:
:
A magyar válogatott szereplése miatt természetesen a B-divízió küzdelmeire helyezzük a hangsúlyt, de szombaton az U20-as A-divíziós Európa-bajnokság is kezdetét veszi. Nézzük, hogy a kontinens élvonalában miként alakulhatnak az erõviszonyok a következõ másfél hétben. Részletes beharangozó.
A csoportok beosztása
A-csoport: Spanyolország, Portugália, Bosznia-Hercegovina, Lengyelország
B-csoport: Szerbia, Németország, Olaszország, Svédország
C-csoport: Franciaország, Lettország, Hollandia, Görögország
D-csoport: Oroszország, Szlovákia, Belgium, Törökország
Az U20-as A-divíziós Európa-bajnokságnak a portugáliai Matosinhos ad otthont, mely az elmúlt években már kiváló házigazdája volt korosztályos eseményeknek. A hangulatra, a körülményekre ezúttal sem lehet panasz. A torna favoritja Spanyolország, de a megjelent edzõi nyilatkozatok a nagy nemzetek között egy kifejezetten éles versenyfutást jósolnak.
Az A-csoportba került besorolásra a címvédõ spanyol válogatott. A keretükben még vannak játékosok a tavalyi csapatból, a húzóember Laura Quevedo lehet. Õ szerzõdést kapott a Salamancától és a felnõtt válogatott bõ keretében is bizonyíthatott. Mellette már érkeznek a tavalyi U18-as Eb-gyõztes csapat kiöregedõi. Közülük Maria Conde és Iho Lopez nevét külön is ki kell emelni. A spanyolok a legutóbbi öt U20-as Eb-bõl négyet megnyertek. A képzési rendszerük olyan, hogy fizikálisan, mentálisan, taktikailag és a döntéshozatal minõségében is kiemelkednek a mezõnybõl. Ebben a csoportban szerepelnek a portugálok, akik a hazai rendezésû tornáikon hagyományosan erõsek. A portugál csapat két generációból áll össze, a tavalyi U20-as Eb-n hatodik csapatukból és az U18-as Eb-n kiesõ keretükbõl. A sztárjuk a bolgár származású centerük Maria Kostourkova lehet. Ebben a négyesben találjuk a lengyeleket, akiknek egy erõs generációjuk fut ki ezzel a tornával. Tavaly egészen a negyeddöntõig meneteltek. Az A-csoport Bosznia-Hercegovinával lesz teljes. A bosnyákoknál tavaly öregedett ki a Törökországban légióskodó nagy tehetségük Marica Gajic. Lényegében egyedüliként vitte fel az A-divízióba a válogatottját. Nélküle nem tûnik versenyképesnek ez a bosnyák keret.
A B-csoportban szerepelnek a szerbek. Róluk az UNIQA Sopront erõsítõ Aleksandra Crvendakic szereplése kapcsán sokat írtunk. Crvendakic az egész korosztály egyik legjobb játékosa jelen pillanatban Európában. Ugyanakkor ahhoz, hogy a szerbek eredményesek tudjanak lenni, még egy hasonló tehetségre szükség lenne a keretben és ilyet nem látni. Ettõl függetlenül az A-divíziós tagság gond nélküli megõrzése reális cél és ha nagyon kijön a lépés, az egyenes kieséses szakaszban bármi megtörténhet. A B-csoportban szerepelnek az olaszok. A keretük a tavaly az U20-as Eb-n ötödik Cecilia Zandalasini és Marzia Tagliamento-féle csapatukból, illetve az U18-as Eb-n negyedik Francesca Pan nevével fémjelzett generációból áll össze. Joggal bizakodnak egy eredményes szereplésben. Ebben a négyesben láthatjuk még a németeket és a svédeket. A németek tavaly éppen a magyar válogatott legyõzésével õrizték meg az A-divíziós tagságukat. A svédeknél pedig most egy kisebb hullámvölgyet láthatunk, nem érkeznek annyira kiemelkedõ csapatok, mint a 2010-es évek elején, de náluk is a cél az A-divíziós tagság megõrzése.
A C-csoportban láthatjuk a tavalyi Európa-bajnokság második helyezettjét, Franciaországot és az akkori bronzérmes Hollandiát. Tavaly a franciák a szabályok engedte legidõsebb felállásban szerepeltek, így közülük senki sem térhetett vissza. Ettõl függetlenül a mostani keretük is U18-as és U16-os Európa-bajnokságokon bizonyító tehetségekbõl áll. Szinte biztos, hogy meghatározói lesznek a tornának. A hollandok tavaly történelmet írtak, hiszen elõször nyertek A-divíziós tornán érmet. A meghatározó játékosaik többsége visszatér. Az Egyesült Államokban tanuló kettõs Laura Cornelius és Emese Hof, illetve Janis Ndiba is itt lesz. Ez a négyes Lettországgal és Görögországgal egészül ki. Mindkét csapat az A-divíziós tagság biztos megõrzését tûzte ki célul. Erre a letteknek nagyobb esélyük mutatkozik.
A D-csoportban szerepel Oroszország, akik Maria Vadeeva nélkül is bombaerõsek. A tavalyi U19-es Világbajnokságon döntõt játszó csapatukra épül ez a keret. Olyan neveket láthatunk náluk, mint Kseniia Levchenko vagy Daria Kolosovskaia. Õk meghatározó egyéniségei voltak az elmúlt évek korosztályos küzdelmeinek, de a Szpartak Moszkva akadémiájáról érkezõ tehetségekrõl vagy éppen az Euroliga döntõt játszó Orenburg fiataljairól sem szabad megfeledkezni. A csoportban szerepelnek a törökök. Náluk ez a csapat a tavalyi U18-as B-divíziós Eb-rõl feljutó keretre épül. Ott jó teljesítményt nyújtottak, de szinte kötelezõ volt nekik a feljutás. A szlovákok ebben a korosztályban tavaly nem kis bravúrral negyeddöntõztek. Abból a keretbõl több meghatározó játékosuk, például a legjobb lepattanózójuk Veronika Remenarova is visszatérhet idén. Szlovákiában az 1996-1997-es születésû játékosok egy jó generációt alkotnak, az A-divíziós tagság megõrzése reális elvárás. Ebben a négyesben vannak a belgák, akik az oroszokhoz hasonlóan a tavalyi U19-es VB-n látott csapatra, illetve az U18-as Eb-n negyeddöntõzõ válogatottra építenek. A belgák lehetnek a torna egyik kellemes meglepetése.
Ahogy arra már a magyar válogatott B-divíziós szereplését felvezetõ cikkünkben tettünk utalást, a FIBA átáll a 9 napos formátumra a lebonyolítás tekintetében. Ez azt jelenti, hogy a korábbi középdöntõs szakasz rövidül meg. A csoportkört követõen mind a 16 csapat nyolcaddöntõvel folytatja. Ezek gyõztesei játszanak a negyeddöntõben, majd az elõdöntõben és a döntõben. A vesztesek pedig a 9-16. helyért küzdenek. Itt szintén párokba rendezik a csapatokat és azon párharcok gyõztesei a 9-12. helyért, a vesztesei a 13-16. helyért mennek majd.