Hirdetés
Nagyvilág

Olimpiai gondolatmorzsák a csoportkör nyitánya után



:

:

Hirdetés

Vasárnap és hétfőn rendezték a párizsi olimpia női kosárlabda tornáján a csoportkör első fordulóját, szerdán délelőtt már kezdődik is a második kör. Mielőtt azonban jönnének az újabb találkozók, érdemes egy kicsit áttekinteni az első tapasztalatokat.

Kényszerű csere után Ausztrália és Belgium is elbizonytalanodott

A csoportkör első fordulója két meglepetést hozott, Ausztrália Nigériától, míg az Európa-bajnok Belgium Németországtól kapott ki. Természetesen mindkét mérkőzés sok összetevős történet és sem Nigéria, sem az egyébként kiváló erőt képviselő Németország érdemeit nem szabad csökkenteni. Egyet azonban nem lehet nem észrevenni, hogy az a két gárda került komoly bajba, ahol sérülés miatt az utolsó pillanatban változtatni kellett. A belgáktól Julie Allemand sérült meg az utolsó edzések egyikén, az ausztráloktól pedig Bec Allen esett ki hasonló okok miatt.

Nigéria: 20 év és 2 év

A csoportkör első fordulójának egyik legnagyobb története Nigéria győzelme. 20 év után nyertek ismét mérkőzést olimpiai tornán. Legutóbb 2004-ben Athénban Dél-Koreát verték. Az ausztrálok pedig fennállásuk során először szenvedtek vereséget kiemelt tornán (világbajnokság vagy olimpia) afrikai válogatottól. Nigéria szereplése azért is érdekes, mert 790 nap telt el azóta, hogy megjelent egy közlemény a FIBA honlapján, mely szerint visszaléptek a 2022-es világbajnokságtól. Attól a világbajnokságtól, melynek selejtezőjében Franciaországot is legyőzték és kifejezetten ütőképes csapattal készültek volna. Politikai és gazdasági okok álltak a döntés miatt, de sokan az ilyen szintű nigériai válogatott végét látták. Erre most rácáfoltak.

Németországból meghatározó válogatott lehet

A németek berobbantak az olimpiai tornára Belgium kiütésével. Sokszor leírtuk a válogatottjukról, hogy a következő két nagy női kosaras tornán (2025-ös Európa-bajnokság, 2026-os világbajnokság) házigazdák és amiatt feltételezhetően extra motivációval dolgoznak. Ezt pedig abszolút igazolták. Satou Sabally, illetve a kiválásáig Nyara Sabally extra teljesítményt nyújtott és ha megnézzük a statisztikát, egy bizonyos Frieda Buhner neve mellett is feltűnik 11 pont. Joggal lehet ismerős a név, hiszen a közelmúltban véget ért U20-as Európa-bajnokság egyik legjobbjáról van szó. Ha belegondolunk abba, hogy az előbb kiemelt három játékos közül a legidősebb az 1998-as születésű Satou Sabally (Nyara 2000-es, Buhner 2004-es), akkor hosszú évekre bebetonozhatják magukat az elitbe.

Az egyiknek pozitív, a másiknak negatív rekord

Franciaország óriási erődemonstrációt tartva verte 75-54-re Kanadát. A találkozózóról a 23-2-es második negyed került a címlapokra. Soha ilyen kevés pontot olimpiai tornán nem dobott egy negyedben csapat, mint most Kanada. Ez a francia védekezést dicséri, ahogy az is, hogy az olimpiák történetében ezen felül mindössze három alkalom volt, hogy 55 pont alatt tudták tartani aktuális riválisuk. Kétszer 2000-ben Sydney-ben, illetve 2016-ban Rióban volt ilyen találkozójuk.

Gabby Williams a harmadik olyan játékos lett at olimpiák történetében, aki egy meccsen a kétszámjegyű szerzett pontja mellett ötnél több gólpasszt és ötnél több szerzett labdát jegyzett. Emellett mindössze a negyedik olyan játékos, aki úgy szerzett legalább öt labdát egy meccsen, hogy nem vétett faultot.

Kanada a második negyedben bemutatott teljes összeomlásával fennállása harmadik legnagyobb arányú vereségébe szaladt bele. Londonban és Rióban USA-tól kaptak ki nagyobb arányban, de soha nem volt jellemző rájuk, hogy “agyonverték” volna a csapatukat.

A statisztika is brutális amerikai erőfölényt ígér

Úgy készültünk erre az olimpiára, hogy USA akár minden korábbinál jobban dominálhat és az első meccsük számai ezt alátámasztani látszanak. 102-76-re ütötték ki Japánt. Sorozatban ez volt az 56. győzelmük az olimpiai kosárlabda tornákon és ebből 54 alkalommal kétszámjegyű különbséggel nyertek.

35 gólpasszal zártak az amerikaiak, az 1980-as olimpia óta (onnantól vezeti ezt a mutatót a ma használt adatbázisban a FIBA) ez a harmadik legtöbb gólpassz, amit női válogatott egy mérkőzésen kiosztott. Az első kettő is az amerikaiakhoz fűződik, Rióban Szenegál ellen 36, Kína kiütésekor az abszolút rekordot jelentő 40 gólpasszal zártak. A’Ja Wilson lépett fel vezérré hétfőn, 24 ponttal, 13 lepattanóval és 4 kiosztott blokkal. Ilyen statisztikai együttállást 2000 óta, amikor a legendás Margo Dydek ezt kétszer is megcsinálta, nem láttunk játékostól.

Spanyolországot sem szabad lebecsülni

Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy Spanyolországban lezárult egy korszak és a következő időszakban nem lesznek olyan dominánsak. Erre azonban rácáfoltak Kína legyőzésével a nyitó napon. A hosszabbításos sikerük azt jelenti, hogy sorozatban a harmadik olimpiájukat kezdték győzelemmel. 2000 óta nem láttunk olyat, hogy egy csapatnak két játékosa eléri legalább a 25 pontot egy olimpiai találkozón. Megan Gustafson 29, Leonor Rodriguez 25 ponttal zárt.

Gustafson 14 duplát értékesített az olimpiai debütáló meccsén, ezzel beállítva Emma Meesseman rekordját. Eddig a belga zseni volt az egyetlen, aki az ötkarikás bemutatkozása alkalmával hasonlóan eredményes tudott lenni. Ragozhatjuk még tovább a vasárnapi spanyol diadalt, eddig ugyanis mindössze két csapat tudta úgy legyőzni olimpián Kínát, hogy a félidőben még az ázsiai óriás járt előrébb. 1996-ban Olaszország, 2012-ben Ausztrália.

Az első forduló legjobbjai

Hirdetés