:
:
Szerdán Romániában is elrajtolnak a bajnoki élvonal küzdelmei. Idén is a Sepsiszentgyörgy az esélyes.
Mozgalmas nyáron vannak túl a román élvonal állva maradt csapatai. Az eredeti tervek szerint 12 gárda alkotta volna a mezõnyt, de elõbb a Jászvásári Politehnica, majd a Târgoviște lépett vissza a küzdelmektõl. Mivel fordulónként két gárda is szünnapos lett volna a nyáron elkészített beosztáshoz képest, így szeptember közepén új sorsolást készítettek. Romániában az alapszakaszt követõen rendeznek egy középdöntõ kört és majd azt követõen kezdõdik a rájátszás.
Változtak a játékosok szerepeltetésére vonatkozó szabályok. Bevezetése került, hogy a bajnoki mérkõzések teljes idõtartama alatt egy hazai játékos szerepeltetése kötelezõ. Ezen felül pedig kötelezõvé tették, hogy a találkozók elsõ 10 percében egy 1996-ban vagy annál késõbb született hazai játékosnak pályán kell lennie. A légiósok számát is korlátozták. Csapatonként öt légióst lehet a mérkõzésekre nevezni, akik között három nem európai státuszú kaphat helyet.
Bekerült a versenykiírásba, hogy a nemzetközi kupákban szereplõ csapatoknak egy plusz európai státuszú légiós szerzõdtetését engedélyezik. A szabálymódosítások oka, hogy az utóbbi években a nem európai státuszú játékosok számát nem korlátozták és így a román ligába rengeteg nem éppen kiemelkedõ képességû, de igazán kedvezõ feltételekkel szerzõdtethetõ, elsõsorban amerikai játékos érkezett. A kialakult helyzet pedig egy idõ után már a fejlõdés és a FIBA sorozataiban való részvétel gátja is volt.
A nagy esélyes idén is a sepsiszentgyörgyi ACS Sepsi SIC. A klubnál úgy döntöttek, hogy elérkezett az idõ a nemzetközi erõpróbára is. Elindulnak az Európa Kupában, így ahhoz megfelelõ erõsségû keretet állítottak össze. Hat új igazolással készülnek az évadra. A tavalyi csapatukból öten (Annemarie Gödri-Pãrãu, Andreea Huþanu, Ancuþa Stoenescu, Kilin Tünde, Tyaunna Marshall) maradtak. Új igazolásként érkezik a kézdivásárhelyi Kovács Renáta, Kolozsvárról Teodora Neagu, a horvát válogatott Ru¾ica D¾ankiæ, illetve két svéd játékos Nathalie Fontaine és Danielle Hamilton-Carter személyében. A brassói csapatból Adrienne Webb-et is megszerezték. A keretüket pedig a rutinos fehérorosz center Marina Kress teszi teljessé.
A tavalyi bajnoki döntõs kolozsvári Universitatea Cluj-Napoca kerete is megújult. Öt játékos (Aida Kalusic, Radoslava Bachvarova, Theairra Taylor, Diana Moraru, Ioana Ghizilã) érkezett hozzájuk. Szintén kilépnek a nemzetközi porondra, hiszen indulnak a CEWL sorozatban. A bajnokságban a tavaly menetelés megismétlése a céljuk. Az új igazolásaik közül ki kell emelni Radoslava Bachvarovát, aki tavaly hazánkban szerepelt, a Vasas Akadémia csapatát erõsítette.
A CEWL sorozatban a kolozsváriak mellett Romániából még a brassói Olimpia Brasov, illetve a gyulafehérvári CS Universitatea Alba Iulia is rajthoz áll. Az elmúlt évad két döntõse mellett ez a másik két gárda szólhat bele az érmekért folyó csatározásokba. A román élvonal erõviszonyait fõleg a középmezõnyben – a magyarhoz hasonlóan – alapjaiban meghatározzák, hogy miként alakul egy-egy klubnál a légiósválasztás. Ennek megfelelõen ebbõl a sûrû bolyból, melyet a Temesvár, Arad, Szatmárnémeti, Alexandria csapatai alkotnak, szintén bárki elõléphet.


