:
:
Földi Attilával a nõi U18-as 3×3-as válogatott csapatvezetõjével beszélgettünk a csütörtökön kezdõdõ debreceni korosztályos Világbajnokság felvezetéseként. A magyar csapat Aho Nina, Horváth Krisztina, Kányási Veronika és Tóth Tímea összeállításban szerepel a tornán. Beszélgetésünk során érintettük, hogy Nagy Dorottya kiválásával át kellett alakítani a keretet, de kitértünk a riválisokra és a szakág sajátosságaira is.
Írta: Nagy Norbert
Egy sérülés miatt május közepén változtatni kellett a kereten. Kezdésként egy kicsit elevenítsük fel, hogy miként alakult ki a végleges összeállítás.
Így van, az eredeti négyesben szerepelt volna a PINKK-bõl Nagy Dorottya. Elég nagy érvágás, hogy nem tudta vállalni a játékot, ugyanis alapembernek számított. Sokat vártunk rá, mert eleinte úgy nézett ki, hogy nem lesz ez egy komoly sérülés. Az utolsó összetartásunk, ami május 22. és 27. között zajlott, elõtte lévõ pár napban beszélgettünk és akkor mondta, hogy próbált már mozogni, de kattog a térde. Mivel nem tudott megfelelõen hátrafelé lépni, így nem tudta vállalni a játékot. Helyére Kányási Veronika került be a keretbe.
Ezzel a módosítással mennyiben változik a csapat szerkezete?
Vera 1-es, 2-es poszton játszó játékos. Másként állítottuk össze a játékunkat, mivel egy magas emberünk maradt Tóth Timi személyében. A gyõri Horváth Krisztinát fogjuk használni magas posztokon, amikor a Timi lesz a csere. Õket fogjuk párban rotálni. Így kicsit alacsonyabbak lettünk, de gyorsabbak és ezt megpróbáljuk kihasználni.
A 3×3-as kosárlabdát kevesebben ismerik, ezért egy kicsit avass be minket a felkészülésbe. Egy ilyen világverseny elõtt hogy néz ki a szakmai munka? Vannak például begyakorolt figurák?
Ugyanúgy vannak figurák persze, de itt sokkal rövidebb a támadóidõ, 12 másodperc és így gyors mozgásokat kell csinálni. A figurák mellett tehát vannak olyan alapmozgásaink, amiket ugyan nem neveznék figuráknak, de rendszeresen használjuk õket.
Az edzések során zömében a fiú U18-as válogatottal készültünk, akik szintén itt lesznek Debrecenben. Három összetartásunk volt, amiket mindig tornával hangoltunk össze. Az egyetemi bajnokságban indultunk, ahol élesben próbáltuk ki a megbeszélteket.
Mint a klasszikus kosárlabdában, itt is vannak a védekezésben külön formációk, itt is megbeszéljük a besegítéseket, a kettõ-kettõk védését. Van egy zóna opciónk is bizonyos esetekre. Adottak azok a játékelemek, mint az öt-öt elleni kosárlabdában, csak kicsit másként, mivel három játékos alkot egy csapatot.
Az ellenfelekrõl mit lehet tudni? Vagy talán úgy pontosabb a kérdés, hogy mennyire lehet kiindulni a tavalyi ifjúsági olimpiából?
A nevek alapján máshol is lesznek változások. Azért olyan borzasztó nagy titkok nincsenek, akinek U18-ban az öt-öt elleni kosárlabdában erõs a válogatottjuk, azoknak ebben a szakágban is. Például most Pozsonyban volt egy torna, ahol a felnõtt válogatott lépett pályára és ott játszottak a korosztályos cseh lányok ellen. Azt az információt kaptuk, hogy a cseh lányok nagyon jók. Azért ezt hozom példának, mert a cseheknek U18-ban a „rendes” kosárlabdában is erõs a csapatuk.
Hosszabb távon nem lehet megmondani az erõviszonyokat. Itt a csoportkör után már egyenes kieséses rendszerben folytatódik a VB. Ha egy rossz meccsbe belenéz az ember, akkor abból a gödörbõl már nagyon nehéz kimászni.
A csoportunkat nézve én úgy vélem, hogy a spanyolok és németek nagyon veszélyesek. Neked errõl mi a véleményed?
Így van, bár az Ifjúsági Olimpián, amit korábban már említettél, a németeket a lányok kétszer is megverték. A spanyolokkal is kettõt játszottak, ahol a csoportmérkõzésen legyõzték õket, a bronzmeccsen viszont egy ponttal alulmaradtak. Itt egy meccsen bármi történhet, hiszen 10 perc az egész. Ha van egy kis kikapcs a fejekben, az sokba kerülhet. Ettõl függetlenül nem irreális azt mondani, hogy meg tudjuk célozni az elsõ helyet a csoportban.