Hirdetés
3x3

Kezdődik a 3×3-as szezon



:

:

Fotó: FIBA.Basketball

Hirdetés

Bangkokban magyar idő szerint a péntek délelőtti órákban elrajtol a 2025-ös FIBA 3×3-as évad.

Egy új versennyel, egészen pontosan a Bajnokok Kupájával (FIBA 3×3 Champions Cup) vágunk neki a 3×3-as szakág 2025-ös szezonjának. Hiánypótló seregszemlére kerül sor Bangkokban, hiszen az 5:5 szakággal ellentétben – ahol a klubok a legnagyobb országokban nemzeti szinten és a nőknél a FIBA keretein belül is – játszanak Szuperkupát, addig a 3×3-as kosárlabdának nem volt amolyan évindító zászlóshajó eseménye. Egészen eddig, hiszen március második hétvégéjén összejönnek az előző évad nagy tornáinak legjobbjai.

A FIBA 3×3 Champions Cup vagy ahogy magyar fordításban majd használni fogjuk a következő napokban, a Bajnokok Kupája a házigazda Thaiföld mellett 2024-es olimpia, illetve a különböző kontinenstornák legjobb válogatottjait sorakoztatja fel. Ennek megfelelően a mezőnyt a nőknél az olimpiai bajnok Németország, az Európa-bajnok Spanyolország, az Ázsia-bajnok Ausztrália, az Amerika-bajnok Kanada, az Afrika Kupa győztese Madagaszkár, illetve Kína, Franciaország és ahogy a bevezetőben kiemeltük, a házigazda Thaiföld alkotja.

Az előzőekben hiánypótló rendezvényként jellemeztük a Bajnokok Kupáját. Ez nem túlzás, hiszen jóval előrébb került a nőknél a rajt és ez érdemben segítheti a szakág népszerűsítését. Az Ázsia-bajnokságot leszámítva eddig ugyanis az első negyedévben kiemelt válogatott torna nem volt a 3×3-as kosárlabdában. Ezzel együtt természetesen – ahogy minden új kezdeményezés – a 3×3 Champions Cup is rengeteg kérdést felvet.

Elég a naptárra pillantani, hiszen a nemzeti bajnokságok alapszakaszának hajrájával és idén az Európa Kupa elődöntőjével is ütközik a bangkoki torna. Ugyanakkor hosszú távon elkerülhetetlen, hogy markánsabban szétváljon a két szakág. Ebbe az irányba újabb lépés, ha márciusban tartósan megragad egy rangos válogatott esemény.

Fotó: FIBA.Basketball

Nehéz a kereteket értékelni, hogy mennyire a versenynaptárbeli ütközés és mennyire egy korszakhatár alakította a válogatottak összeállítását. Egy új olimpiai ciklus hajnalán járunk. Nem egy meghatározó játékos elköszönt Párizs után vagy ha vissza nem is vonult, de egyértelműen jelezte, hogy Los Angelesben már nem lesz ott.

A németeknél az olimpiai bajnok négyes meghatározó tagjai búcsúztak, de a franciák és a spanyolok is elkötelezték magukat a fiatalítás mellett. Ezt láthatjuk a négyeseiken. Még akkor is, ha a spanyoloknál Vega Gimeno egyelőre megmaradt hírmondónak. Kanada rakta össze a legrutinosabb gárdát, az elmúlt évadot végig versenyző alapcsapatukból Katherine Plouffe, Kacie Bosch és Paige Crozon is ott lesz a bangkoki tornán.

Fotó: FIBA.Basketball

Az ausztráloknál Anneli Maley képviseli az állandóságot. Érdekes Kína helyzete, akikre nem látunk rá innen Európából és nem is kommunikálják a terveiket, így kis túlzásokkal a világversenyek előestéjén a négyesek véglegesítésekor kezdhetünk kombinálni az elképzeléseiről. Most azt látni, hogy az U23-as és az U18-as világbajnokságon szereplő csapataikból is hoztak játékosokat. Ez pedig szintén a fiatalítás irányába mutat.

A torna csoportjainak beosztása:

A-csoport: Kína, Németország, Kanada, Madagaszkár
B-csoport: Franciaország, Spanyolország, Ausztrália, Thaiföld

A csoportmérkőzéseket pénteken és szombaton rendezik. A csoportok első két helyezettje jut a legjobb négy közé, ahol keresztbe játszanak a csapatok.

A torna hivatalos honlapja ITT érhető el. A mérkőzéseket élőben a FIBA 3×3 YouTube csatornája közvetíti élőben,

Hirdetés