Két magabiztos győzelemmel utazik haza Szlovéniából a magyar válogatott

Szlovénia - Magyarország 62-94 (12-29, 21-25, 17-18, 12-22)

P. Pipan, D. Lapanović, R. Misson (D. Jager)

Szlovénia: Lisec 9, Oblak 26/3, Rakovina 4, Friškovec 6/6, Sivka 4. Csere: Rupnik 1, Kozina Bubnič -, Debeljak 11/9, Kramžar 1, Šrot -, Čeh -.

Magyarország: Kiss 19/3, Dubei 9/3, Aho 8/3, Lelik 3/3, Mérész 11. Csere: Kányási 9/3, Török -, Varga 8/6, Wentzel -, Horváth 9/9, Tóth 6, Dúl 12/6.

Fotó: KZS.si

A 2023-as Európa-bajnokságra készülő magyar válogatott 94-62-re győzte le Szlovéniát.

Szerdán 18 órától ezúttal egy újabb helyszínen, a Slovenske Konjicében csapott össze ismét Szlovéniával a magyar válogatott. Az első mérkőzéshez képest a csarnokon kívül a pályára lépő magyar keret is változott, melyet Székely Norbert szövetségi kapitány a kora reggeli órákban jelölt ki. Voltak azonban olyanok, akik mind a két meccsen megmutathatták tudásukat. Ilyen játékos volt például Mérész Beatrix is, aki végül a második találkozó első pontjait szerezte. Mérész azonban csak az egyike volt a magyar pontszerzőknek. Ezután ugyanis Dubei Debóra hárompontosa, majd Aho Nina sikeres büntetője következett, mellyel Magyarország 6-0-ás előnybe került. Ezt követően Lelik Réka is betalált távolról, majd ismételten Dubei pontjait láthattuk, így tehát még Zala Friškovec triplája ellenére is hat pont maradt lányaink előnye. Nemzetünk együttese pedig a továbbiakban is megállíthatatlan tempót diktált. A pontszerzők sorába végül Kiss Virág is beállt, ezzel pedig a felek közti differencia 3-13-nál már a tíz pontot is elérte. Ez volt tehát az utolsó csepp a pohárban a szlovénok számára, akik ekkor időt kértek időt eligazításra. A folytatásban a hazai együttes továbbra sem találta a ritmust. Székely Norbert tanítványai nem csupán a támadó, de a védőtérfélen is dominálták a parkettet, ami természetesen az eredmény alakulásán is meglátszódott. Magyarország gyönyörű csapatjátékot játszott, melyből minden pályára lépő egyenlően kivette a maga részét, ráadásul a szerzett pontok is nagyon szépen eloszlottak. Három percre a negyed vége előtt pedig már közel húsz pontos előnyt élvezhettek a magyarok – 7-25-nél Varga Alíz volt sikeres. A játékrész hátralévő perceiben igencsak kiegyenlítődött a pontszerzés. Szlovénia 5, míg Magyarország 4 pontot szerzett, így tehát a második felvonás 12-29-ről folytatódhatott.

A következő tíz percet Kiss Virág hárompontosa vezette fel, mellyel a felek közti különbség hivatalosan is elérte a húsz pontot. A kijelző ekkor egészen pontosan 12-32-t mutatott. Értelemszerűen, ezt követően tehát a hazaiak indíthattak támadást. A labda Eva Lisec-hez került, aki agresszív betörését végül egy fault jó kosárral tudta befejezni, mellyel összesen három egységet dolgozott le Szlovénia hátrányából. Lányaink lendülete azonban nem csökkent az első negyedhez képest. Lisec pontjai után Dúl Panka, majd Kányási Veronika találatai következtek, ami ismét időkérésre kényszerítette az ellenfél vezetőedzőjét (15-36). A rövid taktikai eligazítást követően megint csak magyar pontokkal folytatódott a játék. Ez azonban már jó ébresztő volt a szlovénok számára, akik ritmust váltottak, s szintén elkezdték gyártani a pontokat. Székely Norbert együttese azonban egy pillanatra sem hagyta magát, sőt, felvette a kesztyűt, s minden egyes szlovén kosárra kosárral válaszolt, melynek köszönhetően a differencia is állandósulni kezdett. Ekkor újabb cserék következtek magyar oldalon. Pályára lépett többek között a keddi keretből Török Ágnes, Mérész Beatrix, illetve Wentzel Nóra is beszállt a játékba. Ez a frissítés pedig még nagyobb lendületet adott lányainknak, akiken még csak minimálisan sem lehetett látni a fáradtság jeleit. 25-47-et regisztrálhattunk, amikor Dubei Debóra robogott végig a pályán, s végül két büntetődobás jogát harcolta ki. Ebben a periódusban pedig leginkább a büntetők játszották a fő szerepet. A játékosok ugyanis mindkét oldalról sorban állhattak vonal mögé, ugyanis már jóval az etap vége előtt összegyűlt mindkét együttes csapathibája. Végül az első félidő utolsó másodpercei is leperegtek, az első húsz perc 33-55-ös eredményét pedig Horváth Bernadett hárompontosa alakította ki. A mezőny legeredményesebbje ekkor a 16 pontos Teja Oblak volt, míg magyar oldalon Kiss Virág (11) szerezte a legtöbb pontot.

A második félidőt egy 8-0-ás rohammal indította Szlovénia, mellyel jelentős mennyiséget tudott ledolgozni hátrányából. Bő három perc elteltével csakis az ellenfél szerzett pontot, mígnem Kiss Virág is betalált. Ez a kosár azonban csak egy pillanatra szakította meg a szlovén pontszerzést, a játék ugyanis Teja Oblak sikeres büntetőivel folytatódott. Együttesünk ezután sem igazán találta a ritmust támadásban, majd következett Mérész Beatrix akciója, mely végül megtörte a jeget, Ezt követően ugyanis ismét beindult a magyar pontszerzés, előszőr Aho Nina, majd Dubei Debóra volt sikeres, ezzel pedig ismét húsz pont fölé nőtt csapatunk előnye (42-63). A támadásból szerzett lendületet lányaink pedig védekezésben is hasznosították. Az első félidőhöz hasonló magabiztossággal állították meg a szlovénok akcióit, mely a másik oldalon egyben gyorsindításokat, gyors kosarakat is eredményezett. 42-66-nál épp Varga Alíz értékesített egy jól időzített hárompontost, mely időkérésre kényszerítette az ellenfelet. Visszatérve Lea Debeljak és Teja Oblak találataival folytatódott a játék, akik összesítve 6 pontot tudtak szépíteni csapatuk teljesítményén. Ez azonban továbbra is kevés volt Szlovéniának a jelentős felzárkózáshoz. A harmadik negyed utolsó egy percét Kiss Virág büntetői vezették fel, miután pedig a 49-68-as állás volt olvasható az eredményjelzőn. Kiss büntetőivel együtt Magyarország végül egy 6-1-es szakasszal zárta a játékrészt.

A mérkőzés záró szakasza tehát 50-72-ről folytatódhatott, vagyis tíz percre a találkozó végétől 22 pontos előnyt élvezhetett Székely Norbert együttese. Ennek köszönhetően tehát talán nem is volt akkora probléma, hogy az első percekben a főszerepet ismét a védekezés játszotta – két perc alatt csupán egy találat született, s az is szlovén oldalon. Ám, mint kiderült, a csapatoknak csak ismét be kellett melegedniük, s az események ismét felpörögtek. A pontszerzés Horváth Bernadett hárompontosával folytatódott, majd Mérész Beatrix kosara következett, amivel már 26 pontnál járt a differencia. Ekkor ismét a hazai együttes kért időt eligazításra, s csakhogy a megszokott ritmusban folytatódjon a játék, a rövid szünetet követően megint csak rendezni tudta sorait a szlovén gárda, mely mind a támadó-, mind a védőtérfélen magabiztosabban lépett fel. Ellenfelünk azonban továbbra is nagyon sok hibát vétett mindkét oldalon, amit Székely Norbert tanítványai könyörtelenül és okosan ki is használtak. A differencia pedig végül 55-84-nél Dúl Panka sikeres büntetőivel érte el majdnem a harminc pontot, előbb azonban Szlovénia kért egy újabb időt. A folytatásban viszont ismét Dúl brillírozott, aki ezúttal távolról volt sikeres, az ő találata után pedig 57-87-et regisztrálhattunk. Ekkor már tulajdonképpen nem is volt többé kérdéses a győztes kiléte. Az utolsó két percben Szlovénia ismét minden tőle telhetőt megtett hátránya ledolgozása érdekében, ez azonban már nem változtatott a mérkőzés végkimenetelén. A 62-94-es végeredményt Varga Alíz hárompontosa rögzítette, mellyel Magyarország egy újabb magabiztos győzelmet aratott.