Megkezdõdött a világbajnokság

:

:

Csütörtök délután 13 órakor Ostravában és Brnóban kezdetét vette a 16. Nõi kosárlabda Világbajnokság. Az elsõ játéknapon egy komoly meccset, Dél-Korea és Brazília összecsapását, és hét papírforma eredményt láthatott a publikum.

REAKCIÓK    FOTÓK

Az A-csoportban a nyitó mérkõzésen Fehéroroszország és Kína mérte össze erejét. A fehéroroszokat jól ismerjük, elsõsorban Kína játéka volt érdekes abból a szempontból, hogy az ázsiaiak a világbajnokságon megismételhetik-e a 2008-as olimpiai negyedik helyüket. Erre röviden lehet válaszolni, nem. 15 perc játék után már 25-15-re vezettek az európaiak. A harmadik periódusban 33-33-nál utolérték ellenfelüket a kínaiak, de Anatolij Bualszkij tanítványai nem ijedtek meg. Újra felépítették elõnyüket és 5 perccel a lefújás elõtt már 7 ponttal újra náluk volt az elõny. A vége 68-57 lett.

A fehéroroszoknál Jelena Leucsanka bizonyult a legeredményesebbnek 20 pontjával és 12 lepattanójával, de a fáradhatatlan irányító Marcsanka is kitett magáért. A kínaiaknál azonban a Chen, Liu, Miao trión kívül most senki sem tudott hozzátenni érdemben a találkozóhoz. A kínaiak játéka mindenképpen csalódást keltõ.

A Kanada- Ausztrália összecsapás már jóval érdekesebben alakult. A címvédõ a kezdeti lendület után nem tudta gyorsan eldönti a mérkõzés sorsát. A harmadik negyedben még csak 6 ponttal mentek Lauren Jacksonék, majd egy hathatós idõkérés után összekapták magukat és 47-72-es gyõzelmet arattak. A címvédõ nagyon pontatlanul játszott, 23 labdát adtak el csapatszinten, miközben 16 triplából csak 3-at értékesítettek. Az opáloknál így is Lauren Jackson bizonyult a legjobbak 13 pontjával és 7 lepattanójával.

4. Kanada (47-72) 1 pont

A B-csoportban a Görögország-USA találkozóval indultak a küzdelmek. A remek támadójátékot bemutató hellének 5 percig voltak versenyben az amerikaiakkal. Az elsõ negyed végén már 32-18 állt az eredményjelzõn. A Geno Auriemma csapata az ausztrálokhoz hasonlóan nehezen lendült bele, a remek megoldások gyakran rossz döntésekkel párosultak. A görögök a harmadik negyedben néhány amerikai hiba után például 63-50-re fel is zárkóztak, de ennél közelebb nem jöttek. A negyedik negyedben megrázták magukat a nagy sztárok, így a vége 99-73 lett.

A gyõztes csapatból az egyaránt 16-16 pontig jutó Mccoughtry és Cash játékát érdemes kiemelni, de el kell mondani, hogy az amerikaiaktól mindegyik nevezett játékos pályára lépett és öten is kétszámjegyû pontot szereztek. A görögöknél Maltsi 29 pontjára nehéz szavakat találni, mert nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az ellenfél az Egyesült Államok volt.

A négyes másik mérkõzésén Szenegál-Franciaország 45-83. A két csapat nem volt egy súlycsoportban, az afrikaiak például a második negyedben csak 3 pontot szereztek. A franciáknál Beikes és Dumerc volt a legeredményesebb 12-12 pontjával.

4. Görögország (73–99) 1 pont

A C-csoportban rendezték a nap rangadóját, melyen Dél-Korea diadalmaskodott 61-60 arányban Brazília ellen. Fordulatos találkozó volt, a második negyedben 27-19-re elhúztak az ázsiaiak, de a szünetben már csak 4 pont volt az elõnyük, majd a harmadik negyed végén hárommal már a brazilok mentek. 4 perccel a lefújás elõtt 53-58 állt az eredményjelzõn és úgy nézett ki, hogy a legutóbbi VB negyedikje behúzza a gyõzelmet. Az utolsó percekben azonban nem kevés szerencsével felzárkózott Dél-Korea. A braziloknak 10 másodperccel a lefújás elõtt 59-60-nál nem kellett volna mást tenniük, mint végig megõrizni a labdát. Ehelyett Pinto felvállalt egy kockázatosabb passzt, melybõl Ji Yoon Kim indulhatott és pontot szerzett. A vége, így 61-60-as dél-koreai siker lett.

A braziloknál csak Erika de Souza és a veterán Alessandra Oliveira remekelt, csapatuk 60 pontjából 28-at õk termeltek.

A csoport másik meccsén a spanyolok meg sem izzadtak, miután Malit 36-80 arányban verték. Amaya Valdemoro 18 ponttal emelkedett ki a mezõnybõl.

4. Mali (36–80) 1 pont

A D-csoportban a végsõ gyõzelemre esélyes oroszok 23 ponttal múlták felül a japánokat. A beharangozónkat sikerült semmissé is tenni, Osipova 18, Stepanova pedig 17 ponttal vette ki a részét a sikerbõl, de Korstin 15 pontja is kiemelést érdemel. Az oroszok játékerejébõl Ausztrália és USA válogatottjához hasonlóan semmit sem tudtunk meg.

A másik mérkõzésen a csehek bántóan gyenge játékkal is simán verték az argentinokat. A hazaiak 23 labdát adtak el és 17 triplakísérletükbõl csak 4 volt eredményes. A félidõben 33-25-re vezettek Lubor Blazek tanítványai. A harmadik negyedben, 36-31-nél még felcsillant a remény a dél-amerikaiaknak, de aztán elfáradtak. A vége 67-53 lett.
A hazaiaktól nyugodt szívvel csak Vesela és Viteckova dicsérhetõ, ugyanakkor szembetûnõ volt, hogy letámadással mennyire meg lehetett zavarni a cseheket.

Csehország–Argentína 67–53
Japán–Oroszország 63–86