Holland bravúr a debreceni negyeddöntõben

:

:

Pénteken rendezték Debrecenben az A-divíziós U20-as Európa-bajnokság negyeddöntõit. A nap meglepetését Hollandia szállította, akik legyõzték az Alina Iagupovával felálló ukránokat. A nap legszorosabb mérkõzésén a spanyolok 2 ponttal verték a franciákat. Véget ért a svéd menetelés, miután az oroszoktól 73-65 arányban maradtak alul. A törökök pedig ha nehezen is, de érvényesítették a papírformát a fehéroroszok ellen. Összefoglaló egy fantasztikus debreceni napról.

Spanyolország – Franciaország 55-53 (10-16, 21-10, 10-12, 14-15)

Legjobb dobók:

ESP: Ortiz 21, Gil 16, Casas 12
FRA: Chevaugeon 13, Bernies 9, Nayo 8, Diallo 8

Az elsõ negyeddöntõben Spanyolország és Franciaország csapott össze. A két nemzet a nõi mezõny meghatározói, de tavaly ebben a korosztályban a franciáknál elmaradtak a várt eredmények. A gallok javítani szerettek volna és ennek megfelelõen kezdtek, 3 perc alatt 9-0-ra léptek el. A francia csapat pontosan játszott, nem adták el a labdákat és nem hamarkodták el a dobásaikat, így a spanyolok nem tudták a szokásos futós játékukat játszani. Ennek megfelelõen az elsõ szakasz végén 16-10 állt az eredményjelzõn.

A második negyedben a spanyoloknál érkezett Mariona Ortiz, aki 21 pontot és 8 lepattanót jegyzett a mérkõzésen. A második szakasz elsõ 5 percében ebbõl 6 pontot szerzett és 23-23-nál már egyenlítettek a hispánok. A szünetre a spanyol csapat 31-26-os elõnyre tett szert. A harmadik negyedben a franciák védekezése visszaállt az elsõ negyed szintjére és 36-36-nál egyenlítettek is. Ebben a negyedben mindössze 10 pontot engedélyeztek a spanyoloknak

A negyedik szakasz 41-38-as spanyol elõnyrõl indult. Ekkor a címvédõ 46-40-re lépett el, de a franciák egy 6-0-s futással 46-46-nál egyenlítettek. Futásra futás volt a válasz, a spanyolok csináltak egy 8-0-s sorozatot, amivel 3 perccel a lefújás elõtt 54-46-as elõnybe kerültek. Eldõlni látszott a csata, de a hatalmas szívvel játszó franciák nem adták fel, 54-53-ra szépítettek 1 perc 50 másodperccel a lefújás elõtt. Sokáig nem esett pont a végjátékban és 14 másodperccel a mérkõzés vége elõtt a gallok még mindig 54-53-nál a vezetésért támadhattak. Nem találtak be, majd Laura Gil egy sikeres büntetõje állította be a végeredményt. A franciák Diallo révén az utolsó másodpercekben még egy triplát szerezhettek volna, de a dobás nem ért célt.

Ukrajna – Hollandia 63-71 (17-19, 20-21, 9-19, 17-12)

UKR: Iagupova 21, Chek 13, Naumenko 13
NED: de Kleijn 23, Butter 14, Lammerink 12

Erre a negyeddöntõre Alina Iagupova fantasztikus játéka miatt esélyesként érkeztek az ukránok és úgy indult a mérkõzés, hogy gyorsan el is döntik a továbbjutás kérdését. A találkozó elején 10-2-re elhúztak. Ezzel azonban nem sokra mentek, mivel Iagupova 10 pontja ellenére a hollandok fordítottak, sõt a negyed végére minimális elõnyre tettek szert. A hollandok a második negyed elején 25-17-re léptek el, de a keleti szomszédaink a szünetre 40-37-re zárkóztak fel.

A harmadik negyed sorsdöntõnek bizonyult. Az ukránok a harmadik szakasz elsõ 7 percében mindössze egy duplát jegyeztek. Ez idõ alatt 55-39-re lépett el a narancsmezes holland válogatott. Az ukránok a játékrész végére hiába szedték össze magukat, csak 59-49-re tudták kozmetikázni az eredményt. A negyedik etapban 3 perccel a lefújás elõtt 68-61-re zárkóztak fel Iagupováék, de fordítani nem tudtak. A 23 pontos Marlou de Kleijn a végjátékban sem hibázott, Hollandia pedig 71-63-ra nyert.

Svédország- Oroszország 65-73 (18-20, 12-18, 16-12, 19-23)

SWE: Vesterberg 16, Abdi 14, Drammeh 10
RUS: Stolyar 15, Tikhonenko 14,

Kiseleva 13

A svédek a várakozásoknak megfelelõen szerepeltek az elsõ hat mérkõzésükön és Farhiya Abdi vezetésével magabiztosan jutottak a negyeddöntõbe. Most is úgy nézett ki, hogy érvényesítik a papírformát az oroszok ellen. Alig nyolc perc alatt 17-11-re léptek el. Ezt követõen azonban ébresztõt fújtak az oroszoknál, akik egy 16-1-es futással 27-18-ra módosították az állást a második negyed közepén. Az oroszok az elõnyüket innentõl kezdve egyszer sem adták ki a kezükbõl.

A 38-30-as szünet után a harmadik negyedben nem nõtt tovább a különbség, sõt a játékrész végjátékában a svédeknek volt egy fellángolásuk. Ekkor 47-39 után a negyed végére 50-46-ra kozmetikázták az eredményt. A negyedik szakasz elején 54-49 után az oroszok egy 14-5-ös futást csináltak, amivel 68-54-es elõnyre tettek szert és eldöntötték a továbbjutás kérdését. Az oroszok a triplákat tekintve “dobták szét” a riválisukat, miután 9 távoli dobásuk is sikeres volt.

Törökország – Fehéroroszország 66-61 (21-19, 11-11, 16-12, 18-19)

TUR: Bilgic 12, Cora 12, Aydin 10
BLR: Musatava 16, Papova 16,

Filonchyk 15

A törökök a mezõnybõl egyedüliként veretlenül jutottak el a negyeddöntõbe. Ezt a meggyõzõ játékot az elsõ félidõben nem tudták pályára tenni, sõt… Az alacsonyabban jegyzett, de nagyot küzdõ fehérorosz gárda jól tartotta magát. Az elsõ etap végén mindössze 21-19-re vezettek a törökök, de a második negyed elején már a fehérorosz gárdánál volt az elõny. A szünetben szoros küzdelem után 32-30-as török elõny állt az eredményjelzõn. A törökök számára nem elsõsorban az eredmény, hanem Olcay Cakir sérülése lehetett aggasztó. A legnagyobb sztárjuknak a bokája ment ki és az egész szünetben ápolták.

Cakir a harmadik negyedre visszatért, de egy darabig a személye sem segített a törökökön. A fehérorosz alakulat 40-35-re lépett el a játékrész elején. Ezt követõen azonban rendezték a soraikat a törökök és egy 13-0-s futással a harmadik szakasz végére 48-40-re fordítottak. A negyedik negyed elején a fehéroroszok Mariya Filonchky vezérletével többször is felzárkóztak négy pontra, de fordítani nem tudtak. Cakir hõsies küzdelme mellett Pelin Bilgicet érdemes kiemelni, aki 12 pontjából hetet a negyedik negyedben szerzett. Lényegében ezekkel a villanásokkal maradt meg a törökök elõnye.