Franciaország - Szerbia 54-63 (11-14, 15-17, 14-17, 14-15)

Valencia, Pabellon Municipal Fuente de San Luis
Forsberg, Gedvilas, Liszka (Bodrogváry)

Franciaország: Miyem 2, Gruda 5, Ayayi-Vukosavljevic 15/9, Johannes 13/9, Duchet 13/9. Csere: Epoupa, Chartereau 6, Ciak 2, Michel 6/3, Williams 5/3.

Szerbia: Vasic 12/6, Brooks 15/3, Crvendakic, Dabovic 9/9, Krajisnik 2. Csere: Cado, Jovanovic 3/3, Anderson 18, Skoric 2, Dugalic 2.

Szerbia nyerte a 2021-es Európa-bajnokságot. A finálét gyakorlatilag végig kézben tartotta a szerb csapat, 18 ponttal is vezettek és végül 63-54-re győzték le Franciaországot. 2015 után második alkalommal hódította el a trófeát a kontinenstornán Szerbia.

Sandrine Gruda és Jelena Brooks kosárváltása vezette fel a döntőt. Az első negyedben hat percen át fej-fej mellett haladtak a csapatok, majd 7-7 után Ana Dabovic triplájával került lépéselőnybe Szerbia. 10 perc után 14-11-re vezettek. A második etap elején még igyekezett a lépés tartani a szemmel láthatóan görcsösen játszó és sokat hibázó francia csapat, így 18-18-nál utolérték riválisukat. Szerbia ezt követően viszont egy 13-0-s futással 31-18-ra lépett el. Ekkor még három perc volt a félidőig és mindent megpróbált Valerie Garnier együttese, hogy ez idő alatt meccsben maradjon. Erőfeszítéseiket siker koronázta, végül 8-0-s futással 31-26-ra felzárkóztak és nyílttá tették az összecsapást.

A félidőben a szerbeknél Jelena Brooks járt 8 pontnál, míg francia oldalon a szintén 8 pontos Valeriane Ayayi-Vukosavljevic volt a legeredményesebb. Rosszkor jött a nagyszünet a francia csapatnak, mivel az ígéretes felzárkózásuk teljesen megtorpant. A harmadik negyed első négy és fél percében nem találtak be és ez idő alatt 41-26-ra ellépett Szerbia. Összességében 10-0-s futást regisztrálhattunk, közte Ana Dabovic két triplájával, illetve Sonja Vasic és Yvonne Anderson egy-egy duplájával. A második negyedhez hasonlóan ismét teljesen elbizonytalanodott a francia csapat. A mérkőzés legnagyobb különbségét 4 perc 17 másodperccel a harmadik negyed vége előtt Nevena Jovanovic triplája után 46-28-nál jegyezhettük fel.

Tartogatott még fordulatot a finálé. A harmadik negyed utolsó két percébe érve labdája volt Szerbiának, hogy 48-31 után ziccert értékesítsen. Anderson azonban túl szépen akarta megoldani és ez a könnyelműség megbosszulta magát. Marine Johannes azonnal triplát értékesített. Az utolsó percben pedig Maja Skoric vétett sportszerűtlen hibát, ami után négy pontot szerzett Franciaország. A játékrész végére így 48-40-re visszajöttek. Ennél több azonban nem volt a francia válogatottban. A záró szakasz elején nem sokat kellett várni és visszaállította a kétszámjegyű különbséget Szerbia, innentől pedig ebben a mederben haladt az utolsó 10 perc. A végén már az ünneplés is belefért. Szerbia meggyőző játékkal megérdemelten lett Európa-bajnok 2021-ben.

A szerb csapatban Jelena Brooks 15 ponttal és 5 lepattanóval zárt, Tina Krajisnik 2 pontot és 13 lepattanót ért el, Maja Skoric szintén 2 ponttal zárt. Nevena Jovanovic pedig 3 egységig jutott. Francia oldalon Gabby Williams 5 ponttal, 5 gólpasszal és 3 lepattanóval zárt a magyarországi légiósok közül.