Spanyolország - Szerbia 85-70 (19-20, 22-24, 18-14, 26-12)

Tokió, Saitama Super Arena
Rosso, Forsberg, Silva (Schaer Araya)

Spanyolország: Ouvina 10, Dominguez 7, Torrens 25/9, Gil 2, Ndour 20. Csere: Palau, Cazorla 17, Carrera, Conde.

Szerbia: Vasic 11/3, Brooks 16/6, Crvendakic 2, Dabovic 5/3, Krajisnik 11. Csere: Jovanovic 4/3, Butulija, Anderson 15/3, Stankovic 6, Skoric.

Csütörtökön került sor a tokiói olimpia női kosárlabda tornája során az A-csoport európai csúcsrangadójára, mely során Spanyolország 85-70-re verte Szerbiát.

A két csapat júniusban az Európa-bajnokság negyeddöntőjében egy máig emlékezetes hosszabbításos csatát vívott, melyet a szerbek nyertek. A női kosárlabda híveinek nem is kell mondani, hogy az elmúlt öt kontinenstornát nézve háromszor spanyol (2013, 2017, 2019) és kétszer szerb (2015, 2021) siker született.

A mérkőzés elején fej-fej mellett haladtak a csapatok, a spanyoloknak 17-13-nál ugyan volt egy kisebb megugrásuk, de a negyed végére 20-19-re fordított a szerb gárda. Lendületben maradt a második szakaszra Marina Maljkovic együttese, így 31-21-nél már a 10 pontot is elérte az előnyük.

Összességében egy 18-4-es szériát futott a szerb alakulat, melyben nagy szerepet vállalt a Sopron Basket klasszisa Jelena Brooks. Egymaga 14 pontig jutott a félidőig. A játék minden elemében jobbnak bizonyult ekkor az Európa-bajnok, de a félidő hajrájában a nagy előnyt leadták. Mindössze 44-41-re mentek 20 perc után.

A spanyoloknál a félidőben Astou Ndour 13, Alba Torrens 11 pontnál járt. A harmadik negyed elején is őrizte 7-9 egység között az előnyét a szerb csapat. Eközben viszont rendkívül töredezett mérkőzés kerekedett, sokat állt a játék. Érezhető volt, hogy aki egy kicsit újra ritmust tud venni a harmadik negyed felénél, az nagy lépést tehet a győzelem felé. Ezek a spanyolok lettek: 52-43 után Maite Cazorla három triplájával 52-52-nél egyenlítettek. Cazorla összesen öt alkalommal volt eredményes távolról.

Szinte új mérkőzés kerekedett és a harmadik negyed végén 59-58-nál már Lucas Mondelo tanítványai jártak előrébb. A záró szakaszban nem volt kérdés a győztes kiléte. A statisztika nem adja vissza, hogy mennyivel több energiát tudott mozgósítani a spanyol gárda. Végül 26-12-re nyerték azt a 10 percet és 85-70-re hozták az európai rangadót, mely Lucas Mondelo 150. mérkőzése volt a spanyol kispadon. Ennél szebb ajándékot nem is kaphatott volna csapatától ezen jeles alkalomra.