:
:
Kedden kezdõdnek a nõi kosárlabda Euroliga negyeddöntõi. A párosításokról korábban nagy terjedelemben itt írtunk, most nézzük röviden az esélyeket az egyik fél második gyõzelméig tartó párharcokban.
Fotó: facebook.com/EuroLeagueWomen
A csoportgyõztesek közül az A-csoport elsõ helyezettje a Fenerbahce a Wisla Krakow gárdájával találkozik. Ez tûnik elõzetesen a legegyértelmûbb párharcnak. A török gárda remek formát mutat, az alapszakaszt mindössze két vereséggel zárták és Törökországban is szépen menetelnek, hétvégén éppen a kupában diadalmaskodtak. Amennyiben ezen rendkívül sûrû versenynaptár mellett sikerül kellõen felfrissíteni a keretet és megfelelõen koncentrál Allie Quigley csapata, nem kerülhetnek veszélybe. A FIBA Europe beharangozója hívta fel arra a figyelmet, hogy a közelmúltban a Schio-tól elszenvedett hazai vereség volt az elmúlt öt évben az egyetlen veresége hazai pályán az isztambuli sztárcsapatnak. A Fener az egyik legjobban dobó és a legjobban lepattanózó együttes a mezõnyben, míg a Wisla a legkevesebb pontot szerezte az alapszakaszban az állva maradt nyolc gárda közül. Ezek az adatok sokat elárulnak az erõviszonyokról.
A másik csoportgyõztesnek a Jekatyerinburgnak nem volt ekkora szerencséje, hiszen a másik török óriást a Galatasaray-t kapták. Függetlenül attól, hogy a Galata kerete nem hasonlítható a 2014-es Euroliga gyõztes felállásukhoz, ez nem egy rossz csapat. Joggal mondják azt az oroszok, hogy csoportgyõztesként lényegesen szerencsésebbek is lehettek volna. Azért is pikáns ez a párharc, mert a legjobban támadó csapat és a második legkevesebb pontot kapó együttes méri össze az erejét. A Galatasaray mivel nem tudott annyi klasszist szerzõdtetni erre az évre, ezért a játékuk elindult egy erõsebb védekezés irányába. Emellett az egész Euroliga mezõnyébõl a legkevesebb eladott labdájuk van. Az elmúlt hónapok teljesítménye azt mutatja, hogy a Galata a topcsapatokkal 32-33 percig el tud menni egy meccsen. Amennyiben a Török Kupa döntõjéhez hasonlóan nyílttá teszik a végjátékot, nagyon figyelnie kell a Jekatyerinburgnak, hogy megõrizze pályaelõnyét. Természetesen olyan játékosokkal, mint Diana Taurasi, Brittney Griner, Alba Torrens vagy éppen Sancho Lyttle, a papírforma szerint az orosz bajnoknak kellene továbbjutnia.
A Schio és a címvédõ USK Praha csatája kiegyenlítettnek tûnik. Az olaszok fennállásuk során még soha nem jutottak el az Euroligában a Final Four-ba, igaz nyolcas döntõt már játszottak. Most azonban a Schio fennállása legjobb hazai mérlegével zárta a sorozat alapszakaszát és pályaelõnyben van a negyeddöntõben, ami óriási elõnyt jelent. Az idei Schio titka, hogy a stabil olasz magjuk mellett Isabelle Yacoubou, Jolene Anderson és Ashley Walker személyében három kifejezetten jó formában lévõ légiósuk van. Anderson például pályafutása legjobb idõszakát éli. Az USK Praha együttesénél más a helyzet, hiszen a tavalyi álomszerû menetelésük után idén eddig semmi sem sikerült nekik. Az õsszel elveszítették Danielle Robinson-t, de a keretükbõl Sonja Petrovic és Candice Dupree is sérült. Petrovic a szerb válogatott meccseit kihagyta, de az utolsó bajnokin már játszott, így vélhetõen a szakmai stáb rendelkezésére áll majd. Ennyi sérülés mellett pedig nem véletlen, hogy igen hullámzó volt az idei teljesítményük. Ettõl függetlenül a címvédõt soha nem szabad lebecsülni és az alapcsapatuk még mindig az Euroliga gyõztes keretre épül. Több olyan erénye is van a cseh gárdának, amelyik visszaköszön tavalyról. Ilyen például a meccsenkénti 8.6 gólpasszuk, ami a legtöbb a sorozatban és Laia Palau mérkõzésenként kiosztott átlagban 7.1 gólpassza. Ezt a mutatót szintén nem kell magyarázni.
Az Orenburg és a Kurszk csatájában szintén lehetetlen jósolni. Az biztos, hogy az Orosz Bajnokságban az Orenburg már kétszer magabiztosan legyõzte a Kurszkot, de a nemzetközi porond mindig más kávéház. Az orenburgi keretben DeWanna Bonner, Kayla McBride, Anna Cruz és Angelica Robinson négyese extrát hoz, de az utóbbi idõben a kispadjukat is rendesen megerõsítették. Nem véletlenül kommunikálja azt a klub, hogy fennállásuk során elõször bejutnának a Final Four-ba. Rájuk is igaz, hogy eddig csak nyolcas döntõben szerepeltek. A kurszki csapat a Sopron ellenfele volt, így itthon is láthattuk, hogy valamivel kevesebb „nagy névvel” dolgoznak, de rendkívül erõsek és jól szervezettek. Náluk pattogtat az egész sorozat egyik legjobbja Nnemkadi Ogwumike, de Anete Jekabsone is sokad virágzását éli. Tavaly sikerült a bravúr a Kurszknak és végül bronzérmet szereztek a Final Four-ban, idén sem szabad lebecsülni õket.
Euroliga negyeddöntõ – 1. mérkõzések
Március 8., kedd
UMMC Jekatyerinburg – Galatasaray 15:00
Nagyezsda Orenburg – Dinamo Kurszk 15:00
Fenerbahce – Wisla Can-Pack Krakow 19:30
Beretta Famila Schio – ZVVZ USK Praha 20:30