Hirdetés
USA

Így változik a női kosárlabda 2025-ben: indul az Unrivaled



:

:

Hirdetés

A 2025-ös esztendő több változást is hoz a női kosárlabdában. Vannak köztük olyanok, amelyeknek egész gyorsan látványos eredményük lehet, akadnak olyanok, melyek csak később éreztethetik hatásukat. Az év első napjaiban igyekszünk ezeket csokorba gyűjteni. Az első részben az Unrivaled ligával foglalkozunk.

Január 17-én indul az Egyesült Államokban az Unrivaled. Mi is sokat és sokszor írtunk nyáron a formálódó új ligáról, melynek legfontosabb célja, hogy olyan üzleti vállalkozássá erősödjön, mely megteremti: a WNBA sztárjai hazájukban is megkereshessék azt a jövedelmet, melyért korábban Törökországba, Oroszországba vagy éppen Kínába utaztak játszani.

Az Unrivaled egy speciális szabályokkal kiírt 3×3-as bajnokság lesz. A legnagyobb hangsúly itt a speciálisra kerül, hiszen semmilyen formában nem hasonlítható majd a FIBA 3×3-hoz. Az összecsapások rövidebb, de mégis teljes pályán zajlanak majd. A pálya egészen pontosan 70 láb hosszú (21,33 méter) és 50 láb (15,24 méter) széles lesz. Hogy el tudjuk helyezni ezeket a számokat, a hivatalos kosárlabdapálya a FIBA-nál 28 m × 15 m, az NBA-ben és a WNBA-ben 28,65 m × 15,24 m.

A mérkőzéseket négy negyedre bontják, mint a hagyományos kosárlabdában. Különbség azonban, hogy hétperces negyedek lesznek. A teljes szabályrendszert, így például a támadóidő hosszát, a megengedett faultok számát még nem hozták nyilvánosságra. Ezek ismeretében lehet majd további következtetéseket levonni a játékra vonatkozóan, de sokszor hangsúlyozták a liga képviselői, hogy inkább a hagyományos kosárlabda alapelveit igyekeznek követni.

A liga hat csapattal és 36 játékossal indul. A csapatok keretét hat játékos alkotja. A szerződött játékosokat egy amolyan szakmai bizottság osztotta szét. Ügyeltek arra, hogy szerkezetben, játékerőben hasonló gárdák formálódjanak, de idővel megnyitják majd az átigazolások előtt az utat. Az Unrivaled alapítói Napheesa Collier és Breanna Stewart. A projekt kezdetén a két olimpiai bajnok alapozta meg a befektetők felé a szakmai bizalmat. A nevük garancia volt arra, hogy a korábbi évek elhalt téli ligáival ellentétben ez valóban életképes vállalkozás legyen.

Az Unrivaled teljes átláthatóságot ígért. A honlapjukon böngészhető, hogy befektetőktől összesen 35 millió dollárt gyűjtöttek. Irányadó módon a befektetők teljes listája böngészhető ITT. Ez abszolút rendhagyó innen Európából – különösen a mi térségünkből – nézve, de a bizalom erősítéséhez ez elengedhetetlen. Az éves bérkeret az első szezonban 8 millió dollár lesz. Ez azt jelenti, hogy az átlagbér 222222 dollárra jön ki. Hogy ezt miként differenciálják, arról egyelőre nincsenek információk.

A mérkőzéseket az első szezonban Miamiban rendezik. A Mediapro nevű studióközpontban állítanak fel egy 850 néző befogadására alkalmas pályát. Ez a Mediapro egy olyan gyártóbázis, ahol több mint 7000 m² terület áll rendelkezésre digitális tartalomgyártásra és 12 nagy stúdió található benne öltözőkkel, irodákkal. Ezek közül az egyiket rendezik be a találkozókra. Tervek szerint 2026-tól nyolc csapatra és 48 játékosra bővül a liga. Ekkor már szerte az Egyesült Államokban lesznek meccsek és így a finanszírozásnak a jegyeladások, illetve a merchandising is komoly lábat adhat. Az Under Armour sportszergyártó öltözteti a csapatokat.

A liga első szezonját a rájátszással együtt kilenc játékhétre írták ki. Hetente három játéknapon (hétfőn, pénteken és szombaton) zajlanak a mérkőzések. Minden este két találkozó lesz. Az alapszakasz körmérkőzéses rendszerben zajlik. A végén az első négy helyezett jut a rájátszásba, amely egyenes kieséses formában fut majd. A hétfői és a pénteki találkozókat a TNT nevű csatorna, a szombatiakat a truTV közvetíti. A streaming partner pedig a Max, ahol az összes mérkőzés követhető majd. Hogy ez globálisan így lesz-e és hazánkban is láthatjuk-e a Maxon a mérkőzéseket, arról egyelőre nincsenek információink.

A csapatok neve az alábbiak szerint alakulnak: Vinyl, Mist, Laces, Rose, Phantom és Lunar Owls. Az első évben az edzők pedig Phil Handy (Mist BC), Adam Harrington (Phantom BC), Nola Henry (Rose BC), DJ Sackmann (Lunar Owls BC), Andrew Wade (Laces BC) és Teresa Weatherspoon (Vinyl BC). A vezetőedzők közül a magyar közönségnek a Chicago Sky-t korábban irányító olimpiai bajnok Weatherspoon lehet a legismertebb, de az NBA-fanoknak az egykoron a Los Angeles Lakers stábjában is dolgozó Phil Handy mondhat még valamit.

Nyilván egy új liga az egyetemi kosárlabda legmagasabb szintjének és a WNBA-nek a presztízsével semmilyen formában nem vetekedhet. Ugyanakkor jó ugródeszka lehet feltörekvő szakembereknek.

Nézzük a játékoskereteket, ahol viszont csak ismert névvel találkozunk:

Vinyl BC – Arike Ogunbowale (csapatkapitány), Aliyah Boston, Rhyne Howard, Jordin Canada, Dearica Hamby, Rae Burrell
Mist BC – Breanna Stewart (csapatkapitány), Jewell Loyd, Dijonai Carrington, Courtney Vandersloot, Aaliyah Edwards, Rikea Jackson
Laces BC – Alyssa Thomas (csapatkapitány), Jackie Young, Kayla McBride, Stefanie Dolson, Kate Martin, Tiffany Hayes
Rose BC – Chelsea Gray (csapatkapitány), Angel Reese, Kahleah Copper, Brittney Sykes, Azurá Stevens, Lexie Hull
Phantom BC – Satou Sabally (csapatkapitány), Natasha Cloud, Marina Mabrey, Brittney Griner, Sabrina Ionescu, Katie Lou Samuelson
Lunar Owls BC – Napheesa Collier (csapatkapitány), Courtney Williams, Skylar Diggins-Smith, Shakira Austin, Allisha Gray, Cameron Brink

Olvashatjuk Cameron Brink nevét, aki két évet írt alá. Az első szezonban súlyos térdsérülésből lábadozik és még nem lép pályára.

Lesznek hiányzók is. A legnagyobb érvágás, hogy Caitlin Clarkot nem tudták becsábítani. Az a médiafigyelem, amit behozhatna sokat dobna az induláson. Clark azonban úgy döntött, hogy az őrült évek után regenerálódni szeretne. Mellette nem lesz ott A’ja Wilson, Nneka Ogwumike és Jonquel Jones sem. Kelsey Plum pedig a tél elején mondta vissza a részvételt.

A liga a UConn sztárját Paige Bueckers-t és az LSU jelenlegi meghatározó karakterét Flau’jae Johnson-t is szerződtette. Ők értelemszerűen nem a pályán segítik a munkát, hanem a “The Future is Unrivaled” kampányban, mely azt hivatott közvetíteni, hogy a meghatározó egyetemi játékosoknak is lépcsőfokot kínál az új bajnokság.

Hogy aztán valóban az Unrivaled jelenti-e a jövőt, arra később kapunk választ.

A szakmai szempontokon túl azonban mindenki a számokat fogja nézni. Első körben a lineáris televíziós és streaming nézettségre vonatkozó adatokat, majd természetesen a további üzleti szempontokat is. A legfontosabb, amire választ kapunk, hogy valóban képesek-e a WNBA sztárjai egy olyan terméket előállítani, amivel megtermelik maguknak azt a bért, melyért korábban át kellett jönni a nem éppen piaci alapon működő európai és ázsiai klubokhoz.

Szívtelenül hangzik így fogalmazni, de jelen pillanatban minden más másodlagos. Ha bejön a projekt és jövőre már 48 játékossal fut a liga, akkor alapjaiban rendeződhet át minden.

Hirdetés