Szerb-spanyol elõdöntõ lesz az Európa-bajnokságon

:

:

Szerdán rendezték a nõi kosárlabda Európa-bajnokságon az elsõ két negyeddöntõt. A legjobb négy közé Szerbia és Spanyolország jutott. Ez a két válogatott ezzel kvalifikálta magát a 2014-es törökországi világbajnokságra.

A nap elsõ negyeddöntõjében a szerbek 85-79-re verték az olaszokat. Rossz védekezés mellett kiegyenlített csata zajlott a pályán az elsõ percekben. Ezt követõen fokozatosan az olaszok ragadták magukhoz a kezdeményezést, akik az elsõ 12 percben 5 triplát értékesítettek. A 26-23-as elsõ negyed után a második szakasz elején így már 33-25-re mentek. Marina Maljkovic gyorsan idõt is kért. A szerbek rendezték elõször a soraikat védekezésben és egy 11-2-es szériával 36-35-re fordítottak. A szerb csapat a félidõ utolsó két percében azonban nem talált be, így a félidõben 42-38-ra vezettek az olaszok.

A harmadik negyedben az itáliai gárda sokáig tartotta 5-6 pontos elõnyét, sõt 61-54-nél reális esélyük volt még jobban elszakadni. A labdaeladások azonban megbosszulták magukat. A mérkõzés során 19 alkalommal választottak pontatlan megoldást, ami ezen a szinten nem fér bele. A szerb csapat élt az eséllyel és a harmadik szakasz végére 65-64-nél 1 pontra zárkóztak fel. Hiába azonban a felzárkózás, sokáig úgy nézett ki, hogy Milovanovicék nem tudnak fordítani. Az utolsó két percbe 79-74-es olasz elõnyrõl érkeztünk. Ekkor Milica Dabovic vette át a fõszerepet, egy triplájával és két büntetõjével a szerbek egyenlítettek. Az utolsó percben pedig Milovanovic is értékesített két büntetõt, miközben a másik oldalon Kathrin Ress keze megremegett. Amikor pedig 13 másodperccel a lefújás elõtt Radocaj megszerezte 14. pontját, eldõlt a csata. Szerbia bejutott a legjobb négy közé. A mérkõzés legeredményesebbje Jelena Milovanovic 21 pontot szerzett.

A második negyeddöntõ jóval simábban alakult. A spanyolok 75-58-ra verték a cseheket. A találkozót Lubor Blazek gárdája 4-0-val kezdte, de innentõl kezdve az elsõ negyed a spanyolokról szólt. 7 és fél perc játék után már 25-8 állt az eredményjelzõn. Az elsõ játékrészt egy 7-0-s futással zárták a csehek és lényegében ez alapozta meg, hogy meccsben maradtak. A 25-15-rõl induló második negyedben ismét elléptek a spanyolok, de a félidõ utolsó két percét 6-1-re hozták a csehek, akik ezzel 41-25-re zárkóztak fel.

A harmadik negyed ott folytatódott, ahol a második abbamaradt. A csehek jó ütemû támadásokat vezetve Kulichová, illetve Elhotova pontjaival kiegyenlítettek 41-41-nél. Lucas Mondelo hiába kért idõt, a spanyolok 5 percig nem találtak be. Végül Xargay törte meg a kosárcsendet. A harmadik szakasz hajrája pedig a veterán Amaya Valdemoro zsenijérõl szólt. Értékesített egy duplát és egy triplát, amivel ismét elléptek a spanyolok. A harmadik etap végén már 54-46-os elõnyben voltak. A záró negyedre nem sok nyitott kérdés maradt. A játék képe és a játékosok testbeszéde is igen árulkodó volt. 72-52-nál már 20 ponttal mentek a spanyolok, akik végül 75-58-as sikerrel jutottak a legjobb négy közé.

Szerbia – Olaszország 85-79 (23-26, 15-16, 26-23, 21-14)
Spanyolország – Csehország 75-58 (25-15, 16-20, 13-11, 21-12)