Kanada - Japán 82-86 (20-20, 26-30, 21-20, 15-16)

Julio Anaya (Panama), Martin Horozo (Bulgária), Sara Elsharnoub (Egyiptom)

Kanada: Colley 3, Carleton 19/6, Achonwa 12, Alexander 16, Fields 17/3. Csere: Pellington, Hill 7, Ejim, Swords, Amihere 8.

Japán: Takada 6, Yamamoto 21/9, Hayashi 4, Miyazaki 16, Akaho 6. Csere: S. Mawuli 8/3, Kawai 2, Yoshida, Motohashi, Noguchi, E. Mawuli 21/9, Hirashita 2.

Fotó: Bálizs Zsuzsa

A soproni olimpiai selejtező záró napjának nyitó mérkőzésén Japán 86-82-re verte Kanadát. Ez azt jelenti, hogy az ázsiai együttes és Spanyolország kvótát szerzett ebből a csoportból.

Válogatottunk Spanyolország ellen  győzelmi kényszerben lép pályára a 17 óra 30 perckor kezdődő találkozón.

A mérkőzésen egyértelmű volt a képlet, a győztes biztos olimpiai résztvevő és egy csapatot magával visz az ötkarikás játékokra. Úgy indultunk neki, hogy kanadai győzelem esetén a magyar válogatott, míg japán siker esetén Spanyolország szerez még kvótát.

Gyors japán kosár vezette fel a találkozót és ez valamennyire szimbolikus is volt, hiszen az első negyedben minimális különbséggel, pár ponttal, de szinte végig az ázsiai gárda járt előrébb. Kanada az utolsó három percbe érve 12-10-nél szerzett vezetést rövid időre. A végig kiélezett negyed zárásakor 20-20 állt az eredményjelzőn. A japánoknál Saki Hyashi, míg Kanadánál Natalie Achonwa járt 8 pontnál. A második negyed elején ismét az olimpiai ezüstérmes került 2-4 pontos előnybe.

Kis differencia mellett elképesztő hullámzás jellemezte az összecsapást. 28-24-es japán vezetés után 29-28-ra fordított Kanada, majd innen 10-0-val 38-29-re ismét a japánok vezettek. Ez volt a legnagyobb különbség ezen a délután. Kanada igyekezett megfogni a meccset és a félidő utolsó két percébe érve 42-39-re felzárkóztak. Innen 47-39-re újra elszakadt Japán. A félidő hajrája azonban a juharleveleseknek sikerült jobban, így 50-46-ra szépítettek. A harmad negyed elején másfél perc alatt egyenlített Kanada, majd a vezetést is átvették 52-50-re.

A harmadik etap második felétől fej-fej mellett váltott vezetéssel haladtak a felek. Japán 3-5 egységgel újra ellépett, de 65-65-nél egyenlített Kanada. Tartósítani azonban nem tudta előnyét. A záró szakasznak 70-67-es japán vezetésről futottak neki a felek. Elképesztő izgalmakat ígért ez a periódus. A japánok az első öt percben jellemzően előrébb jártak 3-5 egységgel. Kanada 79-79-nél azonban utolérte riválisát. A vezetést viszont nem tudta átvenni és ez volt a döntő. 83-79-re elszakadt Japán. Az utolsó percben két eladott labda, kihagyott ziccer és büntető is volt az észak-amerikai csapatnál. Így nem nyílt esélyük a győzelemre.