Románia nyerte a B-csoportos U18-as EB-t

:

:

Az U18-as korosztály B-divíziója számára is az elmúlt héten rendezték az európai kontinensbajnokságot. A nagy közönségsikert arató temesvári tornán a hazai válogatott Románia diadalmaskodott, a fináléban 2 ponttal verve a hollandokat.

A második vonal Európa Bajnokságain mindig az elõdöntõk a legérdekesebb találkozók, mivel a szabályok értelmében a torna elsõ két helyezettje jut fel az A-divízióba, azaz a legjobbak közé. A temesvári megmérettetésen a két elõdöntõ kiélezett csatákat hozott.

Románia legjobbjai a fehérorosz válogatottal találkoztak. Három negyeden át sima találkozót láthatott a lelkes publikum. A románok könnyedén vezettek és sokáig úgy tûnt, hogy nem forog veszélyben a hazaiak fináléja. A negyedik periódusnak 10 pontos elõnnyel 51-41-rõl indultak Dan Fleseriu tanítványai. A jelentõs elõny azonban néhány labdaeladás és buta személyi hiba miatt elolvadt és 5 perccel a elfújás elõtt egyenlítettek a bolgárok. A hazaiak nem omlottak össze attól, hogy visszahozták a meccsbe ellenfelüket és végül a büntetõpárbajban jobban célozva 62-60-as gyõzelmet arattak.

A másik elõdöntõ Hollandia és Görögország között igazi hullámvasút volt. A harmadik negyed elején még 8 ponttal vezettek a görögök, de a végül 28 pontig jutó Marlou de Kleijn bravúros megoldásaival a játékrész végére egyenlítettek a hollandok (46-46). A negyedik negyedben az oranje el is húzott, 5 perccel a lefújás elõtt már 57-50-re vezettek. Ezt követõen a görögök már csak futottak az eredmény után, felzárkóztak, de fordítaniuk vagy egyenlíteniük már nem sikerült, így a vége 60-57 lett a hollandok javára.

A finálé földöntúli izgalmakat hozott. Végig fej-fej mellett haladtak a csapatok, amit jól mutat, hogy 6 pont volt a legnagyobb különbség amit feljegyezhettünk Hollandia és Románia között. A negyedik periódusra 2 pontos román elõnnyel fordultak a csapatok. A 2 pontos elõnybõl azonban hamar 5 pontos hátrány lett, 7 perccel a lefújás elõtt 48 – 43-ra vezettek a pályaválasztó vendégek. A nagyobb elõny azonban nem sokáig tartott, Cursaru egymás után szerzett 7 pontjával 55-53-nál majdnem utolérték ellenfelüket románok.

Az utolsó 3 percben váltott vezetéssel haladtak az együttesek, hol az egyik, hol a másik fél járt elõrébb 1-2 ponttal. 33 másodperccel a lefújás elõtt 59 – 61-ra mentek a romának, de az egész EB-n parádézó Marlou de Kleijn két büntetõbõl 24 másodperccel a játékrész vége elõtt egyenlített. Az utolsó támadás joga egy idõkérést követõen a hazaiaké volt. A hollandok szorosan védekeztek, kihasználták, hogy van még a mezõnyben szabálytalankodhatnak egyet, de a labda mégis eljutott a gyûrûbe. Bigica az utolsó másodpercben egy sikeres duplával megnyerte hazájának az EB-t.

A harmadik helyet Görögország szerezte meg. A torna legértékesebb játékosa (MVP) a görög Artemis Spanou lett.