Hirdetés
Archivum

Kezdõdik a bajnoki döntõ a Sopron és a Gyõr között



:

:

Hirdetés

Kedden délután kezdetét veszi a 2016-os bajnoki döntõ, mely során az UNIQA Sopron és a CMB Cargo UNI Gyõr gárdája csap össze. A párharc az egyik fél harmadik gyõzelméig tart. Beharangozó.

2012 és 2013 után harmadik alkalommal találkozik a bajnoki döntõben a Sopron és a Gyõr. A két finálé közül az elsõt 2012-ben még a gyõriek nyerték 3-2-re. Érdekesség, hogy mind a mai napig a Gyõrnek összesen ez a három gyõzelme van a megyei riválisa ellen. Egy évvel késõbb egyoldalú csatát hozott a finálé, akkor 3-0-ra nyert a Sopron. Az UNIQA Sopron fennállása során a 17. döntõjét játssza és 10. alkalommal lehet bajnok, ami bármely sportágat nézve nagyon komoly mérföldkõ egy klub életében.

Az erõviszonyok és a szezon eddigi alakulása alapján nagy esélyese idén a bajnoki finálénak a Sopron. A rájátszásban nem volt különösebb gondja Sterbenz László együttesének. A ZTE és a PINKK ellen is csak a második meccsek egy-egy periódusában tapasztalhattunk kisebb megingást, de végül mindkét alkalommal megszületett a gyõzelem és így a címvédõnek nem kellett túlóráznia. Ennek megfelelõen a terhelés is ideálisan oszlott meg. A párharcok között 6-7 nap telt el, mely megfelelõ idõt biztosít a regenerálódásra és a következõ riválisból történõ felkészülésre.

A soproni együttesnek játékban nincs oka különösebb változtatásra a negyeddöntõhöz és az elõdöntõhöz képest. Továbbra is a mély rotáció és a magas posztokon mutatkozó fölény lehet a gyõzelem kulcsa. A riválisoknak azért van nehéz dolga az idei tavaszon a Sopron ellen, mert ez a keret a hazai mezõny többségéhez képest rengeteg opciót kínál a kulcspillanatok megoldására. Különösen igaz ez, amióta Honti Kata támadásban többet vállal és Devereaux Peters beépült. Az amerikai center esetében nem csak az impozáns magyarországi statisztikákat kell nézni, hanem azt is, hogy a szerepvállalása milyen hatással van a társaira. Ez számokban kevésbé fogható meg, de rendkívüli stabilitást ad a soproni játéknak az a tudat, hogy egy ilyen kiváló képességû és domináns magas játékos uralkodik a palánkok alatt.

Látható, hogy a közösségi oldalakon, hozzászólásokban sokan vonnak párhuzamot a 2012-es fináléval. Ahogy az elõdöntõk kapcsán is többször kiemelésre került, a szezon eddigi menete alapján semmi nem utal arra, sem játékban, sem adott esetben fizikálisan, hogy ritmusát veszítheti a soproni csapat. Az idei aranyesélyekkel kapcsolatban a nagy elvárások olyan szinten a mindennapok részeivé váltak, hogy ennek feldolgozása már nem okozhat gondot. A másik nagy kérdés, hogy mi a jobb: lendületbõl érkezni vagy rápihenni egy párharcra. A Sopron sima útjával szemben a Gyõrnek a negyeddöntõje és az elõdöntõje is három meccses volt. Azonos erõsségû csapatoknál ez valóban egy reális kérdés, ahol azonban a rotációs lehetõségekben ekkora a különbség. Ott a lendület, a magasabb hõfokú meccsek nem adnak annyi pluszt, amennyit a fáradtság elvesz.

A Gyõr kapcsán a statisztika helyett a legfontosabb a döntõ elõtt az a tudat, hogy nincsen veszíteni valója Völgyi Péter csapatának. Ebben a párharcban nem tud olyan dolog történni, ami elvenné, kisebbítené az eddigi menetelés értékét. Ha ezt a szemléletet el tudja sajátítani a Gyõr és a szombati sikerélmény lendületét képes lesz megtartani a döntõ elsõ meccsére, akkor lehet esély minél szorosabb csatára. A Gyõr esetében a szombati meccs is megmutatta, ha a kezdõ ötös minden tagja extrát hoz és nincs hullámvölgy a játékban, akkor bárki ellen fel tudja venni a versenyt a csapatuk. Itt az igazán nagy kérdés, hogy azt a teljesítményt pár nap elteltével újra és újra meg lehet-e ismételni.

Sok múlik majd azon, hogy Cyesha Goree mennyire tud érvényesülni. Meghatározó volt az elõdöntõben a Gyõr támadójátékát tekintve, hogy sikerült helyzetbe hozni az amerikai játékost. A két csapat márciusi bajnokiján Sopronban bokasérülést szenvedett Goree, így nincs egy teljes meccsnyi tapasztalat arról, hogy a Sopron magas játékosai között mennyire tud érvényesülni. Az elõdöntõ másik nagy tanulsága, hogy a kifejezetten magas ritmusú és sok pontos elsõ meccs után (ekkor 82-73-ra kapott ki a Gyõr), a második találkozó második negyedétõl ki tudták zökkenteni riválisukat Laklóth Annáék. Ha összevonjuk a párharc meccseit, akkor öt negyed alatt kapott 105 pontot a Gyõr, majd a következõ hét negyedben 97-et. Ez óriási különbség és fordulat egy párharc menetében. A döntõt tekintve ez a kulcs. Ha nem tudja a Gyõr kizökkenteni a Sopront és a címvédõ végig pörgeti a meccseket ideális rotáció mellett, akkor ilyen terhelés után, ilyen kevés játékossal nagyon nehéz csodát tenni.

Hirdetés