Közel volt a csodához a magyar válogatott a spanyolok ellen

:

:

A magyar válogatott megszorongatta Spanyolországot a miskolci A-divíziós U16-os Európa-bajnokság negyeddöntõjében. A címvédõ végül 57-55-ös gyõzelmet aratott.

Spanyolország – Magyarország 57-55 (18-11, 12-18, 15-15, 12-11)

Legjobb dobók:

ESP: Flores 12, Lo Sylla 12, Quevedo 9, Capella 9
HUN: Dubei 22, Horváth 17, Kaposi 5, Dobos 5

Nem volt szerencséje a magyar csapatnak, hiszen a középdöntõben a miénkkel párhuzamos F-csoport kiegyenlített küzdelmeibõl pont Spanyolország végzett a második helyen. A spanyolok az utóbbi években kimagaslóan uralják ezt a korosztályt, a legutóbbi nyolc Európa-bajnokságból hatot megnyertek és Miskolcra is esélyesként érkeztek.

Hamar ízelítõt kaptunk abból, hogy a spanyol válogatott milyen játékerõt képvisel. 4 és fél perc után 10-4-re vezettek, így a szakmai stáb gyorsan idõkérésre kényszerült. A mérkõzés menetén azonban nem sikerült változtatni, a tornán 14.7 pontos átlaggal rendelkezõ Angela Salvadores ziccere után már 16-6 állt az eredményjelzõn. Fél perccel késõbb pedig 18-6-nál már az is benne volt a levegõben, hogy átszalad a magyar csapaton a hispán együttes.

A fordulatot az elsõ szakasz végjátéka hozta, ekkor Dobos egy 2+1-es megoldással törte meg a magyar kosárcsendet, majd Kuttor is betalált, ezzel 18-11-re kozmetikázva az eredményt. A második szakasz Dubei triplájával indult, majd Horváth találata után 18-16-nál a spanyolok kértek idõt. Kulcsfontosságú percek voltak ezek, hiszen a rossz kezdés után úgymond sikerült visszajönni a mérkõzésbe. Az idõkérést követõen a spanyolok gyorsan elléptek 22-16-ra, de utána Horváth két triplája egyenlítést jelentett. Innentõl kezdve a szünetig fej-fej mellett haladtak a csapatok, 20 perc után 30-29-es spanyol elõnyt regisztrálhattunk.

A harmadik negyed elején Dubei vezérletével 35-31-re léptünk el és ez a 4 pontos különbség állandósulni látszott. A negyed utolsó 4 percébe 40-36-ról érkeztek a csapatok, de ekkor egy 3 perces magyar rövidzárlat, közte egy sportszerûtlen hibával megfordította a mérkõzés menetét. A spanyolok egy 7-0-s futással 43-40-re léptek el. A magyar csapatból ekkor csak Dubei volt veszélyes a gyûrûre, a 19. pontjával faragtunk a hátrányon. A harmadik szakasz végére 45-44-nél, így maradt az 1 pontos vendég elõny.

A negyedik etap elején 46-46 után ismét a spanyolok kerültek elõnybe. Ekkor több labdát is eladtunk. A lefújás pillanatában 22-14 volt az eladott labdák aránya és ebbõl a hispánok 28 pontot szereztek, a mieink pedig csak 8-at. 4 perc 50 másodperccel a lefújás elõtt 54-48-as vendég elõnyt regisztrálhattunk. Érkezett a magyar idõkérés, mely után Horváth talált be, megszerezve a 17. pontját. A mérkõzés utolsó 3 percében mindkét csapat nagyon ideges volt, rengeteg hiba jellemezte a játékot. 42 másodperccel a lefújás elõtt Aho két büntetõjével így is 55-52-re jöttünk fel. A spanyolok gyorsan idõt kértek és a következõ támadásukból Romeu betalált, ezzel 57-52-re módosítva az állást és eldöntve a negyeddöntõt.

Dubei triplája 12 másodperccel a mérkõzés vége elõtt még visszahozta a reményeket, amiket Quevedo két kihagyott büntetõje tovább táplált. Az utolsó másodpercekben azonban dobóhelyzetbe már nem került a magyar csapat. Így 57-55-ös vereség lett a mérkõzés vége, de ez önmagában is nagy eredmény. A magyar együttes kiválóan tartotta magát a favorit spanyolokkal szemben. A rossz kezdés után sikerült talpra állni, ami szintén azt mutatja, hogy komoly akaraterõ van ebben a csapatban. Folytatás szombaton az 5.-8. helyért Csehország ellen.

A további negyeddöntõk

Aki végigülte Miskolcon napi programot, az a két délutáni mérkõzésben nem csalódhatott. Kora délután még a spanyol-magyar ütközet elõtt az elsõ negyeddöntõt Belgium és Franciaország vívta. A belgák a negyedik negyed elején még 52-42-re vezettek. A játékrész utolsó 8 percében csak 4 pontot szereztek, mely idõ alatt a franciák fordítottak. 56-54-nél már a belgák támadtak azért az utolsó percben, hogy egyenlítsenek. Ez sikerült is, jöhetett a hosszabbítás. A ráadásban a francia együttes nem tudott újítani és a belgák 67-60-re nyertek.

Sajnos az „esti program” már nem hozott az elsõ két negyeddöntõhöz fogható izgalmakat. Az oroszok úgy verték 63-30-ra a cseheket, hogy már egy félidõ után 16 ponttal vezettek. Az olaszok pedig 75-36-ra gyõzték le Szlovákiát. Itt a szlovákok a második félidõben összesen 12 pontot szereztek.

Belgium – Franciaország 67-60 (14-19, 21-14, 11-9, 10-14, 11-4)
Oroszország – Csehország 63-30 (16-6, 16-10, 10-2, 21-12)
Olaszország – Szlovákia 75-36 (14-12, 18-12, 17-3, 26-9)