Meglepetések a negyeddöntõk során

:

:

Pénteken késõ este és szombat hajnalban rendezték a chilei U19-es világbajnokság negyeddöntõit. Az alábbiakban a számtalan meglepetéssel szolgáló éjszaka összefoglalója következik.

A negyeddöntõk sora Spanyolország és Kanada összecsapásával kezdõdött. A rájátszás minden tornán más tészta és most errõl az örök igazságról a kanadaiak is megbizonyosodhattak. A csoportjában negyedik helyet szerzõ spanyol nemzeti csapat ugyanis az eddig veretlen riválisával szemben mindegyik negyedet megnyerte.

A szünetben már 9 pontos differenciáról árulkodott az eredményjelzõ, a vége pedig 69-55 lett. A mérkõzés hõse a Gran Canaria szenegáli születésû centere, Astou Ndour volt, akivel nem tudtak mit kezdeni a kanadaiak. A 193 cm-es magasságával a torna legmagasabb játékosának számító center neve mellé 19 pont és 8 lepattanó került.

Az ausztrálok megtörték az átkot, mivel az utóbbi három évben a Fiba tornák negyeddöntõiben sorra elbuktak, de most sikerült gyõzelmet szerezniük és ezzel szombaton este játszhatnak a fináléért. Nem volt egyértelmû az auszik sikere, mert Japán végig nyílttá tette a mérkõzést. Az ausztrálok az elsõ negyedet 21-15-re megnyerték, de a szünetben 1 ponttal már az ázsiaiak jártak elõrébb.

A harmadik negyed elején 54-48-nál jegyezhettük fel a japánok legnagyobb elõnyét. A játékrész végére az ausztrálok fordítottak és innentõl kezdve nem engedték ki a kezükbõl a találkozót. A vége 92-83 lett. A gyõztes csapat legjobbjának a 41(!) pontot és 17 lepattanót szerzõ Tayla Roberts bizonyult.

A franciák közel voltak a bravúrhoz az amerikaiak ellen, de végül érvényesült a papírforma. Az elsõ negyedet a gallok 23-11-re húzták be, de még a második szakasz elején is 26-13-ra vezettek. Az amerikaiak a Kanada elleni vereséghez hasonlóan gyengén, 27%-al dobtak a mérkõzés elsõ félidejében. 20 perc játék után ennek megfelelõen 30-25-ös francia elõnyt jegyezhettünk fel.

A harmadik szakaszban az amerikaiak fokozták a ritmust és a negyed végén Kaleena Lewis négy pontjával 49-47-re csökkentették a hátrányukat. A negyedik negyedet az aranyérem legnagyobb esélyese egy 13-2-es futással nyitotta és ezzel nemcsak fordított, de a mérkõzés sorsát el is döntötte. Az amerikaiak a dupla-duplát (21 pont, 13 lepattanó) elérõ Stewart vezetésével 70-64-es gyõzelmet arattak.

A negyedik elõdöntõ csak a végjátékban dõlt el. A brazilok jól kezdtek az oroszok ellen és már az elsõ negyedben 9 ponttal elléptek. A dél-amerikaiak ezen elõnyüket a félidõig õrizték is. A harmadik etapban azonban a 21 pontos Stolyar révén kiegyenlítettek az oroszok. Az utolsó negyeddöntõben végletekig kiélezett zajlott és végül az utolsó percben harcolta ki a 73-71-es sikert a brazil válogatott. A gyõztes csapat legjobbja a 23 pontot és 17 lepattanót szerzõ Dimitrs Dantas volt.

Kanada – Spanyolország 55: 69 (10:17) (16:18) (13:15) (16:19)
Japán – Ausztrália 83: 92 (15:21) (26:19) (26:32) (16:20)
USA – Franciaország 70: 64 (11:23) (14:7) (22:19) (23:15)
Oroszország – Brazília 71: 73 (13:22) (19:19) (20:13) (19:19)