Magyarország legyőzte Japánt

Japán - Magyarország 75-81 (22-13, 10-19, 16-21, 27-28)

FIBA Women's Olympic Qualifying Tournament Hungary
Sopron, Novomatic Arena
Játékvezetők: Julio Anaya (Panama), Carsten Straube (Németország), Wissam Zein (Szíria)

Japán: Takada 14/6, Yamamoto 15/9, Hayashi 11/9, Miyazaki 15/3, Akaho 10. Csere: S. Mawuli 7, Kawai 2, Yoshida-, E. Mawuli 1, Hirashita-.

Magyarország: Kiss 4, Dubei 16/6, Studer 2, Juhász 11/3, Lelik 8/3. Csere: Dombai 10/6, Goree 2, Aho 2, Varga 3, Horváth 6/6, Határ 17.

Fotó: Rébay Viktor / FIBA.basketball

A soproni olimpiai selejtező pénteki játéknapján Magyarország 81-75-re legyőzte Japánt.

A pénteki játéknap első mérkőzésén Spanyolország nagyot küzdve 60-55-re legyőzte Kanadát, így 1-1 győzelemmel áll mind a két gárda. A spanyol győzelem csak nehezíti a magyarok dolgát, hiszen, ha a mai mérkőzést elveszítjük, akkor 9 ponttal kell nyernünk vasárnap Spanyolország ellen. Ha Japán nyer, akkor Kanada már biztosan kijut az olimpiára. A tegnapi mérkőzésből tanulva állhattak pályára a lányok, akik nem könnyebb ellenféllel játszottak, mint Japán.
Japán kezdte jobban a találkozót, 9-0-val indítottak. Ismét sokat kellett várni a magyar pontokra, több mint három perc elteltével dobott először kosarat Kiss Virág (9-2). Juhász Dorka büntetőivel kapaszkodtunk, 12-4-re vezetett Japán. Igyekeztük kihasználni a magasságbeli fölényünket, és zónával is próbálkoztunk védekezésben, ami kizökkentette ellenfelünket és egyelőre nem nagyon estek be a kinti dobások a japánoknak. Eközben mi Dombai triplájával és Határ Betti kosaraival 14-11-re csökkentettük a hátrányunkat. Ismét a japánok voltak élesebbek, egy magyar eladott labda után 20-11 lett az állás. Dubei tempója zárta a negyedet, 22-13 állt az eredményjelzőn.

A második játékrész elején sok volt a pontatlanság mind a két oldalon, így kicsit rohanóssá vált a játék. A tegnapi találkozón is nagyot játszó Hayashi pontjai növelték tovább a Japán előnyt (25-13). Hiába szereztünk Határ révén kosarat, mert Hayashi ismét megvillant, és 28-15 lett az eredmény. Határ kosarával mozdultunk el a percekig befagyott 30-18-as állásról, és Studer Ági lepattanója után 8 pontra zárkóztunk. 30-22-nél kért időt Toru Onzuka japán vezetőedző. Jó ritmust kaptunk el támadásban, ami miatt védekezésben is tudtunk labdákat szerezni, majd Dombai büntetői után 32-28-ra módosult az eredmény. Extázisban játszott a magyar csapat, a szurkolók hatodik játékosként segítették a pályán lévőket, és Dombai triplája után egy emberként ugrott fel mindenki, mert kiegyenlítettünk (32-32). 32-32-es félidei eredménnyel mehettek pihenőre a csapatok.

Mai Yamamoto hárompontosára Horváth Bernadett válaszolt, majd Kiss Virág is kosarat tudott szerezni, így továbbra is egyenlő volt az állás (37-37). A japánok voltak ismét pár pont lépéselőnyben, akik sorcserével igyekeztek frissíteni a játékukat (41-37). Horváth keze most sem remegett meg kintről, 1 pont volt a két csapat között (41-40), majd Dubei betörésből szerzett ziccerével átvettük a vezetést (41-42). Jól működött a csapatban az összhang, hiszen támadásban egyre szebb akciókból szereztünk kosarat, illetve a védekezésünk is összeállt. Juhász Dorka vette a hátára a csapatot, 43-46-nál nálunk volt az előny. A japánok már sokadszorra állhattak a büntetővonalra, és ezekből szereztek legfőképp pontokat (46-48). Aho Nina a legjobbkor szerezte meg az első pontjait, és Dubei Debóra dudaszós negyedzáró triplája után 48-53-ra vezettünk.

Japán kosárral indult az utolsó 10 perc, majd Hayashi hárompontosával a japánok ledolgozták a hátrányukat (53-53). 55-53-as japán vezetésnél kért időt Székely Norbert. Ismét egy csodaszép Juhász-Határ összjátékból szereztünk pontot, majd Dubei büntetői és hárompontosa után újból nálunk volt az előny (55-60). Yamamoto egymaga öt pontot szerzett, de Határ kosarával megtartottuk a vezetést. Egymás után estek a triplák mind a két oldalon, de a lélektani előny nálunk volt, négy perccel a vége előtt 69-63-ra vezettünk. Megérkeztek a japán hárompontosok a meccs végére, és megint szoros lett az eredmény, 70-71-es állásnál kértünk időt. Egy bedobás után tudtunk kosarat szerezni, csak közben a túloldalon Miyazaki 2+1-es megoldással egyenlített (73-73). Juhász Dorka triplája után Lelik dobott büntetőt, 75-77 volt az állás. Lelik Réka állhatott ismét a vonalra, és 16 másodperccel a vége előtt 75-79-re vezettünk. A japánok kihagyták a ziccert, így ismét Lelik Rékára szegeződött minden szem, aki továbbra is bedobta a büntetőket, így Magyarország 81-75-re legyőzte Japánt.