Megszenvedtek az oroszok és a spanyolok

:

:

Szombaton Lengyelországban megkezdõdött a 33. nõi kosárlabda Európa Bajnokság. Az elsõ napon a sztárcsapatok közül az oroszok és a spanyolok megszenvedtek aktuális ellenfelükkel, míg a címvédõ franciák agyonverték a horvátokat.

FOTÓK

Az A-csoportban rögtön egy kisebb meglepetéssel kezdõdött a torna, miután a litvánok 6 ponttal megverték a törököket. Érdekesen alakult a találkozó, a litvánok a 15 pontos Petronyte és a 10 pontos Bimbaite vezetésével hatalmas elõnyre tettek szert, a harmadik negyedben már 17 egységgel is vezettek. A negyedik etapban a törökök feltámadtak és 58-62-nél már 4 pontra zárkóztak fel, de fordítani nem tudtak. A vége 58-64 lett. Értékes, könnyen lehet, hogy továbbjutást érõ gyõzelmet arattak a litvánok.

A négyes másik mérkõzését talán a nap összecsapásának is hívhatnánk, az oroszok ugyanis mindössze 2 ponttal verték a szlovákokat. A végsõ gyõzelemre is nagy eséllyel pályázó oroszok messze nem csúcsformában pattogtattak, amit a szlovákok helyenként ötletes játékkal ki is használtak. A félidõ elõtt már 24-34-re is vezetett Natalia Hejkova csapata. Az oroszok a harmadik szakaszban összeszedték magukat és 30 perc játék után 52-51-re átvették a vezetést.

A negyedik etapban fej-fej mellett haladtak az együttesek. Többször is úgy tûnt, hogy Sapováék bedarálják a szlovákokat, de ez nem sikerült. A szlovák válogatott tapadt és 27 másodperccel a lefújás elõtt 67-66-ra fel is zárkózott Hejkova együttese. A végjátékban mindkét gárda hatalmas hibákat követett el, de a kavarodásból a 2009-es ezüstérmes jött ki jobban. A vége 68-66 lett. A gyõztes csapat legeredményesebbjének a 13 pontos Kuzina bizonyult.

4. Törökország 0/1 1

A B-csoport küzdelmei a fehérorosz-brit ütközettel kezdõdtek. Itt a fehéroroszok végig vezetve egy pontszegény meccsen hozták a kötelezõ gyõzelmet. A második negyedben már 14 pont volt a a különbség a két gárda között. A differencia a negyedik szakaszban 20 pontra hízott és ezt követõen mindkét együttes már a következõ fellépésére koncentrált. A fehéroroszok rutinból hozták 55-40-re a mérkõzést. A gyõztes csapat legeredményesebbjei a 10-10 pontos Veramejenka és Snitsina voltak.

A négyes másik mérkõzésén is érvényesült a papírforma. A csehek szinte végig vezetve verték Izraelt. Hatalmas különbség mutatkozott a mezõnyben a két alakulat között, de ez a pontokban sokáig nem mutatkozott meg. Az elsõ 20 percben mindössze 10 ponttal tudtak meglépni a csehek.

A harmadik szakasz elején mindkét gárda beragadt, majd nagyjából 4-5 percre ritmust váltott a világbajnoki ezüstérmes és ezzel minden lényeges kérdés el is dõlt. Végül 72-56-os gyõzelmet ünnepelhetett Lubor Blazek hölgykoszorúja. A gyõztes csapat legjobbja a 14 pontos Vitecková volt.

Fehéroroszország – Nagy-Britannia 55-40
Csehországban – Izrael 72-56

1. Fehéroroszország 1/0 2
2. Csehország 1/0 2
3. Izrael 0/1 1
4. Nagy-Britannia 0/1 1

A C-csoportban a spanyolok és németek érdekes mérkõzést játszottak. Nagy kérdés volt, hogy a sikerélmény után, lendületbõl érkezõ német együttes meg tudja-e tréfálni az aranyéremben reménykedõ hispánokat.

A spanyolok a félidõre 12 ponttal léptek el, de a negyedik szakaszban 5 perccel a lefújás elõtt 66-62-re zárkóztak fel Bastian Wernthaler lányai. A végjátékot már magabiztosan hozták a spanyolok a 18 pontos Torrens és a 17 pontos Aguilar remek teljesítményének köszönhetõen.

A csoport másik összecsapásán a házigazda lengyelek 17 ponttal kaptak ki Montenegrótól. A több klasszisát is nélkülözõ hazai alakulat már a szünetben kétszámjegyû hátrányban volt és Montenegró a 18 pontos, honosított Anna De Forge vezetésével 53-70-re behúzta a gyõzelmet.

Spanyolország – Németország 79-69
Lengyelország – Montenegró 53-70

1. Montenegró 1/0 2
2. Spanyolország 1/0 2
3. Németország 0/1 1
4. Lengyelország 0/1 1

A D-csoport nyitó meccsén a görögök 10 ponttal legyõzték a letteket. Hiába Zane Tamane dupla-duplája (12 pont, 13 lepattanó), a szoros végjátékban a két veterán görög klasszis Kalentzou (20 pont) és Maltsi (17 pont, 12 lepattanó) tökéletesen büntetõzött. A mérkõzés vége 67-57 lett.

A négyes másik mérkõzésén a franciák átgázoltak a horvátokon. A címvédõ végig vezetett és a gallok nagy különbséggel, 86-40-re nyertek is. A horvátoknál számtalan hazánkban is megforduló játékos, Ciglar, Ivezic, Slickovic is pályán volt, de nem képviseltek azonos szintet a franciákkal.

Görögország – Lettország 67-57
Franciaország – Horvátország 86-40