazán. Ezek közül kiemelkedik a hazai rendezésű Bajnokok Tornája. Immár 10. alkalommal látjátok vendégül az európai U16-os bajnokcsapatokat.
Már meghaladtuk volna a 10. kiírást, ha a Covid miatt a 2020-as és a 2021-es nem marad el, de jobb később, mint soha. Nagyon szeretnénk méltóképpen megrendezni és megünnepelni ezt az évfordulót. Készítettünk egy programfüzetet a jubileumi kiírásra, melyben többek között Bodnár Péter, az MKOSZ főtitkára és Paul Nielsen, a FIBA széles körben elismert női kosárlabda szakértője is megosztotta a gondolatait.
Mindketten kiemelték annak a jelentőségét, hogy immár több, mint egy évtizeden át sikerült fenntartani a tornát és felelevenítették: hány olyan tehetség játszott ez idő alatt itt, akikből Euroligás vagy akár a WNBA-ben pályára lépő játékos lett. A teljesség igénye nélkül 30 főt gyűjtöttünk össze, akik a legmagasabb szinten is megmutathatták tudásukat profi karrierjük alatt és az első nemzetközi fellépéseik egyikét itt teljesítették.
Szívet melengető érzés, ha tehetséges játékosoknak értékes első tapasztalatot tudunk biztosítani.
A 10. kiírás jelentőségét elsősorban abban fognám meg: utánpótlásban nem feltétlenül jellemző, hogy ilyen hosszú időt megél egy-egy esemény. Minek tudható be, hogy felszínen maradhatott a Bajnokok Tornája és a nemzetközi naptár szerves része lett?
A torna kiemelkedő szakmai és anyagi támogatottságát kell megemlíteni első helyen. Egyrészt a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének (MKOSZ) érdeme, másik oldalról a hazai sporttámogatási rendszernek is köszönhető, hogy eljutottunk eddig.
A stabil finanszírozáson felül fontos, hogy szakmai oldalról is óriási igény van rá. Jellemzően ezek a korosztályos bajnokcsapatok hazájuk versenysorozataiból kiemelkednek és ebben az őszi időszakban kevés minőségi mérkőzést vívnak. Miközben a magyar női kosárlabda kiemelt támogatást élvez, a legtöbb résztvevő ország nem tud hasonlót felmutatni és így nemzetközi tornára is kevesebb lehetőségük nyílik eljutni.
Mivel vendégeink többsége nem tudja megteremteni magának a minőségi mérkőzéseket a szezon ezek szakaszában, így komoly kompromisszumokra is képesek a klubok, hogy itt legyenek. Ez egy win-win szituáció, mely során a szakmai igény és a stabil háttér találkozik.
A jubileumi kiírás egyik különlegessége, hogy a magyar válogatott is ott lesz a mezőnyben. Mit kell tudni erről a rendhagyó kezdeményezésről?
Volt még szabad helyünk a tornára és érkezett a magyar szövetségtől egy olyan megkeresés, hogy fontos lenne az U16-os válogatottnak szezon közben is több nemzetközi mérkőzést szervezni. Ez a két gondolat találkozott. Nagyon örülünk, hogy ezzel – remélhetőleg – öt minőségi nemzetközi találkozót tudunk biztosítani a nemzeti csapatnak, hozzájárulva a jövő nyári Európa-bajnoki felkészüléshez is.
Nagyon fontos, hogy öt meccsről beszélhetünk. Különösen, hogy nem kell duplázni és még egy pihenőnap is szerepel a programban.
Ez az egyik olyan szempont, ami különlegessé teszi a tornát, hogy meg tudjuk teremteni a hatnapos lebonyolítás feltételeit. Jellemzően napi két mérkőzéssel két és fél napos egy-egy ilyen esemény. Ilyenkor az a tapasztalat, hogy nem tudja megadni a hatékony képzéshez szükséges találkozókat. A hosszabb lebonyolítás már lehetőséget biztosít a regenerálódásra és így a csapatok több minőségi időt tölthetnek a pályán.
Mit kell tudni az idei mezőnyről?
Külön ki kell emelni, hogy idén is itt van a mezőnyben a SEGLE XXI, spanyol állami sportakadémia csapata. Fontos számunkra, hogy eljönnek és partnerek abban, hogy a játékosaikat monitorozzuk a Soproni Darazsak Sportakadémia mérőrendszerével. Ebből rendkívül sok olyan adatot nyerünk, ami összehasonlítható a saját növendékeinkkel.
Az alappartnereink, a spanyolok mellett például a horvátok, az olaszok vagy éppen a lettek ezúttal is eljöttek. Állandóságra törekszünk, hogy a női kosárlabdában vezető országok leány kadett bajnokai érkezzenek. Ez ebben az évben is megvalósul.
A csapatlistát böngészve szembetűnő, hogy ismét vendégül látjátok a finn bajnokot. Nem csak azért szembetűnő, mert vasárnap felnőtt Eb-selejtezőt vívunk velük, hanem az elmúlt évek fejlődése miatt is. Nyáron negyedikek voltak az U16-os Európa-bajnokságon és bronzérmesek az Universiadén.
Egyértelmű célunk, hogy amint egy nemzet generálisan megmutatta magát nemzetközi porondon – és a finnek egyértelműen ez a kategória jelenleg –, akkor hozzuk el őket a tornára. Szeretnénk megnézni, hogy a bajnokcsapatuk milyen kosárlabdát játszik és mi az, ami számunkra onnan átvehető. Ezen felül a játékosok is ismerkedjenek a feltörekvő nemzetek stílusával, ha világversenyen találkoznak velük, ismerős legyen számukra.
A nemzetközi mérkőzések lényegét ugyanis érdemes megfogni olyan szemmel is, hogy a játékosokat új inger, teljesen más kosárlabda kultúra éri. A torna esélyt kínál arra, hogy az első élményeket adott esetben ne az Európa-bajnokságon vagy közvetlenül előtte a felkészülési mérkőzéseken kapják, hanem jóval korábban. Gondoskodva arról, hogy mire például az U16-os válogatotthoz kerülnek, legyen az eltérő játékstílusokról, kosárlabda kultúrákról tapasztalatuk.
Zárásul beszéljünk a játékvezetőkről. Készültök ezen a téren is különlegességgel a 10. kiírásra?
A tornának az a jól bevált rendszere, hogy a csapatokkal egy-egy játékvezető is érkezik. Nagy lehetőségnek tartják a külföldi játékvezetők, hogy közreműködhetnek ezeken a találkozókon.
Itthonról a kezdetektől nemzetközi FIBA, illetve top A-csoportos bírók dolgoztak a tornán. Azokat invitáltuk meg a 10. kiírásra, akik az évek során közreműködtek az eseményen, hogy játékvezetői szempontból is megünnepeljük ezt a mérföldkövet.