Japán drámai meccsen verte Belgiumot, elődöntő az olimpián

Japán - Belgium 86-85 (19-16, 22-26, 20-26, 25-17)

Tokió, Saitama Super Arena
Yu, Bonner, Boyer (Papadopoulos)

Japán: Takada 19/6, Machida 10, Hayashi 9/9, Miyazawa 21/21, Akaho 12. Csere: Nagaoka 4, Motohashi 10/6, Todo, Mawuli 1, Okoye.

Belgium: K. Mestdagh 24/21, Delaere 10/6, Meesseman 25, Linskens 2, Allemand 11/3. Csere: H. Mestdagh 3/3, Nauwelaers, Massey, Vanloo 2, Raman 8.

A tokiói olimpia női kosárlabda tornájának harmadik negyeddöntőjében minden tekintetben kiemelkedő mérkőzésen Japán 86-85-re verte Belgiumot és ezzel bejutott a legjobb négy közé. Az elődöntőben a Spanyolország – Franciaország párharc győztese lesz a riválisuk.

Az első negyedben fej-fej mellett haladtak a csapatok. Nem alakult ki nagy különbség egyik oldalra sem. 10 perc után 19-16-ra mentek a japánok. A második negyed elején a hazaiak elkaptak egy jobb sorozatot és néhány védekezésbeli kihagyást kihasználva a belgáknál 30-18-ra léptek el két és fél perc alatt. Ezt az előnyüket azonban nem tudták megőrizni. A félidő hajrájában Kim Mestdagh két triplája után 37-35-nél már a belgák vezettek. Az előnyüket pedig a nagyszünetig megtartották. A félidőben 42-41 állt az eredményjelzőn.

A harmadik negyedben megnyílt az út Belgium előtt, hogy bevigye a döntő futást. Négy perc alatt 56-45-re léptek el. Tartották is az előnyüket. A harmadik negyed végén 68-61-re mentek. A záró szakasz legelején Emma Meesseman duplája után 70-61-re módosult az állást. A hazaiak viszont nem adták fel, három triplát értékesítettek és 72-72-nél egyenlítettek.

A hazai egyenlítés után ismét a belgák kerültek fölénybe. Még az utolsó két percbe érve is 81-77-re mentek. A fordulópontot Julie Vanloo teljesen felesleges sportszerűtlen hibája jelentette. Ebből a japánok négy pontot értek el és utolérték ellenfelüket. Fél perc volt vissza, amikor 83-83 után Julie Allemand két büntetője után 85-83-ra még az európai gárda vezetett. Saki Hayashi harmadik triplájával 16 másodperccel a vége előtt magához ragadta a vezetést Japán. Azóta már tudjuk, hogy ez a döntő tripla volt. Az utolsó támadásból a belgák nem találtak be. A végén Kim Mestdagh vállalta el a dobást, de a kísérlete lejött.