Hirdetés
Archivum

Kezdõdik az olimpiai selejtezõtorna Nantes-ban



:

:

Hirdetés

Hétfõn a franciaországi Nantes-ban megkezdõdik a nõi kosárlabda olimpiai selejtezõtorna. Öt kvóta talál gazdára, kiderül, hogy mely gárdák csatlakoznak az Egyesült Államok, Ausztrália, Japán, Kanada, Szenegál, Brazília és Szerbia válogatottjához az ötkarikás játékokon.

Függetlenül attól, hogy a nõi kosárlabdában az Európa-bajnokság mindössze egy kvótát ad, a jelenlegi versenyrendszer így is nagy esélyt kínál az öreg kontinens legjobb csapatainak. Amióta ebben a rendszerben zajlik az olimpiai kvalifikáció, még nem vérzett el európai alakulat a selejtezõtornán. Azaz mind a négy európai résztvevõ mindig kvótát szerzett. Most is nagy esély van erre. Mielõtt azonban rátérnénk az erõviszonyokra, nézzük meg, hogy miként alakul a nantes-i torna lebonyolítása.

A résztvevõ 12 gárdát négy darab 3 csapatos csoportba sorsolták. Mindegyik csoportból az elsõ két helyezett jut a negyeddöntõbe. A negyeddöntõk gyõztesei kvótát szereznek, míg a vesztesek folytatják a küzdelmet az 5. helyért, az utolsó olimpiai kvótáért. Hétfõtõl szerdáig rendezik a csoportmérkõzéseket, a csütörtöki szünnap után pénteken jönnek a negyeddöntõk. Szombaton és vasárnap pedig eldõl az 5. hely sorsa.

A-csoport: Kuba; Új-Zéland; Franciaország
B-csoport: Kamerun; Törökország; Argentína
C-csoport: Fehéroroszország; Dél-Korea; Nigéria
D-csoport: Venezuela; Spanyolország; Kína

Az A-csoportban szerepel a házigazda Franciaország. A gallok a tavalyi Európa-bajnoki ezüstérem után kimondva az Olimpián is éremért küzdenének. Ahhoz elõbb meg kell szerezniük a riói repülõjegyet, amire minden esély adott. Nagyon rutinos csapatnak szavazott bizalmat Valérie Garnier, mindössze három 1990 után született játékos van a keretben, miközben több klasszis esetében is elmondható, hogy a pályafutásába még egy olimpia már nem fér bele. Nem kérdés, hogy az Egyesült Államok, Ausztrália és Spanyolország mellett Franciaország is a legjobb, legszervezettebb nõi válogatottak közé tartozik. Az ellenfeleik a csoportkörben Kuba és Új-Zéland lesznek. Kuba az egyik legjobbja, a gyermeket váró Yamara Amargo nélkül készül a tornára. Amargo az elmúlt években a FIBA Americas versenysorozatainak sztárja volt, hiányában kevés esélye lesz Kubának. Új-Zéland sokat fejlõdött. Idén komoly szakmai programot teljesítettek, jártak Kínában, utána közel egy hónapot töltöttek Európában. Többek között a spanyolokat is legyõzték, de ettõl függetlenül óriási bravúr lenne ettõl a csapattól, ha az utolsó napig versenyben lennének a kvótáért.

A B-csoportban Törökország a nagy favorit. A törökök a franciákhoz hasonlóan egy rutinos csapattal érkeznek, mely a tavalyi Eb-hez hasonlóan az Isil Alben, Nevriye Yilmaz, Birsel Vardarli, Lara Sanders vázra épül. Ugyanaz igaz, mint a franciáknál, hogy nem egy olyan játékosuk van, akinek reálisan nincs már benne a pályafutásában még egy Olimpia és ez extra motivációt adhat. A csoportban nem lehetnek gondjai a török együttesnek. Argentína képtelen átlépni saját árnyékán. Hiába értek el jobb eredményeket az Amerikai-bajnokságon, az azóta mutatott játékuk a különbözõ tornákon, semmi javulásról nem árulkodik a pár évvel ezelõtti állapotokhoz képest. Kamerun játékerejét pedig nehéz felmérni. Kellemetlen ellenfél, mint minden afrikai gárda. Biztos, hogy egy gyors kosárlabdát játszó, sok mezõnykísérletre építõ csapat, amelyben benne van, hogy kemény, rossz ütemû faultokkal tördeli a játékot. Nehéz ellenük játszani, de ha Törökországnak komoly céljai vannak, akkor nem okozhat gondot Kamerun sem.

A C-csoportban kaptak helyet a fehéroroszok. A felkészülésüket végig követtük, hiszen az egyetlen olyan gárda a mezõnybõl, ahol a DVTK-ból ismert Tatsiana Likhtarovich révén magyar érdekeltség is szerepel. A fehéroroszok szintén azzal a stabil alapcsapattal dolgoznak, melyet tavaly az Eb-n is láttunk. Yelena Leuchanka, Anastasiya Verameyenka, Lindsey Harding és Katsiaryna Snytsina alkotja ezt a közvetlen magot. Tavaly két ponttal bukták el az Európa-bajnokság elõdöntõjét és továbbra is igaz: amíg bírják erõvel a rutinosabb játékosaik, addig az európai élmezõnyhöz kell sorolni a csapatukat. Talán a legnehezebb csoport a „C” jelû hármas. Nigéria a legszervezettebb afrikai válogatott, több játékosuk tanul vagy tanult az Egyesült Államokban. Érdekesség, hogy amikor a FIBA megszavaztatta a saját szakíróit, a négy európai válogatott és Kína mellett egyedül Nigéria kapott szavazatot arra, hogy kvótát szerez. A csoport harmadik tagja Dél-Korea. Õk egy fiatalítási hullámban vannak, ennek a generációnak inkább a 2018-as VB lehet a nagy cél. Egy nevet kell kiemelni: Jisu Park a 17 éves 195 cm magas centerük, akit az egész ázsiai térség egyik legnagyobb sztárjának várnak a következõ években.

A D-csoportba kaptak besorolást a spanyolok. Bemutatni sem kell Lucas Mondelo együttesét, mivel végig követtük a felkészülésüket. Ideális kerettel dolgoznak: Alba Torrens pályafutása abszolút csúcsán van, rutinos társak segítik, miközben már egy-egy fiatal is helyet követelt magának. Ettõl függetlenül a csoportkör legnagyobb rangadóját vívják a spanyolok, amikor majd Kínával mérkõznek. Kínát a négy európai gárda mellett minden szakértõ az ötödik kvótás hely legnagyobb esélyesének tartja. Náluk minden tekintetben olimpia centrikus csapatépítés zajlik és azt látjuk, hogy ismét összeraktak egy ütõképes keretet. Még az a 195 cm magas Nan Chen is visszatért, aki eddig három olimpián volt vezére Kínának és 2013-ban egyszer már elköszönt a válogatottságtól. A csoport Venezuelával lesz teljes, akik szintén sokat fejlõdtek. A múlt hónapban Brazíliával döntõztek a FIBA Dél-Amerika-bajnokságán. Úgy néz ki, hogy valamivel elõrébb járnak abból a térségbõl, mint Argentína. Ebbõl a csoportból azonban nem sok esélyük van a továbbjutásra.

Hirdetés